Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü 19. Hafta

 hamile1

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 19. hafta:

Bu hafta göbeğim hızla büyüdü sanki. Daha geçen hafta kapanan montumun fermuarları bu hafta birbirine ancak uzaktan el sallıyor. Beni her gün gören komşum bile “karnın ne kadar büyümüş” dedi. Kıpırcan’ın hareketleri de arttı tabi. Yavaş yavaş içimdeki hareketi hissetmeye alışıyorum. İtiraf ediyorum ilk başta tuhaf geliyordu. Bu aralar ara sıra biraz sancım oluyor aslında. Özellikle yerimden kalkarken, hapşırdığımda, öksürdüğümde daha çok hissediyorum. Doktorum bebeğin ve doğal olarak rahmin büyümesinden kaynaklı olduğunu söyledi.

Bu hafta hafif bel ağrıları da olmaya başladı. Uzun süre ayakta kalamıyorum artık. Ağrılara iyi gelen en önemli şey hamile yogası oldu. Mutlaka tavsiye ederim. Siz yogaya gidemiyorsanız bir yoga cd’si alıp evde kendi kendinize yapabilirsiniz. Tabii ki vücudunuzu zorlamadan. Doğal doğuma da destek olacaktır bu hareket ve nefes egzersizleri.

Haftanın en büyük olayı İpek’e bir kardeşi olacağını söylememiz oldu. Nasıl mutlu oldu anlatamam. O zamandan beri peşimde pervane. Bana daha çok sarılıyor, böylece kardeşine sarılmış oluyormuş. Her yediğinden benim de yememi istiyor, kardeşi yesin diyeymiş. Ultrason fotoğrafını öğretmenlerine ve arkadaşlarına göstermek için okula götürdü. Gördüğü herkese “Benim bir erkek kardeşim olacak” diyor ilk olarak. 🙂 Doğduktan sonra da bu heyecanı devam eder, kıskançlık nedir bilmez umarım. Bu arada haberi verirken videoya kaydettik. Büyüdüğünde harika bir anı olacak bence. Size de tavsiye ederim.

Bebeğim Büyüyor

19. haftada bebeğimizin beslenmesi artarmış. Boyu 15 cm, ağırlığı 200 gr civarında olurmuş. Amniotik sıvıda meydana gelebilecek herhangi bir sorundan korumak için vücutları verniks denilen kaygan madde ile kaplanırmış. Doğum sonrası ısı ayarı için gerekli yağ birikmeye devam edermiş. Böbrekleri idrar üretirmiş.

Hamileye İpuçları

Sen “hamile kafası” nedir bilir misin sevgili hamile arkadaşım? Son zamanlarda pişirdiğin yemeklerin altını kapatmayı unutuyorsan, anahtar kapının dışında bırakıyorsan, mutfağa niye gittiğini unutuyorsan ve buna benzer “kafam bi dünya” durumları yaşayıp sebebini anlayamıyorsan hiç üzülme. Bunların hepsi hamile kafası ve geçecek.

Bu haftalarda cildinde lekeler başlayabilir. Özellikle de yüzünde… Göbek deliğinden kasıklara kadar olan kısımda da kahverengi bir çizgi oluşabilir yavaş yavaş. Maalesef bu lekeler doğumdan sonra da bir kaç ay boyunca seninle birlikte olacak. Ben ilk hamileliğimden sonra yüzümdeki lekeler için doktora gitmiştim ama bu sefer de kortizonlu bir ilaç kullanmam gerektiği için kızımı emziremem diye kullanmamıştım.

Çatlağınız var mı? Yoksa şanslısınız. Büyük ihtimalle genetik olarak çatlak oluşumuna eğimli değilsiniz. Eğimliyseniz de kötü bir haberim var; maalesef kremler çatlak oluşumunu tamamen önlemez sadece miktarını azaltırmış.

20. haftada da buluşalım. Daha anlatacağım çok şey var…

 

 

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

hamile3

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi