Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü 24-25. Haftalar

IMG_0670

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 24. ve 25. hafta:

Geçtiğimiz hafta o kadar yoğundu ki 24. haftayı vaktinde yazamadım hamile arkadaşım. O yüzden telafi için bu hafta 24 ve 25’i birlikte yazacağım.

24. haftada neler oldu hatırlamaya çalışıyorum. Yoğun sağ kalça ağrımın devam etmesi dışında bir sıkıntım olmadı çok şükür. Bu arada İpek’in odasının yarı kız, yarı erkek odasına devşirilmesi işlemi de bitti sonunda. Soft bir lilayla soft bir mavi birbirine çok yakışıyormuş haberin olsun. Sen de farklı cinsiyetten iki çocuğu aynı odada yatıracaksan belki lazım olur bu bilgi. Bakalım aynı oda maceramız ne kadar sürecek? Ben 2 yıl kadar odalarını ayırmak istemiyorum ama yaşayalım görelim.

İpek kızım çok hassas kardeşi konusunda. Sabahları önce bana sonra kardeşine günaydın diyor, evden çıkarken karnımı öpüyor, kardeşi için kıyafetler seçiyor, aldırıyor. Karnım tezgaha değse, “kardeşim rahatsız olur, ben kolumu koyayım sen ona yaslan” diyor. Ve bu durum beni benden alıyor. Canım kızım, hassas kızım benim diye ağlamaya başlıyorum. Sonra kardeşiyle edeceği kavgaları düşünüp fabrika ayarlarıma geri dönmeyi başarıyorum neyse ki.

Bebeğim Büyüyor

Bu dönemde bebeğin dış dünyada yaşamını sürdürmesi için gerekli olan akciğer ve damarlar kendini tamamlamaya başlıyormuş ki bu da hayati değerde. O yüzden beslenme, uyku düzeni ve dinlenme zamanlarımıza dikkat etmemiz gerekli. Çünkü akciğerler doğacağı güne kadar gelişmeye devam edecekmiş. Aslında şu anda bile neredeyse tüm organları fonksiyonlarını yerine getirir hale gelmiş durumda olurmuş.

Hamileye İpuçları

Bazı aceleci bebekler bu dönemde doğmaya kalkarmış. Hemen telaşlanma sadece tedbir almak için doktoruna gittiğinde erken doğum riski olup olmadığını, belirtilerinin neler olduğunu sor, risk varsa önleme yollarını anlatır zaten.

Diş etlerindeki kanama arttı mı? Benim arttı da ondan soruyorum. Tabii ki yine hormonlar devrede. Ben daha sık fırçaladığım zaman kanama azalıyor. Bir de ağız suyu kullandığımda rahatlıyorum. Vücudundaki kıl miktarında da artış fark ettiysen bu da hormonların etkisi. Korkma maymuna dönüşmeden bitecek bu dönem. 🙂 Doğum sonrası yine eskisi gibi olacak her şey. Sadece vücuduna toparlanması için biraz zaman vermen gerekecek. Bu arada epilasyon yaptırmıyorsun değil mi? Hamilelik boyunca yaptırmamalısın. Ağda ve jilet kullanımında sakınca yok tabii ki. Tüy dökücü kremler de kullanma çünkü içindeki kimyasalların bebeğe ulaşıp ulaşmadığına dair yeterli bilgi yok.

Son olarak yeterince kalsiyum alıyor musunuz? Hamilelerin günlük süt ve süt ürünü tüketim miktarı 3-4 porsiyon olmalıymış (1 porsiyon 200-250 ml kadar). Mesela günde 2 bardak süt, bir kase yoğurt, biraz da peynir yemeye dikkat etmek gerek. Çünkü bebek kalsiyumsuz kalmaz. Sende ne varsa alır kendine kullanır. Senin kemiklerinin haşatı çıkar Allah muhafaza. Kalsiyum alımını önce kendin için dengede tutmalısın. Ne de olsa bebeğinin senin sağlıklı haline ihtiyacı olacak. İleri ki yıllarını düşün. Bu arada süt konusunda katıldığım bir toplantının notlarını kendi blogumda yazmıştım. Okumak istersen tıkla.

IMG_0675

25. hafta gergin başladı benim için çünkü haftanın başında doktor kontrolüm vardı. Her doktor kontrolü öncesi “acaba kötü bir şey duyacak mıyım” endişesiyle biraz gergin olurum zaten. Bu sefer bir de şeker yüklemesi yapılacaktı, yaş itibariyle şeker çıkma riski artmış olabilir diye iyice gerildim. Aç gitmek zorundaydım ve sabahları kalkar kalkmaz yemek yiyen biri olarak açlığa da tahammülüm azdır. Evdeki boya işlerinin son günü olması vesilesiyle eşim benimle gelemeyince yalnızlık da üstüme üstüme geldi. Aslında güçlüyümdür bu tip durumlarda ama herkesin gerginliğini attığı bir nokta oluyor. Benim ki de eve döndüğümde kızımın bana “annecim kardeşimin fotoğrafını getirdin mi” demesiyle birlikte göz yaşlarımın boşalması şeklinde oldu. Sanırım yarım saat kadar hıçkırarak ağladım. Bir taraftan da yumurta kırıyorum, aslında şimdi düşününce çok komik geldi o sahne. Eşim de telaşlandı. Kötü bir şey var söyleyemiyorum sandı. O sırada şeker yükleme testi sonucu henüz çıkmamıştı ama doktor kontrolümde bebeğim gayet sağlıklıydı. Hatta olması gerekenden 2 hafta önde gidiyordu. Neredeyse 1 kg olmuştu. Zaten kendisi 4,5 kg, kocası 6 kg doğmuş, ilk bebeğini 4 kg dünyaya getirmiş birinden farklı bir senaryo beklemiyor doktorum. Hatta bizi bir kez gören detaylı ultrasonumu yapan Prof. bile bu bilgileri duyunca düşük kilolu bebek beklemeyin demişti. Bu durum rahatsız mı ediyor diyecekseniz, 4 kg’nin üstünde doğması benim SSVD şansımı azaltıyor ama önemli değil. Bebeğim sağlıklı olsun yeter. Sezeryan, normal fark etmez… Bu arada doktorum muayenede suyu çok fazla olduğu için şeker çıkma riskinin de daha yüksek olduğunu söyleyip beni biraz tedirgin etse de şekerimde sorun çıkmadı. Sadece demirim sınırın azıcık altında kalmış. Onu da demir takviyesiyle çözeceğiz.

Bebeğim Büyüyor

Bu dönemde bebeğin ortalama kilosu 700-750 gr civarında olurmuş. Bu haftada omurga sistemi, kemikler, eklemler, bağlar tam olarak şeklini almış olurmuş. Bebeğinizin cinsiyetini 14-16 hafta civrlarındayken öğrenmişsinizdir ama cinsiyetin tamamlanması da bu haftalarda olurmuş. Yani bu zamana kadar size söylenen cinsiyet birdenbire değişirse şaşırmayın :).

Hamileye İpuçları

Kontrol sırasında doktorum bana bu hafta itibariyle mide yanması ya da reflü gibi şikayetler yaşayabileceğimi söyledi. Rahim büyüdükçe midenin alanını daraltıyor sanırım. Bu durumlarda kullanabileceğim ilaçları da ekledi. Gerek kalmaz umarım.

Bir de bebeğimin günde en az 10 kez hareket etmesi gerekliymiş. Doktorum hareketleri saymamı söyledi ama zaten adı üstünde Kıpırcan o kadar hareketli ki sayamıyorum bile.

Bu arada ben kendi bebeğimin kilosunu ve bu haftadaki bebeklerin olması gereken kiloyu yukarıda yazdım ama muayenede bebeğinin kilosu daha aşağıda çıktıysa hemen endişelenme. Birincisi bu alet edevat 150 gr’a kadar yanılabiliyormuş. İkincisi zamanında doğmuş 2500 gr bebekle, 4000 gr doğan bebek arasında sağlık açısından bir fark olmazmış. Mühim olan doğduğunda sağlıklı olması. Aylık kapışmalara takılmamak gerek.

26. haftada bizi neler bekliyor bakalım. Haftaya görüşürüz 🙂

 

 

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi