Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü 22. Hafta

gülderen

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 22. hafta:

Merhaba hamile arkadaşım. Bu hafta bizim evin gündemi çocuk odasıydı. Çocukların aynı odada yatmasına daha önceden karar vermiştik ama odayı yeniden düzenlemek gerekliydi. Hem İpek’in eşyalarını koyduğumuz, hem de bizim ardiyemiz olarak kullandığımız kocaman dolabı İpek’in odasından çıkarmadan oğlanın yatağına yer açamayacağımızı anladık. Dolabı haftaya oturma odamıza taşıtacağız. İpek’e ve Kıpırcan’ a yeni bir dolap alacağız. Yeğenimin bebek yatağını kuracağız ve artık İpek’in odası değil, çocukların odası diyeceğiz oraya. Kolay alışırız umarım. ilk 3-4 ay için bizim odaya da bir beşik koyacağız ki geceleri hepimize daha az eziyet olsun. İki çocuklu hamileler siz ne düşünüyorsunuz?

Kilom daha hızlı artmaya başladı. Bu hafta 59,9 kg’yi gördüm tartıda. 5,5 ayda 6 kg almışım. İlk hamileliğimi 14 kg ile tamamlamıştım. Bu sefer daha az kilo ile tamamlamak istiyordum ama sanırım olmayacak.

Kıpırcan da lakabına uygun şekilde çok fazla hareket etmeye başladı. Bazen geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorum. Yattığım tarafı beğenmezse basıyor tekmeyi küçük bey, diğer tarafa yatınca sakinleşiyor çok şükür.

Bebeğim Büyüyor

Bebeğimiz içimizde büyürken, organları tek tek oluşurken bir taraftan karakteri de şekilleniyor aslında. Mesela bu haftalarda kaşları oluşmaya başlarmış ama ileride çatık kaşlı asabi biri mi yoksa güler yüzlü sakin biri mi olacağı karnımızdayken bizim yaşadığımız ruhsal değişimlerle bağlantılıymış. Karnımızda 9 ay geçiren bebeğimiz, bizim yaşadığımız acıları, sevinçleri, kızgınlıkları ve her türlü duygusal değişimi yaşayarak karakterini oluştururmuş. Uzun lafın kısası, fiziksel gelişimi iyi olsun diye sağlıklı beslenirken, karakter gelişiminin sağlığı için de huzurlu bir hamilelik şart. Aslında yazının bu kısmı “sana söylüyorum hamile arkadaşım, sen anla kocası” şeklinde ama bu yazıyı kaç baba adayı okur bilemiyorum. 🙂

Hamileye İpuçları

Bu aralar bel ağrıların arttı mı? O zaman sana birkaç tavsiyem olacak hamile arkadaşım.

 • Ayakta iş yaparken bir ayağını küçük bir tabure üzerine koyarak belindeki yükü hafifletebilirsin.
 • Otururken ayaklarını mümkün olduğu kadar uzatmaya çalış. Ayaklarını kalçandan yukarıda duracak kadar yükseltmen senin hayrına olacak. Hem bel ağrına hem de ayaklarındaki şişliklere iyi gelir.
 • Topuklu ayakkabı kullanıyorsan vazgeç. Daha düz ayakkabıları tercih et. Ama dümdüz de olmasın. O da belini zorlayabilir. Yaz geldi zaten alçak topuklu ayakkabılarla çok güzel kombinler yapabilirsin.
 • Her gün yürüyüş yapmaya çalış ve yürürken her zaman kalçanı sıkarak yürü. Böylece belini korumuş olursun.

 

 

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets. Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL