Anne Yazıları Yaşam

Dünyayı anneler değiştirir!

ayrımcılık

Dünyayı değiştirebilecek bir anne olduğunu biliyor musun anne kardeşim?

Çocuğunun gelecekte karşılaşacağı “farklı” insanlara karşı duygularını ve tutumunu kontrol etmek adına bir şeyler yapmaya başlayabilirsin bunun için. Çocuğunu kendisinden farklı insanlarla bir arada tutmaya gayret edebilirsin. Dünyada tek tip insanların yaşamadığını ona gösterebilirsin. Öğretebilirsin.

Böylece kreş yaşına geldiğinde okulda gördüğü zenci öğretmenden korkması gibi bir ihtimal olmayacağından bunun olmaması için okul yönetimini uyarmana da gerek kalmaz. Zaten uyarmıyor musun? Kreş sahipleri öyle demiyor ama? Çocukları siyah öğretmenlerden korktuğu için, ebeveynler türbanlı öğretmeni hoş karşılamadığı için, kilosu biraz fazla olduğundan çocukların peşinden koşamayacağını düşünüp anneler endişe ettiği için öğretmenlerinin işine son verebiliyorlar ya da hiç işe almıyorlar.

Dünyanın insanı standardize etmesine, fabrikasyon insan görüntüsüne destek oluyorsunuz farkında olmadan belki. Sizin “küçük bir rica” olarak gördüğünüz şey, bazı insanların hayatının gerçeğini oluşturuyor. Sizin standardınızın dışında olan insanların da duyguları, düşünceleri, bir hayatı olduğu gerçeğini yok saymayın. En acısı da bunu çocuklarınıza hissettirmeyin. Çünkü yapıyorsunuz.

Çocuklarınızın yanında başka insanlar hakkında ne konuşuyorsunuz? İnsanları gruplara ayırıyor, isimlendiriyor, çeşitli sıfatlarla sevme – sevmeme tablosu yapıyor musunuz farkında olmadan? İnsanlardan değil, kitlelerden oluşan inançlarınız mı var? Genelleme yapıyor musunuz sıkça? Peki, çocuğunuz bunlara maruz kaldığında nasıl yetişeceğini düşünüyorsunuz?

Bir hümanist olmayacağı muhakkak.

Çocuklarımızı dünya insanı olarak yetiştirmeye gayret ettiğimizde barış için, barış adına bir şeyler yapmış olacağız.

Farklı çocuklarla bir arada olmasına, onları sevmesine müsaade edin. Farklı insanlarla bir arada olup onları sevebilmesinin tek yolu bu.

Çocuklarınızın gideceği kreşlerin öğretmen profilini gözlemleyin. Cast ajansından gelmiş gibi görünen kızların ortalıkta dolaştığı kreşlerden uzak durun. Eğer okulda zenci, beyaz, türbanlı, açık, şişman, zayıf, erkek, kadın, uzun, kısa öğretmenler varsa orası doğru okuldur.

Çünkü insan sevmeyen okullar çocuklara insan sevmeyi öğretemezler.

İnsana değer vermeyen bir okulun sizin çocuğunuza neden değer vereceği konusuna girmeyi hiç istemiyorum.

 

 

*görsel radiostudent.si den alınmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bir Anne Doğdu

  Nehir Turan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi