Ek gıdaya geçiş

Ek Gıdaya Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

ek besinlere geçiş

 

 

Ek gıdalara geçerken dikkat edilmesi gereken önemli konuları aşağıda sıraladık:

 

*Yemek söz konusu olduğunda hijyen çok önemlidir. Ellerinizi yemeği hazırlamadan önce ve bebeğinize yemeğini yedirmeden önce yıkamalısınız.

 

*Bebeğin yemekte kullandığı tabak, bardak, kaşık, ağzını sildiğiniz bez, vb gibi gereçler kaynatılarak temizlenmeli, ayrıca yemek hazırlanırken kullanılan su kaynatılmış olmalıdır.

 

*Yemeğini yedirirken kaşık kullanmalısınız.

 

*Bebeğinizin yiyeceği gıdalar, doğal ve taze seçilmiş olmalıdır. Konserve, katkı maddeli yiyecekler, hazır gıdalar, dondurulmuş gıdalar verilmemelidir.

 

*Yemekler dolapta saklanmalı, dışarıda uzun süre bekletilmemelidir.

 

*Yemeği ilk kez veriyorsanız bebeğiniz açken vermeli, eğer bebeğiniz o yemeği reddederse zorlamayıp bir süre sonra tekrar denenmelidir.

 

*İlk defa deneyeceğiniz yiyeceklere haftada bir çeşit olacak şekilde başlamalısınız. Bu şekilde hem bebeğe alışması için zaman tanımış olur, hem de alerjik bir durum olup olmadığını gözlemlemek ve hangi besinin alerji yaptığını anlamak için fırsatınız olur.

 

*İlk defa verilen yiyecek tek öğün olarak ve az miktarda verilmeye başlanmalı ve bebeğinizin hoşlanmasına ve iştahına göre miktarı ve gün içindeki öğün sayısı arttırılmalıdır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

  1. büşra pişkin

    Benim kızım dört aylık ve malesef sadece ilk 20 gün anne sütü aldı beraberinde mama desteği 20 gün sonra sütüm tamamen gitti sadece mama içmeye başladı. Biraz zayif ek gidaya şimdi başlamalı mıyım ve ne kadar miktarda verilmeli ilk etapta yardımcı olurmusunuz

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Eve Cathey kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Randall Adams kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi