Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü-33.Hafta

hamilelik_legen_kemigi_esnetme

 

Zaman daha mı hızlı akmaya başladı ne. Doğuma daha var diye düşünürken bir baktım ki 2 aydan az vaktim kalmış. Ve benim hiçbir şeyim hazır değil. Selim için yapılması gereken bir sürü şey birikmiş. Üstelik araya bir de İpek’in doğum gününü sıkıştırmaya karar verdim. Her şey yolunda giderse 37. haftamın içindeyken kızımın doğum gününü kutlayacağız. Onun için de hazırlıklar beni bekliyor. Bu arada kendimi geçen haftaya göre daha ağır hissediyorum. Yürüyüş mesafem iyice kısaldı. Daha çabuk yoruluyorum. Ayakta uzun süre kalamıyorum hemen belim ağrımaya başlıyor.

Geçen haftaki kontrolde çok kilo aldığım için bu hafta daha dikkatli yedim. Tatlıdan uzak durdum. Sebze ve protein tükettim. Evdeki tartıya göre kilo almamış görünüyorum ama asıl sonucu haftaya gideceğim kontrolde göreceğiz.

Halen araba kullanmaya devam ediyorum. Son kontrolde doktoruma bunu da sormuştum. Göbeğim kullanmama engel olmadığı sürece devam etmemde sakınca olmadığını söyledi. Kendisi de 35. haftaya kadar kullanmış.

Bebeğim Büyüyor

Artık bebeğimizin içinde yaşadığı amniyon sıvısının miktarı artmayacakmış. Bebeğimiz sıvıyı yutar, kanına karışır, böbreklerde süzer ve idrar yoluyla tekrar dışarı verirmiş. O yüzden doktorun için bu sıvının kontrolü ve miktarının tehlikeli şekilde azalmaması önemli olacaktır. Bu haftada beyin dokusu hızla büyüdüğü için baş ölçüleri de aynı oranda büyürmüş. Kızım koca kafalıydı, ultrason ölçümlerinde oğlumun da aynı ablası gibi koca kafalı olacağı kesinleşti. Sağlık olsun…

Hamileye İpuçları

Bu haftadan itibaren vücudun başka bir mucize eseri eklemleri ve bebeğin içinden geçeceği leğen kemiğini (pelvis) esneterek bebeğinin geçiş yolunu hazır hale getirmeye başlar. Sen de bu mucizeye yardımcı olmak için yogada malasana denilen hareketi kullanabilirsin. Tabii ki vücudunu zorlamadan! Kabaca tarif etmek gerekirse alaturka tuvalete oturur gibi. İstersen önüne koyacağın bir sandalyeden destek alarak, istersen de sırtını duvara yaslayarak yapabilirsin.

Bu zamana kadar hamile yogası, hamile pilatesi vs. yaptıysan/yapıyorsan oradaki hareketlerin ne kadar değerli olduğunu doğum sırasında fark edeceksin.

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets. Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL