Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü-33.Hafta

hamilelik_legen_kemigi_esnetme

 

Zaman daha mı hızlı akmaya başladı ne. Doğuma daha var diye düşünürken bir baktım ki 2 aydan az vaktim kalmış. Ve benim hiçbir şeyim hazır değil. Selim için yapılması gereken bir sürü şey birikmiş. Üstelik araya bir de İpek’in doğum gününü sıkıştırmaya karar verdim. Her şey yolunda giderse 37. haftamın içindeyken kızımın doğum gününü kutlayacağız. Onun için de hazırlıklar beni bekliyor. Bu arada kendimi geçen haftaya göre daha ağır hissediyorum. Yürüyüş mesafem iyice kısaldı. Daha çabuk yoruluyorum. Ayakta uzun süre kalamıyorum hemen belim ağrımaya başlıyor.

Geçen haftaki kontrolde çok kilo aldığım için bu hafta daha dikkatli yedim. Tatlıdan uzak durdum. Sebze ve protein tükettim. Evdeki tartıya göre kilo almamış görünüyorum ama asıl sonucu haftaya gideceğim kontrolde göreceğiz.

Halen araba kullanmaya devam ediyorum. Son kontrolde doktoruma bunu da sormuştum. Göbeğim kullanmama engel olmadığı sürece devam etmemde sakınca olmadığını söyledi. Kendisi de 35. haftaya kadar kullanmış.

Bebeğim Büyüyor

Artık bebeğimizin içinde yaşadığı amniyon sıvısının miktarı artmayacakmış. Bebeğimiz sıvıyı yutar, kanına karışır, böbreklerde süzer ve idrar yoluyla tekrar dışarı verirmiş. O yüzden doktorun için bu sıvının kontrolü ve miktarının tehlikeli şekilde azalmaması önemli olacaktır. Bu haftada beyin dokusu hızla büyüdüğü için baş ölçüleri de aynı oranda büyürmüş. Kızım koca kafalıydı, ultrason ölçümlerinde oğlumun da aynı ablası gibi koca kafalı olacağı kesinleşti. Sağlık olsun…

Hamileye İpuçları

Bu haftadan itibaren vücudun başka bir mucize eseri eklemleri ve bebeğin içinden geçeceği leğen kemiğini (pelvis) esneterek bebeğinin geçiş yolunu hazır hale getirmeye başlar. Sen de bu mucizeye yardımcı olmak için yogada malasana denilen hareketi kullanabilirsin. Tabii ki vücudunu zorlamadan! Kabaca tarif etmek gerekirse alaturka tuvalete oturur gibi. İstersen önüne koyacağın bir sandalyeden destek alarak, istersen de sırtını duvara yaslayarak yapabilirsin.

Bu zamana kadar hamile yogası, hamile pilatesi vs. yaptıysan/yapıyorsan oradaki hareketlerin ne kadar değerli olduğunu doğum sırasında fark edeceksin.

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • orpjrw9 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ppdd1020 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Our Factory Yangzhou Yinrui Import And Export Trade Co., Ltd. produces masks sold in the consumer market, enjoy a high position among consumers, the company and a number of retailers and agents to establish a long-term and stable cooperative relationship. Yangzhou Yinrui import and export trade Co., Ltd. distributes a complete range of masks, reasonable price. Yangzhou Yinrui import and export trade Co., Ltd. has a strong strength, heavy credit, abide by the contract, ensure product quality, with multi-variety management characteristics and the principle of small profits and more sales, has won the trust of the majority of customers. Our Product Licensing items: import and export of goods import and export technology import and export agents (projects that must be approved in accordance with the law can only carry out business activities after approval by the relevant departments, and the specific business projects shall be subject to the results of examination and approval). General items: medical mask wholesale: medical mask retail; daily mask (non-medical) sales; medical personnel protective equipment wholesale: medical personnel protective equipment retail: Labor protection supplies sales: type I medical device sales; type II medical device sales; sanitary products and disposable medical supplies sales; personal hygiene products sales; cosmetics wholesale; Cosmetics retail: industrial textile finished products sales: needle textile products and raw materials sales; knitted textile products sales; fabric textile processing; sponge products sales; rubber products sales; shoes and hats wholesale; shoes and hats retail; clothing wholesale; clothing retail; daily necessities wholesale; daily department stores sales: daily wood products sales; bamboo products sales; office supplies sales: stationery retail toys sales; Domestic trade agent; Internet sales (in addition to the sale of goods that need to be licensed) (in addition to projects that need to be approved in accordance with the law, independent business activities shall be carried out according to the business license). Product Application The general medical mask is used to block the splashes out of the mouth and nose. It can be used for one-time health care in the general medical environment and for general health care activities, such as cleaning, dispensing and cleaning.Wholesale KN95 FFP2 Earloop Mask website:http://www.yinruitrading.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL