Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 36. Hafta

36_hafta_1

Düşünüyorum da ilk hamileliğim daha rahat geçmişti. 35. haftaya kadar çalışmıştım ve işe otobüsle gidip geliyordum. Bu hamileliğimde 35. haftada evin yanı başındaki markete kadar bile yürüyemiyorum. Biraz ayakta kalsam kasıklarımda ağrı başlıyor. Ev işlerini bile yarım saat iş, yarım saat dinlenme şeklinde yapabiliyorum. Gerçekten aynı kadının farklı hamilelikleri arasında ciddi farklar oluyormuş. Sadece fiziksel değil hisler de farklı oluyor. Aslında iki hamileliğim arasındaki farkları şu yazımda yazmıştım.

Bu haftaki kontrolde pek hoş şeyler duymadım aslında. İlk doğumdaki sezeryan yeri epey incelmiş. Zaten ben de o kısımda yoğun bir baskı ve zaman zaman da ağrı hissediyorum. Doktorum rahimde yırtılma riski olduğunu söyledi. Bebeğim de an itibariyle 3.800 grama ulaşmış. Ölçümleri iki hafta önden gidiyor. Doğum kanalına da girmiş. Boyuna posuna maaşallah ama yırtılma riski yüzünden normal doğum ihtimalini artık unutuyoruz. Hatta sezeryan tarihini de belirledik. Eğer kendisi daha erken gelmeye karar vermezse Selim Bey 39. haftamın başladığı gün olan 6 Ağustos’ta aramıza katılacak. Tesadüfen anneannesinin doğum gününde. Bakalım kendi tarihini kendi mi seçecek yoksa doktorun belirlediği tarihe mi uyacak.

Bebeğim Büyüyor

Bebeğim büyüdü artık. Şu anda doğsa bile küvöze girmeden hayata başlayabilirmiş. Ama emme refleksi tam gelişmediği için beslenmesinde sorun yaşama riski varmış.

Hamileye İpuçları

Bu günlerde daha sık idrara çıkar oldum. Bebeğin doğum kanalına girmesi yüzünden sanırım. Geceleri de en az iki kez uyanıyorum. Belki de bunlar bebeğin gelişiyle birlikte başlayacak olan uykusuz gecelerimizin provasıdır. Ben bu haftaki kontrolümden sonra hastaneye yattığımda kalabileceğim odaları gezdim. Sana da tavsiye ederim. Normal doğum için bekliyor olsan bile odaları gezip kalmak istediğin odayı belirlemende fayda var. Belki sancıların tutup geldiğin gece istediğin oda boştur ve sana kısmet olur.

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi