Çocuk Diş çıkarma Sağlıklı Yaşam

Diş Çıkaran Bebekler İçin Rahatlatma Önerileri

diş kaşınma

 

Bebeğiniz diş çıkarma döneminde ağrı çekerken, bu aşağıda yazılı 5 denenmiş ve onaylanmış yöntemi uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin diş çıkarma sıkıntılarıyla, anneden kalma yöntemleri deneyerek başa çıkmanız mümkün.

 
1. Çiğneme. Diş çıkaran bebekler çiğnemeyi çok severler, ve bunun için: Damaklardaki bu hareket, ağrıyan diş etlerine üstten bir baskı uygulayarak rahatlatır. Diş kaşıyıcılar, çıngıraklar, ve diğer diş kaşıma oyuncakları (bebeğinizin ağzına alıp sevip keşfettikleri de dahil) uygun tercihlerdir. Eğer ağzına alıp çiğnediği şey soğuksa damaklarını uyuşturacağından rahatlatıcı olacaktır. Serin ama çok soğuk olmayan bir bezi damaklarında deneyin. Ya da soğuk bir meyveyi (Tülbent içine konmuş muz, erik, vb olabilir. Boğulma riski yaratmayacak bir yiyecek olmalıdır) atıştırmasını sağlayabilirsiniz. Ancak o esnada sizin ya da birisinin gözetiminiz altında olmalıdır.

2. Ovma. Temiz parmağınız ya da yumuşak nemli bir bez, ya da yumuşak bir diş fırçası ile bebeğinizin damaklarını ovmanız da rahatlatıcı bir etki yapar. Bebeğiniz ilk başta acıtır gibi gelip itiraz edebilir, ama damaklara yaptığı baskı birazdan rahatlama sağlayacaktır.

3. Soğuk içecekler. 6 aylıktan büyük bebeklerde buzlu su dolu bir biberon, damakları ferahlatacaktır. Eğer bebek biberonu emmek istemezse bardağa buzsuz sudan koyup verebilirsiniz.

4. Soğuk yiyecekler. Yoğurt, püre yapılmış şeftali ve elma (tabi ki bebeğiniz bu gıdalara geçtiyse.) gibi soğuk yiyecekler oda sıcaklığındaki yiyeceklere göre daha lezzetli ve damaklar için de rahatlatıcı olur.

5. Ağrı kesici. Eğer çiğneme, ovma, yiyeceklerden emme gibi çareler işe yaramadıysa, çocuk doktorunuzla konuşup bebekler için olan ateş düşürücü ağrı kesicilerden vermeniz gerekebilir.

 

Kesinlikle yapmamanız gerekenler

Bebeğin damaklarına kesinlikle alkol sürmeyin.

Damakları rahatlatmaya yarayan benzocaine içeren ilaçlar kullanmayın. 2 yaşın altındaki çocuklarda kandaki oksijen seviyesini düşürdüğü için zararlıdır.

Bitkisel veya ev yapımı doğal tedaviler uygulamayın. (Bazı bitkilerin potansiyel toksik olabileceği ve önemli rahatsızlıklara sebep olabileceği bilinmektedir.)

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Jesse Schmitt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL