Doğum sonrası cinsel yaşam

Doğum Sonrası Cinselliğe Ne Zaman Başlamalı?

dogum sonrası

Doğumdan hemen sonra cinsel yaşama başlamak önerilmiyor.  Bunun pek çok nedeni var.  İster vajinal yolla isterse sezaryenle doğum yapmış olun, rahim ve rahim ağzı doğum sonrası bir iyileşme dönemine ihtiyaç duyuyor.  Rahim küçülmeye başlıyor.  Bu dönemde özellikle enfeksiyon riski yüksek. Cinsel birleşme, tampon kullanımı gibi durumlar enfeksiyonlara neden olabiliyor.  İyileşmenin bir belirtisi olan vajinal kanama 3-8 hafta boyunca sürebiliyor.  Bu kanamanın durması iyileşmenin önemli bir sinyali ama bazen epizyotomi ve sezaryen yerlerinin iyileşmesi, ağrıların dinmesi daha uzun sürebiliyor.

Burada önemli olan sizi takip eden hekiminizin cinsellik için onay vermesi.  Ortalama 6 haftalık bir bekleme süresinden sonra çoğu çift için bu onay çıkıyor.  Ancak doğum sonrası kontrollerinize giderek sizin için doğru zamanı öğrenebilirsiniz.

Doğum sonrası yaşayacağınız ilk cinsel birleşme ve yakınlaşmalar için korkularınız, çekinceleriniz, endişeleriniz olabilir.  Kendinizi aşırı yorgun, halsiz, uykusuz hissedebilirsiniz.  Sonuçta bebeğinizin doğumuyla hem yaşam düzeninizde ciddi değişimler olur, hem de vücudunuz bir hormonsal değişim yaşar.  Cinsel isteksizlik, kuruluk, uyarılma sorunları, cinsel ağrı, zihinsel olarak seks moduna geçememe gibi şikayetler yaşanabilir. Bu tip durumlarda gerektiğinde yardım alabilirsiniz.

Cinselliğin sadece cinsel birleşmeden ibaret olmadığını hatırlayın.  Tüm fiziksel yakınlaşmalar, önsevişme ve erotik davranışlar da cinselliktir.  Bu tip davranışları ön plana alarak cinsel hayata daha ılımlı bir geçiş de yapabilirsiniz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Cinsel Sağlık Uzm.Dr.Ece Hattat • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Sal Mccartney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL