Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü 23. Hafta

getting-close-2

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 23. hafta:

23. haftam yorgunlukla geçti. Doğumdan önce biraz gezmek istedik ve ailecek Eskişehir’e gittik. Gerçekten iyi geldi hepimize. İpek de yeni şeyler görmüş, öğrenmiş oldu. Sana da tavsiye ederim hamile arkadaşım. Doğumdan sonra ne de olsa bir süre fırsatın olmayacak. Hamileliğin ikinci 3 ayı gezmek için ideal. Tatilden döner dönmez İpek’in odasını düzenlemeye giriştik. Halen bitmedi ve daha yapacak çok iş var. Evimiz yeni bir düzen alıyor. Alışmaya çalışıyoruz hepimiz. Aslında en hızlı İpek adapte oluyor bu sürece. Kardeşinin bir an önce gelmesini o kadar çok istiyor ki. Belki de kendisine canlı bir oyuncak hayal ediyor. Ben de sürekli bebeğin bir oyuncak olmadığını işliyorum.

Artık Kıpırcan’ın hareketlerini hissetmekle kalmıyorum görüyorum da. Dışarıdan bariz şekilde tekmeleri yumrukları görülüyor ama ne zaman İpek ya da eşim elini karnıma koysa birden kesiliyor sanki. Her bebeğin kendine özgü bir hareket şekli olurmuş. Bizim Kıpırcan karnımın hep sağ tarafına doğru çalışıyor. Bazen de aşağıya doğru vuruyor ki işte o tekmeler yürümeme engel oluyor.

Bu hafta saçlarımın daha az yağlandığını fark ettim. Eskiden banyo sonrası ikinci günde o kadar çok yağlanırdı ki o şekilde dışarı çıkamazdım. Şimdi ikinci günde hala yeni yıkamışım gibi oluyor. Bu da hormonların işi sanırım. Doğum sonrası saçlarımın çılgınca döküleceğini biliyorum. O da hormonların işi olacak ama sinir bozucu olacak şüphesiz!

Bebeğim Büyüyor

Siz de bebeğinizin göz rengini merak ediyor musunuz? Ben çok merak ediyorum. Bu hafta göz rengini belirleyen iris oluşmaya başlarmış. Henüz rengi belli değilmiş ama… Orta kulaktaki kemikler sertleştiği için bu haftadan itibaren bizi çok iyi duyabilirmiş. Tiz sesleri daha rahat duyabildiğinden, babaların kalın seslerine tepki vermeyebilirmiş. Bu durumda babanın da sakin ama daha ince bir tonla konuşması öneriliyor.

Hamileye İpuçları

Eğer ilk bebeğine hamileysen, başka doğum hikayelerini merak ediyorsundur sanırım. Kadınlar bir araya geldi mi hamilelik ve doğum dönemleriyle, çocuklarının yeteneklerini anlatmaya bayılır. Anlatılanları merak ediyorsan dinle ama kötü tecrübeler bir kulağından girsin diğerinden çıksın. Çünkü hem cinslerimizden bazıları güzel hikayeler yerine kötü anıları, tecrübeleri anlatarak karşısındakini korkutmaya bayılır. Sen kulak asma. Her kadın, her hamilelik, her doğum farklıdır. Başkasının hiç memnun kalmadığı bir doktor senin için harika olabilir. Başkasının kötü tecrübeler yaşadığı bir hastaneden sen mutlulukla ayrılabilirsin. Kafana takılan ne varsa doktorunla konuş. Doktoruna güvenmiyorsan değiştir. Ama başkalarının söyledikleriyle değil, kendi hislerinle hareket et! “Değiştirmek kolay değil, aylardır beni aynı doktor takip ediyor, başkasına alışmak zor olur” diye düşünüyorsan korkma. Mesela ben ilk hamileliğimde önce 15. haftada doktor değiştirmiştim. Son olarak da doğumdan bir gece önce. Çok şükür hiç pişman olmadım. Sadece hislerine ve mantığına güven!

Haftaya yine görüşelim. Sana yeni haberler vereceğim. 🙂

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Bonnie Mullin kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Tami Biermann kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi