Ek gıdaya geçiş

Ek Gıdaya Geçiş – Hangi Besinle Başlamalı?

 3338264465_b6e390af35_z

 

Temel bir bebek öğününün sindirimi kolay olmalıdır. Bu yüzden ilk önerilen ek gıdalar muhallebi, sebze veya meyve püresi ve yoğurt olur.

Eskiden muhallebi ek gıdaya geçişte ilk seçenek olarak benimsenmiştir ve genellikle pirinç unundan yapılan muhallebi pürüzsüz olduğu için bebeğin daha kolay alışacağı düşünülmüştür.  Günümüzde inek sütü bazı uzmanlarca 1 yaşından önce önerilmediği için inek sütü içermeyen muhallebi tarifleri de kullanılmaktadır. 6 aydan sonra bebeklerin tahıllara da ihtiyacı olduğu için artık pirinç unu yerine tam tahıllı muhallebi tarifleri önerilmektedir.

Bazı ebeveynler sebzeden önce meyve vermeyi tercih ederler. Ancak uzmanlar iki tür tada da birlikte alışmasının daha iyi olacağını söylerler. Özellikle sebzelerin vitamin ve mineral değerlerinin kaybolmaması için pişirme yöntemine ve saklama şekline dikkat edilmesi gerekmektedir. Çok fazla pişen ve fazla bekletilen sebzelerde besin değeri oldukça azalmaktadır.

Sebze veya meyve püresini hazırlarken pütürlü bırakmak ilerde sofra yemeğine geçişte size kolaylık sağlayacaktır. Şimdiden buna dikkat etmenizi ve bu şekilde denemenizi öneririz.

Çok güzel bir kalsiyum kaynağı olan yoğurt da ek gıdaya geçişte doğru bir tercih olacaktır. Yoğurt, inek sütü gibi sindirim sorunlarına yol açmaz. Pütürsüz olduğu için alışması daha kolaydır.

 

Ek gıdaya başlama stratejileri

Bebeğinize sütten farklı bir lezzeti ilk kez tattıracağınız zaman, bu onun için (ve de sizin için) büyük bir olaydır. O tadı sevmesi için, bebeğinizin acıkmış olduğu bir zamanı seçin. Eğer bebeğiniz aç değilse ilgisini çekmeyecektir.

Bazı ebeveynler de yemekten önce süt vermeyi, emzirmeyi tercih ederler. Yedirecekleri püre, çorba ya da yoğurt sütün üstüne tatlı niyetine de uygun olabilir. Aslında anne sütü ya da biberon sütün mamadan önce ya da sonra verilmesi çok fark etmez.

İlk geçiş sürecinde ek gıdayı, bebeğiniz çok yorgunken, keyifsizken, huysuzken ya da hastayken vermemenizi öneririz. Yeni bir yiyeceği sabah ya da akşam üzeri vermek, varsa alerji belirtilerini izlemeniz için de size zaman bırakır. Alerji olup olmadığını anlamak için bir besini ilk kez veriyorsanız sonraki 3 gün (tekrar vermeden ve başka bir yeni besin denemeden) izlemenizi öneririz.

Eğer bebeğiniz yeni yiyeceği reddederse?

Endişelenmeyin. Bir süre sonra tekrar deneyin. Bir kaç gün bekleyip bebeğinizin o tecrübesini unutmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü genelde sebep, o yiyecekten nefret etmesi değil, sadece tanıdık gelmediği için reddetmiş olmasıdır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Eve Cathey kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Randall Adams kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi