Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü 22. Hafta

gülderen

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 22. hafta:

Merhaba hamile arkadaşım. Bu hafta bizim evin gündemi çocuk odasıydı. Çocukların aynı odada yatmasına daha önceden karar vermiştik ama odayı yeniden düzenlemek gerekliydi. Hem İpek’in eşyalarını koyduğumuz, hem de bizim ardiyemiz olarak kullandığımız kocaman dolabı İpek’in odasından çıkarmadan oğlanın yatağına yer açamayacağımızı anladık. Dolabı haftaya oturma odamıza taşıtacağız. İpek’e ve Kıpırcan’ a yeni bir dolap alacağız. Yeğenimin bebek yatağını kuracağız ve artık İpek’in odası değil, çocukların odası diyeceğiz oraya. Kolay alışırız umarım. ilk 3-4 ay için bizim odaya da bir beşik koyacağız ki geceleri hepimize daha az eziyet olsun. İki çocuklu hamileler siz ne düşünüyorsunuz?

Kilom daha hızlı artmaya başladı. Bu hafta 59,9 kg’yi gördüm tartıda. 5,5 ayda 6 kg almışım. İlk hamileliğimi 14 kg ile tamamlamıştım. Bu sefer daha az kilo ile tamamlamak istiyordum ama sanırım olmayacak.

Kıpırcan da lakabına uygun şekilde çok fazla hareket etmeye başladı. Bazen geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorum. Yattığım tarafı beğenmezse basıyor tekmeyi küçük bey, diğer tarafa yatınca sakinleşiyor çok şükür.

Bebeğim Büyüyor

Bebeğimiz içimizde büyürken, organları tek tek oluşurken bir taraftan karakteri de şekilleniyor aslında. Mesela bu haftalarda kaşları oluşmaya başlarmış ama ileride çatık kaşlı asabi biri mi yoksa güler yüzlü sakin biri mi olacağı karnımızdayken bizim yaşadığımız ruhsal değişimlerle bağlantılıymış. Karnımızda 9 ay geçiren bebeğimiz, bizim yaşadığımız acıları, sevinçleri, kızgınlıkları ve her türlü duygusal değişimi yaşayarak karakterini oluştururmuş. Uzun lafın kısası, fiziksel gelişimi iyi olsun diye sağlıklı beslenirken, karakter gelişiminin sağlığı için de huzurlu bir hamilelik şart. Aslında yazının bu kısmı “sana söylüyorum hamile arkadaşım, sen anla kocası” şeklinde ama bu yazıyı kaç baba adayı okur bilemiyorum. 🙂

Hamileye İpuçları

Bu aralar bel ağrıların arttı mı? O zaman sana birkaç tavsiyem olacak hamile arkadaşım.

 • Ayakta iş yaparken bir ayağını küçük bir tabure üzerine koyarak belindeki yükü hafifletebilirsin.
 • Otururken ayaklarını mümkün olduğu kadar uzatmaya çalış. Ayaklarını kalçandan yukarıda duracak kadar yükseltmen senin hayrına olacak. Hem bel ağrına hem de ayaklarındaki şişliklere iyi gelir.
 • Topuklu ayakkabı kullanıyorsan vazgeç. Daha düz ayakkabıları tercih et. Ama dümdüz de olmasın. O da belini zorlayabilir. Yaz geldi zaten alçak topuklu ayakkabılarla çok güzel kombinler yapabilirsin.
 • Her gün yürüyüş yapmaya çalış ve yürürken her zaman kalçanı sıkarak yürü. Böylece belini korumuş olursun.

 

 

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Bonnie Mullin kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Tami Biermann kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi