Bebek Diş çıkarma Sağlıklı Yaşam

Dişini Fırçalamaya Ne Zaman ve Nasıl Başlamalıyım?

4098202420_eb0716416c_z

 

Diş bakımına bebeklik döneminde başlamak şimdi olduğu kadar gelecek için de çok önemli ve faydalıdır.

Bebeğimizin dişini fırçalamaya ne zaman ve nasıl başlamalıyız? İşte size detaylar…

 

Bebeğin diş sağlığı neden çok önemli?

Bebeğinizin ilk dişleri geçicidir ve okul çağlarının başlarında kalıcı olanları gelecektir. Bu dişler geçici olsa da, ömür boyu diş sağlığı ve diş bakımı alışkanlığı açısından buna önem vermek gerekmektedir. Diş çürükleri ve diğer diş problemleri, beslenmeyi ve dil gelişimini etkiler. Ve yeni gelecek dişler için de sağlıklı ortam oluşmaz, yeniler çıkarken yamuk, çarpık çıkabilirler.

 

Diş fırçalamaya ne zaman başlanmalı?

Diş fırçalamaya, ilk dişleri çıktığı andan itibaren başlayabilirsiniz. Yemeklerden sonra ve yatmadan önce, temiz ve ıslak bir havlu veya sargı bezi benzeri bir bezle, dişi ve dilin ön kısmını silebilirsiniz. Diş fırçası da su ile nemlendirilip, üzerine pirinç tanesi kadar bebek diş macunu koyup kullanılabilir. Fırça çok yumuşak olmalı ve fırça kılları 3 sıradan fazla olmamalıdır. Fırça seçiminde diş doktorundan tavsiye alabilirsiniz. En geç 2-4 ay kullandıktan sonra diş fırçasını atmalısınız. Çünkü üzerinde bakteri üreyebilir.

 

Bebeğe kendi kendine diş fırçalamasını öğretmek

Büyüyen bebeğiniz artık muhtemelen dişini kendi fırçalamak isteyebilir, bu durumda ona fırsat vermelisiniz. Ancak yatmadan önce, kendi yaptıktan sonra, siz de emin olmak için tekrar fırçalayın. Diş bakımına ilgisini çekmek ve teşvik etmek için eğlenceli sevdiği karakterlerde ve renklerde fırça seçebilirsiniz. Anne ve babasını da diş fırçalarken izleyip görmesi, özendirici olur ve benimsemesini sağlar.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Gallo kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Sal Mccartney kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi