Emzik Faydalı bilgiler

Emzik Kullanımında Merak Edilenler

emzik

 

Neden emzik kullanılır ?

Bebekler farklı şekillerde beslenmedikleri için, ekstra emme ihtiyacı hissederler. Bu emme ihtiyaçları kendilerini rahatlatıcı bir fayda sağlar. Bazı bebekler mütemadiyen parmaklarını emerler. Eğer bebeğiniz parmağını emiyorsa, onu emziğe yönlendirmek isteyebilirsiniz.

Parmak emmeye alternatif olarak kabul edilen emzik, bebeğin ilk 2 ayında denenmelidir. Bebeğin ayına uygun olarak emzikler seçebilirsiniz. Bebeğinizin rahat edeceği, hoşuna gideceği emzik şeklini anlamak için muhtemelen önce farklı tipleri deneyeceksiniz.

Emziğin en büyük avantajı, eğer bebeğiniz emzik emmeye ikna olursa bir daha parmağını emmeyecektir. Parmak emme, bebeğinizin dişleri çıkmaya başladıktan sonra, parmağında ısırıklar oluşmasına neden olabilir. Emzik, dişlere daha az baskı yapar ve bebeğin dişleriyle emziğe çok daha az ısırık yapması söz konusudur.

Ayrıca, bebeğinizin yaşı ilerledikçe emzik kullanımını kontrol altına almak sizin elinizdedir. Aksi takdirde parmak emme durumunda sizin bu davranışı bıraktırmanız ve kontrol altına almanız çok daha zordur.

 

Bebeğime ne zaman emzik vermeye başlayabilirim?

Eğer bebeğiniz parmak emmeye meyilliyse, 1-2 aylık civarında başlayın. Aksi takdirde gerek kalmayacaktır. Bazı bebekler kendilerini emmeden de rahatlatabilirler. Parmak ya da emzik emme için en fazla ihtiyaç duydukları dönem 2-4 aylık oldukları zamandır. Sonraki aylarda emme ihtiyacı normal olarak azalır. Emzik kullanımını azaltmak için en ideal zaman emekleme zamanıdır. Emzik, konuşma gelişimini engelleyebilir. Bu özellikle de 12 aylıktan sonra çok önemlidir. Çünkü konuşmalar ve mırıldanmalar bu dönemlerde çok hızlı gelişim gösterir. Ağzında emzikle konuşması bebek için zordur.

 

Bebeğinizin emziğe fazla bağımlı olmaması için tavsiyeler:

*6 aylık olana kadar emziği, bebeğiniz ne zaman emmek isterse verin. Ancak karnı açken vermeyin. Tek istisna, ilk ayında anne sütü emzirdiğiniz zamandır. Bu döneminde bebeğin tüm emme enerjisini annenin memesindeki sütü emmek için harcaması uygun olacak, böylece anne sütünün de üretiminin artacaktır. Yani bu dönemde, emzirme aralarında emziği 90 dakikadan fazla vermeyin. Her ağladığında emzik vermemeye özen gösterin. Ağlamanın emmek, acıkmak gibi nedenlerden daha farklı birçok sebebi olabilir.

*Bebeğiniz mutsuz olduğunda, ilk önce emzik vermek yerine ona sarılın ve rahatlamasını sağlayın. Bazı bebekler masajı, okşanmayı severler. Bebeğinizi rahatlatmak için emziği gereksiz yere kullanmaktan kaçının.

*6 aylıktan sonra (ya da bebeğiniz emeklemeye başlayınca), emziği daha az kullandırın. Bebeğin emmediği zamanlarda göz önünde bulundurmayın.

*Eğer bebeğinizin sürekli tüm gün emzikle durmasına müsaade ederseniz, emziğe ilgisi azalmak yerine gittikçe artacaktır. Eğer bebeğiniz uyurken kendini güvende hissettirecek bir eşyaya ihtiyaç duyuyorsa ona emziğin yanı sıra farklı bir obje (oyuncak ayı, vs.) önerebilirsiniz.

*Eğer bebeğiniz emzik kullanıyorsa, seyahate giderken yanınıza almayı unutmayın. Arabada yedek bir emzik bulundurmak, bazı durumlarda kurtarıcı olabilir. Hava yoluyla çıkılan yolculuklarda, emzik emmek ya da bir şeyler içmek, kulak basıncı ağrısını önleyecektir.

*Bebeğinizin uykuya dalmasını sağlamak için emzik kullanmayın. (Bebeğinizde kolik varsa o zaman kullanabilirsiniz.) Gece uyanmalarında tekrar tekrar emzik vermenizi gerektirecek kötü bir uyku alışkanlığına dönüşebilir. Bunun yerine bebeğinize uykuya dalmayı öğretin. Emziği yatağın dışında tutun.

 

Hangi güvenlik önlemleri alınmalı?

Emzik kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

*Tek parçadan oluşan emzik kullanın. Kendiniz biberon ucundan vs bir emzik yapmaya çalışmayın. Kendi yapacağınız emzik, bebeğin ağzına kaçıp boğazını tıkayabilir, boğulmaya sebep olabilir.

*Emziği bir kordonla bebeğinizin boynuna asmayın. Kordon boynuna dolanabilir. Giysisine klipsle takılabilen kısa emzik askıları hem pratik hem de güvenlidir.

*Ucunda sıvı dolu olan emziklerden kullanmayın. Bazılarında bakteri oluştuğu tespit edilmiştir.

*Emziği şekere sürüp vermeyin. Dişleri çıkmaya başladıysa çürüklere sebep olacaktır. Ayrıca bal da 1 yaşından küçük çocuklarda ciddi hastalığa neden olmaktadır.

*Bebeğinizin her kullanımından sonra veya yere düştüğünde emziği yıkamalısınız.

*Eğer emzik aşınıp yıpranmaya başladıysa yenisini alın.

 

Çocuğuma emziği nasıl bıraktırabilirim? 

Bunun için emziği bıraktırmak yazımızı okumanızı öneririz.

 

Emzik hakkında uzman görüşleri için

Emzik hakkında 

Emzik kullanımı

yazılarımızı okumanızı öneririz

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

 1. Aslı

  1.5 aylık bebeğim parmak değil de arasıra kolunu veya elinin üzerini emiyor. Emziğe başlamak gerekir mi?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
 • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
 • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi