Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü 26. Hafta

IMG_0894

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 26. hafta:

Hamileliğimin 26. haftası Anneler Günü’ne denk geldi. Böyle günler benim için normalde bir anlam ifade etmese de bu sefer nedense fazlasıyla içinde kaldım. Daha cuma gününden başlayıp pazartesiye kadar her gün bir etkinlik oldu ve ben de havaya girdim. Duygular da hormonlar nedeniyle tavanda doğal olarak. Bir de kızımın büyüyüp bana kendi elleriyle hediyeler hazırlayabildiğini görmek ayrı bir heyecandı. Bu hafta bolca sevinç ve gurur gözyaşı döktüm diyebilirim.

Göbeğim hızla büyürken şunu fark ettim ki; hamilelik benim için gündüzleri arkadaşlarım ne kadar az kilo aldığımı, sadece göbeğimin çıktığını, onun dışında vücudumun değişmediğini, erkek bebeğin anneye güzellik verdiğini ve daha birçok güzel cümlelerle beni poh pohladıkları için  kraliçe hissi içinde geçiyor. Diğer taraftan geceleri, günün yorgunluğu nedeniyle yerimden kalkamadığım, bazen yoğun mide yanmaları yaşadığım, erkenden uykum geldiği, yattığımda nereye dönsem bilemediğim, geceleri defalarca uyandığım, siyatik ağrılarım ve bunun gibi bir çok zorlayıcı durum nedeniyle hamilelik bana bıkkınlık hissi veriyor. O yüzden bir an önce sabah olsun istiyorum. Sabah olunca yenileniyorum sanki.

Bu aralar karnımın feci şekilde gerildiğini hissediyorum. Yanında da kaşıntı eşlik ediyor tabii ki. Nemlendirici kremle bunu azaltmaya çalışıyorum ama çok faydası oluyor diyemem. Neyse ki ben manda kullandığım nemlendiricileri tercih ediyorum.

Bebeğim Büyüyor

Bu haftadan sonra bebeklerin anne karnında gözleri açılıp kapanmaya başlarmış. 24. haftada iris oluşmaya başlamıştı ama göz rengi belli değildi. İşte 26. haftadan itibaren göz rengi belli olmaya başlarmış. Tabii ki doğduğunda gri-mavi gibi bir renk olacak ama daha sonra bizden aldığı genetik kodlara bağlı olarak kendi rengini bulacak. Anne-baba ve kardeşinin göz rengi ela olduğu için Kıpırcan’ın da ela gözlere sahip olacağını tahmin ediyorum ama yine de Allah bilir tabi 🙂 Bu hafta bir de el ve ayak izi oluşurmuş. Yani onu tüm bireylerden ayıracak en önemli işaretlerden biri oluşmaya başlıyor. Bu haftanın sonunda anne karnındaki bebeğin boyu yaklaşık 34 cm ve ağırlığı da ortalama 820 gram olurmuş. Bebeğiniz bu ağırlığı altında ya da üzerindeyse telaşlanmayın; 550 ile 1330 gr arasında değişirmiş ağırlıkları. Yani 550 gram ağırlığındaki bebek de en az 1330 gramlık bebek kadar sağlıklı olabilir.

Hamileye İpuçları

Ayakların şişiyor mu hamile arkadaşım. Eğer şişiyorsa bunun nedeni büyüyen rahminin vücudun sağ tarafındaki ana toplardamara baskı yapmasıymış. Özellikle vücudun alt yarısındaki büyük toplardamarların kalbe kanı geri götürme hızı yavaşlarmış. Bunun nedeni basıya uğrayan ve akımı yavaşlayan toplardamarların içlerindeki fazladan kanın sıvı kısmını damar etrafında bulunan alana sızdırmalarıymış. Bu açıdan bakıldığında yerçekimi etkisine en fazla maruz kalan ayaklarda şişme olması normal kabul edilirmiş. Kısacası vücudumuz; toplardamarlarda daha büyük bir arıza çıkmaması için ayakların davul gibi olmasını tercih ediyor. Toplardamarların rahatlaması için sol tarafımıza yatmamız gerekliymiş. Bu yatış pozisyonu aynı zamanda bebeğimize daha fazla kan gitmesini sağlarmış. Yalnız bu ödemden kaynaklı şişlikleri doktorunla paylaşmayı unutma. Daha büyük sorunlara yol açmaması için no’lur no’lmaz!

27. haftaya dek esen kal…

 

 

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL