Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü 20. Hafta

1

 

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 20. hafta:

Tıbben tamamı 40 hafta kabul edilen gebelik sürecimin tam ortasındayım. Sanki bu haftadan sonra geri sayım başlayacak hissine kapıldım birden.

Ufak ufak isim arayışına girdik ama şimdilik çok yavaş ilerlediğimiz için Kıpırcan demeye devam diyoruz. İpek kendi kendine okuldaki en sevdiği arkadaşının ismi olan Emre’yi seçti. Güzel isim ama halasının oğlunun da ikinci isminin Emre olması nedeniyle bu isim listemizde yok maalesef.

Gerçekten epey kıpırdıyor artık. Ama bu durumdan hiç rahatsız değilim çünkü her şeyin yolunda gittiğinin habercisi ne de olsa. Kontrole iki hafta kaldı. Aynı zamanda detaylı ultrasonla Kıpırcan’ın organlarına bakılacak. Bir heyecanlı an daha.

Artık uyurken daha fazla zorlanıyorum. Normalde hep yüzüstü yattığım için yan yatmak çok zor geliyor bana. Bazen sırtıma yastıklar koyarak uyuyorum. Bazen de kanepede uyumak daha konforlu geliyor. Bacaklarımın arasına koyduğum yastıkla geceleri ayrılmaz bir bütünüz zaten. Yeniden yüzüstü uyuyabileceğim geceleri iple çekiyorum.

Bu hafta benim bir arkadaşım ve eşimin kuzeni doğum yaptı. Onları hastanede ziyarete gittiğimde birkaç ay sonra benzer şeyleri kendimin de yaşayacağını düşündüm. İnsan heyecanlanıyor doğal olarak.

Bebeğim Büyüyor

20. haftada bebeğimiz artık dışarıdan gelen sesleri duymaya başlarmış. Ayrıca duyusal gelişimde patlamanın olduğu haftaymış. Yani koku, tat alma, görme, dokunma hisleri de gelişiyor yavaş yavaş. Kazandığı duyular ona hayır getirsin inşallah. Hep hayırlı şeyler duysun mesela. Saçları da çıkmaya başlamış olmalı. İpek epey saçlı doğmuştu. Bakalım oğlumuz da öyle mi olacak.

Hamileye İpuçları

Madem bebeğimizin kulakları artık tamamlandı onunla konuşmanın, kitap okumanın güzel müzikler dinletmenin tam zamanı sevgili hamile kardeş. Anne karnında bolca dinlettiğimiz müzikler doğumdan sonraki kriz anlarında sakinleştirici etki gösteriyor. Tecrübeyle sabit 🙂 Mesela ben kızıma doğumdan önce ve sonra dilettiğim şarkıları şu yazımda toparlamıştım. Belki içinden bazılarını sen de seversin, dinletirsin.

Bir de karnın daha çok büyüdüğü için eskiye oranla sıkıntıların artacak. Bütün sıkıntılarımızın bebeğimizin gelişimini sağlıklı şekilde sürdürmeye çalıştığının doğal tepkisi olarak düşünüp sabırlı olmak gerekli. Çünkü geçecek!

Karnının saklanamayacak boyuta gelmesiyle seni gören, tanıyan, tanımayan herkes karnına mı dokunmaya çalışıyor? Eğer bu durum hoşuna gitmiyorsa söyle rahatla. Kırılacaklar diye kendini kasma. Mühim olan senin ruh sağlığın çünkü, karnını taciz edenlerin tatmini değil!

Haftaya neler yaşayacağız merak ediyorsanız 21. haftada buluşalım…

 

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

2

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi