Bebek gelişimi

Emeklemek Neden Önemlidir?

baby-516021_640

Eller ve dizler üzerinde emeklemek çok önemli. Sıklıkla 7,8 veya 9. aylarda başlar ve çocuk ne kadar isterse sürer. Eğer emekleyen bir bebeğiniz varsa, onu gözlemleyin veya eğer emeklemiyorsa (hatta emekliyorsa da) kendiniz de deneyin! Özellikle, hangi el- bacak önce hareket ediyor? Vücudun hangi bölgesi daha sonra ne yapıyor?

 

Emeklemeyi özel yapan nedir?

Beyin gelişimi:  Çapraz hareketin sihri

  • Eller ve dizlerle emeklemek zıt taraflı el-ayakları gerektirir (aynı taraftaki el-ayakları hareket ettiği karın üstünde emeklemek şeklinde değildir). Buna “karşıt taraflı” veya “çapraz taraflı” denir. Bebeğin tek eli önde çaprazındaki bacağı öne çıkarken yaptığı hareketleri izleyin.
  • Bu ne anlama gelir? Muhtemelen beyin iki tarafını biraz biliyorsunuzdur. Beynin yarımküreleri arasında önemli bir geçiş var –korpus kollasum adı verilen sinir dokusu bandı. Vücuttaki çapraz hareket beyindeki bilgilerin de çapraz hareketini sağlar. Bu da, emeklemenin beyindeki yarımküreler arasında geçişi sağlayan sinir dokularının gelişmesini ve iletişiminin güçlenmesini sağlar.
  • Carla Hannaford’a ait “Smart Moves” adlı kitapta söylediği üzere “Çapraz hareketler, bebeğin emeklemesi gibi, beyindeki yarımküreleri dengeli bir şekilde harekete geçirir. Bu aktivite iki bölümde de çalışır ve iki gözün, iki kulağın, iki elin ve iki ayağın koordineli çalışması gibi kaslarında dengeli çalışmasını sağlar. Gözler, kulaklar, eller ve ayaklar eşit kullanıldığında, korpus kallosum bu süreçleri beyin iki tarafında da yönetir ve tamamen gelişmeyi sağlar. Çünkü iki yarımküre ve dört lob aktivite halindedir, idrak etme fonsiyonu yükselir ve kolay öğrenme artar.”

 

Önceki motor gelişiminin kilometre taşlarında en yüksek nokta! Normal bir gelişmede, muhtemelen bunları görürsünüz:

  • Omurgaya ilişkin ya da ‘baş-kuyruk’: Bebek yuvarlandı!
  • Üst-Alt:Bebek başını kaldırmak için iki kolunu aynı anda ittirdi, ya da iki bacağını öne doğru tepti.
  • Yan-Yan: Oynarken ya da karın üstünde emeklerken –aynı anda aynı kol ve bacak hareketiyle- kendini tek dirseği üzerinde destekledi.
  • Üst-alt ve yan-yan becerilerini birleştirince ne olur? Bunları bir araya getirebilirsiniz ve çapraz hareket edebilirsiniz ya da herhangi bir birleştirmeyle- temel olarak, istediğiniz her yöne hareket edebilirsiniz, 3 yönde!

 

Omurga dönmeyi öğrenir

Orta hattı çaprazlaştırma yeteneği (el-ayakları karşıt yönlerde hareket ettirmek). Refleks uyumu, günlük fonksiyonlar, görme, duyma ve öğrenme için bu çok önemlidir.

Ayakta durmak ve yürümek için kalça bağlantılarını hazırlar: Kalça yapısını organize etmeye ve şekillendirmeye yardımcı olur. Dr. Keith Mankin’den bu konuda alıntı: Kas fonksiyonu kalçaları şekillendirmeye başlar. Kas fonksiyonlarıyla kalça öne arkaya itilir ve kalça şekillendikçe daha güçlenir ve bedeni daha iyi taşıyamaya başlar ve ileriye doğru harekete başlar. Nihayetinde, bu fonksiyonel değişiklikler kuvveti ve çocuğun yürümesi için gereken dengeyi arttırır.”

Sırtın altı kısmını güçlendirir (Tüm beden!) Dik durma için hazırlık

Ayak bileklerini hazırlar Bebeğin beden ağırlığını desteklemek için

El-göz koordinasyonunu güçlendirir.

Okumayı destekler.

 

Diğer yaratıcı seçenekler de emekleme sayılır mı?

Bazı bebekler, tek diz ve tek ayak ya da popolarının üzerinde emeklerler. Bu bebekler etrafta gezinmek için çok akıllıca bir çözü bulmuşlar! Ama bu seçenekler bebeğin iki elini ve iki dizini kullanmayı keşfetmekte zorluk çektiğini gösterir (Bunun neden olduğu konusunda olası bir çok sebep vardır!). Dolayısıyla emeklemenin bazı faydalarını kaçırırlar. Eğer bebeğiniz ‘yaratıcı’ bir şekilde emekliyorsa, buna destek sağlamak için eğlenceli, peşin hükümlü olmayan, müdahalesiz yollar mevcuttur.

 

Fakat bazıları emeklemenin çok önemli olmadığını söyler

Dr. Hannaford diyor ki: “Yıllardır bildiğimiz; çok önemli olan bu emekleme sürecini atlayan çocukların sonradan öğrenme güçlükleri çekebildiğidir. Emekleme, çapraz hareket, korus kallosumun gelişimini harekete geçirir. Bu da bedenin her iki tarafının da yani  kollar,bacaklar, gözler ve kulakların her ikisinin birlikte çalışmasını sağlar. Eşit bir uyarmayla, duyular tamamen çevreye açılır ve bedenin her iki tarafı daha verimli ve uyumlu halde aksiyona geçer.”

 

 

Bu arada emeklemek sadece bebekler için faydalı değildir! Her yaştan çocuk için harika bir destek, yetişkinler için de beyin potansiyellerini en üst seviyeye getirip, problem çözmeleri için iyi bir destek, motor fonksiyonlarını artırmak isteyen veya felç geçirmiş kimselere de  iyi bir destek. Hadi deneyin!

 

 

 

Kaynak: http://www.consciousbaby.com/why-is-crawling-on-hands-knees-so-important/

Görsel Kaynak: https://pixabay.com/tr/bebek-merak-k%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1-%C3%A7ocuk-516021/

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi