Duyurular Editörün Seçimi Sağlıklı Yaşam Uncategorized Yaşam

Dayanışma Ekranı

Bir yıldan fazla süredir hayatımızda olan Covid19, irili ufaklı binlerce değişikliğe sebep oldu. Ekonomi, sağlık, psikoloji, ilişkiler… Hayatın her alanı temelinden sarsıldı. Bu dönem içinde herkes zarar görmekle birlikte dezavantajlı gruplar kat kat fazla zarar gördü. Yaşlılar, çocuklar, özel gereksinimli bireyler, azınlıklar ve kadınlar…

Ülkenin büyük çoğunluğunda sınıf farkı gözetmeksizin kadınların tamamına yakının yükü arttı. İşten önce onlar çıkarıldılar, evde çalışmaya başladılarsa mesailerinin yanısıra evin ve çocukların hatta kocanın tüm yükü birincil sorumlulukları oldu.

Yapılan araştırmalarda pandemiyle birlikte ev içinde kadınların gördüğü şiddetin, kadınların işsizleşmesinin de arttığı görülüyordu.

Tüm dünyada yaşanan bu sıkıntılardan yola çıkarak kadınların kaygılarını azaltmak, kısıtlı zamanlarını almadan çözüm önermek, yaşanan yoksullaşmalara karşı adım atmalarına destek olmak, dayanışmak için Teknolojik Anneler Dayanışma Ekranı‘nı hayata geçirdi.

Özellikle evdeyken yüklerini azaltacak teknolojik tüyolar, yetersizlik ve sıkışmışlık hisleriyle baş etme yolları, teknolojiyle fazla iç içe geçen, sosyalleşmek için dijital dışında şansı kalmayan çocukları için gönül rahatlığıyla kullanabilecekleri dijital platformlar, interneti güvenli kullanma yolları ve pandemi döneminde ev içinde artan fiziksel/psikolojik şiddete karşı önerilerde bulunabilecek uzmanlarla, konunun özünü almaya yönelik ortalama 3-4 dakikalık videolar içeren Dayanışma Ekranı, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın desteğiyle hazırlandı.

İçerikler pandemi sürecini en ağır yaşayan gruplardan biri olan, ev işi yapan, çocuk bakan, yemek, öğretmenlik, hasta bakıcılık yapan ve üstüne psikolojik, fiziksel, ekonomik, cinsel şiddet gören annelere; iş yüklerini azaltmakta, fiziksel ve ruhsal yorgunlukla baş etmekte, şiddet, taciz, ev içi emek konusundaki adaletsizliklere karşı haklarını öğrenmekte, başvurabilecekleri ve destek alabilecekleri yerleri ve onlara kolay ulaşma yollarını öğrenmekte ve zaman ve kriz yönetimi yapabilmekte yardımcı olması amacıyla hazırlandı.

Diliyoruz Dayanışma Ekranı ihtiyacı olan herkese ve her eve ulaşsın, dayanışma yaşasın ve yaşatsın. Teşekkürler Teknolojik Anneler!

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi