Çocuk gelişimi Yaşam

Disiplin yerine farkındalık

dikkat

Gözlerinizi kapatın ve hayal edin. En kızdığınız anda da sesiniz yükselmiyor, kızıp çocukları odalarına göndermiyorsunuz, bir haftalığına tabletlerine el koymuyorsunuz, bir kenarda bekleme cezası vermiyorsunuz. Onun yerine birkaç dakika yalnız meditasyon yapmayı öneriyor, sinir, hayal kırıklığı, streslerini bu şekilde gidermelerini istiyorsunuz.

Bu “disiplinin yeni hali” dünyada bazı okullarda uygulanmaya başladı ve bu okullardaki öğrencilerdeki değişim fark ediliyor!

Peki biz onları evde uygulayabilir miyiz?

Okullarda geleneksel disiplin yerine farkındalık!

Forbes dergisinde çıkan bir habere göre, okullardaki geleneksel cezalar kötü davranışlara karşı bir etki etmiyor. Bu yaklaşım kızgınlık yaratıyor ve öğrenci ile öğretmen arasındaki ilişkiye zarar veriyor. Öğrenciler hatalarını en sevdikleri derse girmeyip, en eğlendikleri aktivitelere katılmadıklarında anlıyorlar. Baltimore’daki Holistic Life Foundation (HLF – Bütünsel Hayat Derneği) okullarla geleneksel yöntemlerin dışına çıkma konusunda çalışıyor. Öğrencilere yoga, dikkat, öz bakımların geliştirmeleri konusunda yardımlarda bulunuyorlar.  HLF ile çalışan iki okul öğrencilerde birtakım farklar tespit etmiş.

Robert W. Coleman İlkokulu’nda öğrencilere müdürün odasına gitmek, disiplin cezası yerine meditasyon öneriliyor. Okulda “Dikkatli A Odası” adını verdikleri bir oda bulunuyor. Minderler, armut koltuklar, lambaları olan özel dekore edilmiş bir oda… Çocuklar burada stres ve öfkelerini yenmeyi öğreniyorlar. Bu odada çocuklar, kendilerini sakinleştirmeye ve sınıfa geri dönmeden önce iç dengeye kavuşmalarına yardımcı olmak için derin nefes egzersizleri ve meditasyonu denemek için teşvik ediliyorlar. Ayrıca görevlilerle konuşup yaşadıklarını anlatıyor, hislerini dile getiriyorlar. Görevliler ve öğrenciler beraber bir plan çizip gelecekte benzer durumlarla karşılaştıklarına nasıl davranacaklarını konuşuyorlar. Öğretmenler çocukları bu odaya yönlendirebiliyor ayrıca çocuklar da burada zaman geçirmeye ihtiyaç duyduklarını belirtebiliyorlar. Bu oda kurulduğundan bu yana öğrencilerin daha sakin oldukları ve duygularını daha etkin kontrol ettikleri belirlenmiş.

Patterson Lisesi’nde ise bu oda gün boyu kullanılacak sakin bir alan. Öğrenciler burada olmak istediklerini belirtebiliyorlar ya da öğretmenler onları yönlendiriyor. Sosyal hizmet görevlileri, psikologlar, hemşireler endişe, stres ve duygularını kontrol etmek için öğrencilere yardım ediyor. Odaya girdiklerinde önce Dikkat Öğretim Görevlisi durumla ilgili onlarla konuşuyor, nefes egzersizleri ve yoga yaptırıp rahatlamasını sağlıyor. 20 dakika sonra öğrenci rahatlamış bir şekilde sınıfına geri dönüyor. Oda kurulduğundan bu yana katılım oranı arıyor ve cezalarda düşüş gözleniyor. Öğretmenler ayrıca okulun daha sessiz olduğunu ve öğrencilerin daha az kavga ettiklerini söylüyorlar.  Peki bu nasıl yardımcı oluyor?

Jon Kabat Zinn’e göre bu yöntem kimseyi yargılamadan, ana dikkat çeken bir farkındalık. Buna yöneldiğimizde vücut-zihin bağlantısını daha iyi anlıyor, duygularımızı daha iyi kontrol ediyoruz. Çevremizde olup bitenlere daha dikkatli yaklaşabiliyoruz. İşte bu da daha huzurlu, rahat, basit hissetmemizi sağlıyor ve denge kurup empati yapmamızı kolaylaştırıyor.  Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki meditasyon çocuklardaki stresi ve endişeyi azaltıyor, dikkat ve odaklanmayı artırıyor ve akademik başarıya olumlu etki ediyor.

Katılan bazı çocukların söyledikleri:

“Kendimi sakinleştirmeyi ve sınıfta daha iyi odaklanmayı öğrendim.”

“Bana sakinleşmeyi ve duygularımı dinlemeyi öğretti.”

“Rahatlıyor ve nefes alıyorum. Günüm kötü geçse de rahatlayabiliyorum. Bana kendimi daha iyi hissettiriyor.”

“İnsanların ne söylediklerini aşmam için bana yardımcı oldu. Önüme bakmayı öğrendim…”

“Bu yöntem bana bir şeye üzüldüğümde kendimi kontrol etmeyi gösterdi.”

“Eğlenceli bir yer ve ayrıca siniri yönetmenin başka yolları olduğunu da gördüm.”

Bunu eve nasıl taşırız?

Aslında zor değil. Evde bir oda olmasa da çocuklar kendilerini kötü, sinirli hissettiklerinde gidip sakinleşmeleri için kullanacakları bir köşe hazırlayın. Ayrıca bunu sadece çocuklar değil, bizler de yapabiliriz.

 

 

 

Yazı ve fotoğraf http://www.parent.co/can-teaching-kids-mindfulness-replace-discipline/ adresinden alınmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Rebecca Lapham kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi