Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 35. Hafta

35_hafta

Bu hafta itibariyle NST’ye girmeye başladım. Ayrıca artık haftada bir kontrole gideceğim. NST normalde 20 dakika’lık bir süreç ama bebeğin uyuması halinde doktorlar biraz daha uzatıyorlar. O yüzden NST’ye girmeden önce bir şeyler yiyerek bebeğin hareketlenmesini sağlamakta fayda var. Ben ne olur ne olmaz diye NST’ye giderken yanıma kuruyemiş alıyordum. İlk NST’de sorun yok sayılır. Hafif bir sancı göründü ama doktorum endişelenecek boyutta olmadığını söyledi. Su miktarı iyiymiş. Sanırım bu yüzden karnımda dört dönmeyi başarıyor. Henüz doğum kanalına girmemiş. Yine de ani hareketlerden kaçınmamı, bolca dinlenmemi söyledi. Bebeğim epey büyük olduğu için kendini oldum sanıp gelmeye kalkabilirmiş. Gerçi 36. haftada bile doğsa, kilosunun da fazla olması sayesinde küvöze girmesine gerek kalmadan hayata başlayabilirmiş. Aman bebeğim, sen yine de en az 3 hafta daha kal lütfen.

An itibariyle bebeğimin hareketleri daha kıymetli. Hareketlerinde azalma demek, tehlikeli bir duruma işaret olabilir. O yüzden daha fazla dinliyorum kendimi.

Normal doğum ihtimali giderek uzaklaşıyor ama sorun değil. İkimiz de hastaneden sağlıkla çıkıp yeni hayatımıza başlayalım yeter. Doğum şeklini şimdilik konuşmuyoruz doktorumla. Bir iki hafta içinde netleşir.

Hala doğum çantamı hazırlamadım. Yavaş yavaş başlasam iyi olur…

Bebeğim Büyüyor

Bebeğimin beyin gelişimi devam ediyormuş. Yani ceviz yemeye devam…

Hamileye İpuçları

Doktorum kontrol sonunda acil durumları sıraladı; bebeğin hareketleri azalırsa, kanama olursa, sancım olursa, suyum gelirse mutlaka aramam ya da hastaneye gitmem gerekirmiş. Sanırım suyun gece gelmesi ihtimaline karşı yatak çarşafının altına su geçirmeyen cinsten bir şeyler koymak iyi olacak.

 

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi