Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü 21. Hafta

hamilelik (2)

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 21. hafta:

21. haftaya fena bir kalça ağrısıyla girdim. Sağ kalçam sayesinde iki gün boyunca hareket etmek ızdırap haline geldi. Birkaç gün sonra kontrolüm olduğu için doktorumu arama gereği duymadım ama tedbir olarak daha fazla magnezyum içeren yiyecek yemeye başladım. Kontrole gittiğimde de tam tahmin ettiğim gibi magnezyum takviyesi verdi. Şimdi daha iyiyim.

Bu haftanın son günü detaylı ultrason randevumuz vardı. Detaylı ultrasonla bebeğin organları ve tüm oluşumlar detaylı şekilde inceleniyor. Genellikle 18-24 haftalar arasında ikinci bir doktor tarafından yapılıyor. Çünkü bu konuda eğitim almış ikinci bir gözün incelemesi tercih ediliyor. Bu tip büyük randevuların öncesinde insan biraz geriliyor doğal olarak. Kızıma hamileyken yapılan detaylı ultrasonda böbrekte bir kitle görülmüş ama kist mi, ur mu, tümör mü olduğuna dair kesin bir teşhis konulamamıştı. Doğum sonrası hiçbir sorun olmaması bizim için büyük bir hediyeydi. Bu yüzden detaylı ultrason öncesi normalden biraz daha fazla gerilmiş olabiliriz. Yaklaşık 20 dakika süren ultrason sonucunda her şeyin yolunda olduğunu öğrendik çok şükür. Yaklaşık 500 gram olmuş bebeğim. Ablası gibi olması gerekenden bir hafta önde gidiyor. Hem eşimin hem de benim ailemde bebekler 3800 kg’ nin altında doğmadığı için bu duruma şaşırmadık.

Ultrason sonucumuz da iyi olunca artık doktorumla doğum şeklini konuşma zamanının geldiğine karar verdim. Kızımda son ana kadar normal doğum istemiştim ama olamamıştı. Doktoruma bu sefer SSVD istediğimi söylediğimde bebeği ve beni riske atmayacak şekilde deneyebileceğimizi söyledi. Daha önce SSVD yaptırmış olmasına da çok sevindim. Yanlış duymadıysam SSVD vakaları arasında üç sezaryen sonrası vajinal doğum yaptırdığı biri bile varmış. Geçen yıla kadar bu konu bende takıntı halindeydi. Artık öyle düşünmüyorum. Kızımın sezaryenle dünyaya gelmesinde mutlaka bir hayır olduğuna eminim ve bu sefer her şeyi akışına bıraktım. Oğlum ve benim için hayırlı olan neyse o şekilde dünyaya gelmesi için dua ediyorum.

Bebeğim Büyüyor

Kalp, gelişimi devam ediyor. Artık dışarıdan gelen sesleri daha net duymaya başlamış olmalı. Belki sesinize tepki verdiğini fark edebilirsiniz. Bu haftalarda cildin şeffaflığı artık kaybolmaya başlarmış. Yumuşak ve kıkırdağımsı olan kemikleri hızlı kalsiyum depolanması ile sertleşmeye başlarmış. Amniyo sıvısını yutmayı öğrendiği için ara sıra hıçkırık tutarmış. Kızımda bu hıçkırıklar bolca olurdu. Normal tekmelerden farklı olarak ritmik ve sık aralıklı hareketler olduğunda hıçkırdığını anlıyordum.

Hamileye İpuçları

Madem bebeğimizin kalsiyuma ihtiyacı var, bizim de sütümüzü yoğurdumuzu eksik etmemiz gerekli sevgili hamile arkadaşım. Bu aralar kasıklarında ağrılar oluyor mu? Bunun sebebi büyük ihtimalle rahmin hızla büyümesi ve onu tutan bağların gerilmesi. Ama sen yine de doktoruna sormayı ihmal etme. İdrar yolu enfeksiyonu da kasık ağrısına sebep olurmuş. Herhangi bir enfeksiyon yoksa ani hareketlerden kaçınırsan ağrılar azalabilir. Bu arada hapşırırken oturuyorsan o kasık ağrıları birkaç saniyeliğine bıçak saplanmış hissi veriyor mu sana da? Ayakta ve öne eğilerek hapşırınca o ağrı olmuyor bende. Bilgin olsun. Bir de gün içinde ayaklarını uzatarak bacaklarını dinlendirmeye çalış. Çalışan bir anneysen ve işin masa başıysa, masanın altına bir kutu ya da tabure koyarak ayaklarını uzatmak iyi gelecektir.

22. haftaya dek esen kal 🙂

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Tami Biermann kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi