Doğum sonrası cinsel yaşam

Doğum Sonrası Doğum Kontrol Yöntemleri

doğum kontrol

Doğum sonrası doğum kontrolü nedir?

Doğum yapmış annenin gebelikten korunması normal şartlara göre daha fazla önem taşır. Çünkü doğum sonu bedensel gereksinimler daha farklıdır. Kişinin psikolojisi yeni bir gebeliğe hazır olmayabilir. Hormonal farklılıklar nedeni ile lohusalık depresyonuna yatkın olabilir. Kullanılacak doğum kontrol yöntemi annenin doğum şekline, emzirme durumuna, kendi rahatsızlıklarına,  kilosuna, ek hastalık olması durumuna göre kısacası kişiye uygunluğuna göre seçilir.

 

İki gebelik arasındaki ideal süre nedir?

İki gebelik arasında ideal süre ailenin isteğine bağlı olarak değişmekle beraber annenin vücudunun toparlanma süresi 2 yıldır. Bu süreçte vücut hem bebeği için gerekli olan sütü üretirken hem de hamilelik öncesi döneme dönüş sağlar.

 

Doğumdan ne kadar süre sonra korunmaya başlanmalıdır?

Doğum sonu 40. günden itibaren cinsellik yaşanmaya başlanabilir. Dolayısı ile doğum için korunmaya başlanmalıdır. Süt korur gibi bir düşünce halk arasında yaygın olmakla beraber çoğunlukla hastayı hüsrana uğratmakta; beklenmedik gebeliklerle karşılaşma çok olmaktadır.

 

Emzirme gebelikten korur mu?

Emzirme döneminde prolaktin seviyesi yükselir. Prolaktin yumurtlamayı olumsuz etkiler; ancak tam bir koruma sağlamaz. Emzirme döneminde emziren annelere uygun korunma yöntemleri kullanılmalıdır. Emzirmeye kesinlikle güvenilmemelidir.

 

Hangi koruma yöntemleri kullanılabilir?

Öncelikle hiçbir korunma yönteminin yüzde yüz etkisinin olamayacağını unutmamak gerekir. Korunma kişiye ve onun ihtiyaçlarına (kısa süreli, uzun süreli, kanama azaltıcı vs) özel olmalıdır.

Mini Haplar: Emzirme dönemi kullanılır, güvenilirdir, sütün yapısını, miktarını olumsuz etkilemez. Lohusalıkta hap seçilecekse ilk tercih olabilir.

Normal Korunma Hapları: Düşük dozlular kullanılabilir ancak içerik nedeni sütü etkileyebileceği için mini haplar kadar lohusalıkta güvenilir değildir.

Spiral: Güvenilir yöntemlerden biridir. Bakırlı, hormonlu, altınlı olabilen spiraller doğum sonu 40. günden itibaren takılabilir. İdeali adetli iken takmaktır. Kullanılan malzemeye göre 5 veya 10 yıla kadar koruma sağlar.

spiral_rahim_ici_arac_1

Tüpleri bağlatma: Bu yöntemle yumurtalıkla rahim arasındaki yol kapatılır. En güvenilir yöntemlerdendir. Bu yöntemi tercih etmek için kadın ve erkeğin bir daha çocuk sahibi olmamaya kesin karar vermiş olması gerekir. Çünkü bu yöntemin geri dönüşümü yok denecek kadar azdır.

3 Aylık Enjeksiyon Yöntemi: Emziren anneler için geçerli olan bir yöntemdir. Yüksek dozda hormonun depo halinde verildiği bu yöntemin ara kanama, adet olamama, yumurtalıkta kist oluşumu gibi yan etkileri görülebilir.

Deri Altı İmplant: Cilt altına yerleştirilen implantlarla yavaş bir salınımla vücuda hormon verilir. Bu hormon gebeliğe karşı koruma sağlamakla birlikte; ara kanama, adet olamama gibi yan etkilere de neden olabilir.

Prezervatif: Sık kullanılan yöntemlerden biridir. Güvenilirliği yüksektir; aynı zamanda enfeksiyonlara karşı da korur. Lohusalıkta kullanımının kadın için herhangi bir yan etkisi yoktur.

Vazektomi: Erkekte tüplerin bağlanma şeklidir; kadınlardan daha kolay ve daha az girişimsel bir yöntemdir. Ancak tüpleri bağlatmada olduğu gibi geri dönüşümü yok denecek kadar az bir yöntemdir.

Ertesi gün hapı: Kısa sürede vücuda yüksek doz hormon verdiği için mecbur kalmadıkça önerilmez. Yılda en fazla 2 kez kullanılabilen yan etkisi fazla olan bir yöntemdir.

 

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalınabilir mi?

Doğum kontrol hapı kullanımı sırasında kişi hapı kullanmayı unutmuş, atlamış veya düzensiz kullanmışsa hamile kalabilir. O açıdan düzenli kullanım önemlidir. Çok nadiren düzenli kullanılsa dahi hamile kalınabilir. Koruyuculuğu  %99’lardadır.

 

Doğum kontrol hapı kilo aldırır mı?

Son dönemde kullanılan doğum kontrol haplarındaki hormon düzeyleri çok düşük olduğu için kilo aldırmaz. Çok az su tutulumu yapabilir.

 

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

Kişinin migren atakları varsa artırabilir. Damar tıkanıklığına yatkınlık varsa ve sigara içiyorsanız damar tıkanıklığı yapabilir. Doğum kontrol hapını düzenli içmeyi unutursanız ara kanama olabilir, hamile kalabilirsiniz.

 

 

Bu yazı Hisar Intercontinental Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Kara tarafından Uykusuz Anneler Kulübü için hazırlanmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Stormy McDowall kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi