Doğal Ebeveynlik Emzik

Emzik Kullanımı

shutterstock_26148457

 

Anneye doğal ebeveynlikte şunu kullanıp bunu kullanamazsın gibi bir yaklaşımda bulunamayız. Güç ve karar annede. Emzik kullanmak isterse kullanır. Ancak burada ana hedef bebeğin sinyalleri: emzik istemeyen çocuğa zorla emzik vermek gibi. Ancak emzik bebeğin ağlamasını susturmak adına ağzına verildiğinde bir müddet sonra çocuğa verilen mesaj “sende bir gariplik var, ağlamamalısın, ağlamak doğru bir tepki değil”. Böylece ağlaması her an emzikle kesilen bir çocuk emziğe bağımlı hale geliyor. Daha önce de anne memesi için verdiğim örnek gibi.

Emzik ya da anne memesi bebeğin ağlamalarını kesmek adına kullanıldığında tek yaptığımız o objeye bebeği bağımlı hale getirmek. O yüzden anne memesinden kurtarayım derken emzik, sonra da biberon vermek aslında bir bağımlılıktan kurtarıp diğerini yaratmak gibi. Sitelerde annelerin emziği bırakmak için sirke kullan, anne memesini kurtarmak için 3 gün anneden uzaklaştırmak gibi tavsiyeler görüyorum. Bunlar hep çocuğun sinyallerini dinlemeyerek saygılı davranılmayı hakeden bebeğimizde yaralar yaratır. Sirkeli su emziği bırakmasına yardımcı olsa da alttaki bağımlılık çözülmediği için bu sefer parmağına ya da battaniyesine bağımlı gelecek. Anneden 3 gün ayrı kalınca belki memeyi istemeyecek ama anne ile bağlanmasında sorun yaşayacak. Doğal ebeveynlik de bebeğin hangi ihtiyaç ile o davranışta bulunduğu ana kuralımız. Diğer yandan bebek araba koltuğundadır, oradan çıkmak için ağlama krizine girmiştir. Onun güvenliği için araba koltuğunda kalması şart iken anne ya da baba emzikle sakinleştirmeyi tercih edebilir.

Uzm.Psk. Nilüfer Devecigil
http://dogalebeveynlik.com/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Psk. Nilüfer Devecigil • Yorum

  1. LR Havva Alp Kaşıkcıoğlu

   Merhaba benim 9 aylık bir oglum var geceleri aşırı uyaniyoruz ve muhakkak emmek istiyor ancak oyle Susup uykuya dalıyor tekrar ne yapacagimi bilmiyorum artik ve emzik tutmuyor.

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi