Anne sütü ve emzirme Emzirmeyi bırakma

Emzirmeyi Bırakırken Öneriler

?????????????????????????????

 

Sonuçta her emziren anne gün gelecek ve bunu bırakacaktır. Genelde bu bırakma sürecinde yavaş yavaş,  bebek ve anne meydana gelecek değişikliklere alışacaktır. Duruma göre emzirmenin hızlı kesilmesi gerekebilir ve geçişin kolay olması mümkün olmayabilir. Bu koşullar altında olan annelerin cesaretini kırmamaları gerekir. Her ne kadar bebeği sütten kesmek zor olsa da, bunun üstesinden gelmenin daha az rahatsızlık vermesi için yol gösterici notlarımız var:

1. Ne beklemelisiniz?

– Emzirmeyi kesme sürecine başlarken ne bekleyeceğinizi bilin. Bu konuda biraz bilgi toplayın. Emzirme hakkında kitaplar okuyabilirsiniz. Bazı kitaplarda emzirmenin kesilmesi hakkında uzun bölümler yer almaktadır.

-İlave bilgi için internette araştırma yapın. Emzirme konusunda bilgi veren bir çok internet sitesi mevcut. Özellikle www.bebeimgeliyor.com sitesine bakmanızı öneririz

– Emzirme konusuna hakim bir doktor veya uzman ile görüşün. Emzirme uzmanları ya da kadın doğum uzmanınız bu konuda bilgi sahibidir ve eğer sormak istediğiniz konular varsa danışabileceğiniz en uygun kaynak onlar olacaktır. Emzirme danışmanı sevgili Esra Ertuğrul’a da www.bebeimgeliyor.com dan ulaşabilirsiniz.

 

2.  Anne olarak duygusal davranmaktan kaçının

– Suçluluk duygusu hissetmeyin. Emzirme anne ve bebek arasında bir bağ oluşturur. Dolayısıyla emzirmenin kesilmesi iki taraf için de zor olabilmektedir, özellikle de eğer bu kesme ani olacaksa duygusal etkileri de olacaktır. Unutmayın ki, emzirmeyi bıraktıktan sonra bebeğinizle aranızdaki bağı korumak için bir çok yol vardır.

– Emzirmeyi kesmek için bir sebebiniz olduğunu kendinize hatırlatın. Bunu hatırlamanız, bu zor süreçte size güç ve kararlılık sağlayacaktır.

– Unutmayın ki bu günler geçecek. Süt salgılamanızın bitmesi süreci, bebeğinizin emme isteği sürecinden daha kısa sürecektir. Bu değişikliğe uyum sağlamak bebeğiniz için bebeğiniz için uzun olacaktır, ama zamanla bu değişikliği kabullenecektir.

 

3. Duygusal bir bebek için hazır olun.

– Emzirmeyi kesmeniz, bebeğiniz için hiç kolay olmayacaktır. Emzirilmek bebek için en rahatlatıcı aktivitelerden biridir. Bunu kabullenmesi biraz uzun sürecek ama sonunda değişikliği kabullenecektir.

– Bebeğinizle birlikte sabırlı olun. En başta bundan ötürü mutlu olmayacaktır. Sizin varlığınız onun emzirilme isteğini teşvik edecektir. Sonuçta bunu tek sağlayabilen kişi annedir.

 

4. Anne üzerindeki fiziksel etkileri anlamalısınız.

– Göğüsleriniz şişecek ve süt dolacaktır. Ağırlaşacak ve biraz hassaslaşacaklar ve bu durumdan dolayı rahatsız hissedeceksiniz.

– Emzirmeyi aniden kesmeniz sebebiyle süt kanallarınızda dolma olacaktır. Süt tamamen bitene kadar dolan süt kanallarından ötürü tekrar tekrar sıkıntı yaşayabilirsiniz.

– Göğsünüzden bir iki hafta kadar süt sızıntısı gelebilir. Eğer bu problem yaratacaksa göğüs pedlerinden kullanmalısınız.

– Süt üretimi kesildikten sonra göğüslerde sarkma olabilir, unutmayın. Genellikle ilk adet döneminden sonra bir miktar toparlamaya başlar.

– Emzirme bitince biraz kilo alımı olabilir. Emzirme kendiliğinden epey kalori harcatır. Emzirme bitince vücut o kalorileri aynı şekilde yakamayacaktır.

– Hormonal değişiklikler depresyona neden olabilir. Emzirmeyi kesince hormonal değişiklikleri önleyemeyiz. Vücudun eski haline gelmesi birkaç hafta ya da daha uzun süre alabilir. Bu süre içinde hormonlarınız hareketli olacaktır.

 

5. Fiziksel komplikasyonlara dikkat edin.

– Emzirmeyi bir anda kesmenin riskleri olacağı için bunlara dikkat edin. Nelere yol açabileceğini öğrenin. Bu risklere karşın olası belirtilerini izleyin.

– Komplikasyonları önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenin. Süt kanallarınızda tıkanma olur ise, pompa ile düzenli süt sağmaktan kaçının. Bu sadece vücudunuzun daha fazla süt üretmesini sağlar. Bunun yerine, sadece yeteri kadar sütü sağarak ağrıyı azaltabilirsiniz. Ağrıyı ve rahatsızlığınızı azaltmak için göğüslere soğuk kompres uygulayın.

– Göğüste herhangi bir kızarık ve hassas olan; ılık ve sert kitle olup olmadığını gözlemleyin. Bu süt kanallarının tıkandığına dair bir işaret olabilir. Ilık bir havlu ile nazik şekilde alana masaj yapın. Oluşmuş şişliği masaj ile dağıtmanız meme iltihabını(Mastit) önler.

– Göğüs enfeksiyonlarını hızlıca tespit edin ve tedavisi için gerekliyse tıbbi yardım alın. Mastitin belirtileri, göğüslerde ağrılı şekilde şişlik, kızarıklık ve ısınma halidir. Ateş ve titreme de belirtileri arasındadır.

 

6. Bunları deneyin.

– Göğüslerinizi tam saracak sütyen tercih edin. Bu süreçte çok bol sütyenler ve alttan destekleyen modelleri tercih etmeyin.

– Duş alırken suya sırtınızı verin. Suyun göğüslerinize direkt olarak çarpmasını engelleyin. Su sıcak değil, ılık olmalıdır

– Duştayken göğüslerinize masaj yapın. Eğer kitle oluşmaya başlamışsa bu masaj onu dağıtmaya yardımcı olacaktır. Suyun ılıklığının rahatlatıcı etkisi, süt sızıntısı olmasına neden olacaktır.

– Göğsünüze çiğ lahana yaprağı koyun ve uzun bir süre orada bırakın. Taze yaprakları olanını seçin ve gün boyunca göğsünüzde tutun. Yaprakları haşlayıp ılıkken koymak da bir diğer yöntemdir.

– Gerekiyorsa, ağrıyı azaltmak için buz paketleri uygulayın.

– Sağlık uzmanıyla görüşün ve bu süreçte gerekliyse ilaç kullanın.

 

7. Bebekler için bu önerileri dikkate alın.

– Bebeğinizi emzirdiğiniz pozisyonda tutmaktan kaçının. Bebeğiniz sizin emzirmeyi bırakmak için gerekli nedenlerinizi bilemez. Bebeğiniz her zamanki pozisyona getirildiğinde emzirileceğini zannedecek ve beklenti içine girecektir. Siz emzirmediğinizde de hayal kırıklığına uğrayacaktır.

– Sabırlı şekilde alternatif süt seçeneklerine devam edin. Küçük bebekler, değişikliğe karşı daha kapalı olacaktır. Büyük bebekler anne sütünden başka tatlara da açık olduklarından kabullenmeleri daha kolay olabilir.

 

Ve unutmayın ki siz bebeğinizle ilgili her konuda ne kadar kararlı ve net olursanız bebeğiniz de o kadar kolay adapte olur. Eğer tereddütünüz varsa, yapmayın, kararlı olana kadar bekleyin.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi