Anne Yazıları Uncategorized Yaşam

Değişim

Her gün aynı günü yaşıyor gibisinizdir oysa geriye dönüp baktığınızda çok şey değişmiştir.

Yeni yıl için planlar dilekler yapmış mıydınız? Nasıl cümleler kurarsınız; bu yıl şöyle bir insan olayım gibi mi yoksa bu yıl şu değişsin gibi mi?

Yeni bir yılın ilk ayı bitiyor; ne değişti sizin için veya neyin değişmesi için harekete geçtiniz? Oysa Aralık ayında ne de ümitliydiniz, içiniz nasıl da şevk ve heyecan doluydu; yeni bir yıl yeni bir siz demekti belki de. Eminim bir çok nedeniniz vardır karar verdiklerinizi yapmamak konusunda; sizin “neden” dediğiniz ama aslında bahane olan. Kendinize ve hatta karşınızdakine çok geçerli ve çok iyi nedenleriniz olduğunu söylemeyin artık; istediğiniz değişimleri gerçekleştiremiyorsanız kendinize söylemeniz gereken tek şey; istediğim değişimi gerçekleştiremedim, gerçekleştiremiyorum demek olmalı.

Çoğu kez kendimize söylediklerimizi doğru kabul eder ve onlara inanırız. Değişmeyi istemediniz ve harekete geçmediniz, aslında doğru olan bu!

Bu gerçeği kabul etmeniz değişme başladığınız anlamına gelir aslında. Kendi mutluluğundan veya mutsuzluğundan sorumlu olduğu gerçeğini bilmek bir çok insan için yük; oysa ki bunun farkında olmak, daha mutlu bir insan olmanın ilk ve en önemli adımı.

Daha iyi besleneceğim dediniz ama dün akşam evde yemek olmayınca pizzayı söyleyiverdiniz, spora başlayacağım dediniz ama sonra çok yoruluyorum benim spor yapacak vaktim mi var dediniz, daha sakin bir insan olacağım dediniz ama sonra sizi biri sinirlendirdi. İnsanoğlu ego’sunu korumak ve kendini iyi hissetmek için kendiyle sürekli konuşur ve genellikle yaptığı şeyin doğru olduğuna kendini inandırmaya çalışır.

Bahaneler yerine kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz en iyisi; böylece değiştirmek istediğiniz şeyleri neden değiştiremediğinizi görebilirsiniz; dahası farkına varırsınız ki aslında bir şeyleri değiştirmek sizin elinize. Sonra tekrardan kendinizle konuşabilirsiniz; istediğiniz şeyi gerçekten istiyor musunuz, istiyorsanız neden harekete geçmediniz? Ve sonunda ya harekete geçmeye karar verirsiniz ya da gerçekten istemediğinize, bir sonuca varırsınız.

Yoo ben çok istiyorum ama harekete geçemiyorum mu diyorsunuz? O zaman o da bir sonraki yazının konusu olsun diyorum.

Bir sonraki yazıya kadar 2014 isteklerinizi gözden geçirin; harekete geçmediğiniz isteklerinize bir daha bakın, hala istiyor musunuz? İstiyorsanız geç kalmadığınız önümüzde 11 ay daha var 🙂

Misafir yazar:Tüten Yolukar
www.evcilikhayati.blogspot.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Serüven

  Tüten Yolukar • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Myles Ah Mouy kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Summer Morrissey kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Richie Shockley kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi