Anne sütü ve emzirme Emzirmeyi bırakma

Emzirmeyi Nasıl Bırakabilirim?

emzirmek3

 

Emzirmeyi aşamalı olarak nasıl bırakabilirim?

İlk 6 ay bebeğinize anne sütünden başka bir şey vermemeniz en uygunudur.  Bu dönemden sonra ona anne sütünün yanı sıra farklı besinler de vermeye başlayabilirsiniz.

Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde, yiyeceklerden tüm ihtiyacı olan besini alıyor olacaktır. Dolayısıyla bu dönem artık emzirmeyi bırakabileceğiniz bir dönemdir. Buna bebeği memeden kesmek denir.

Eğer 1  yaşından önce emzirmeyi aşamalı olarak kesmek istiyorsanız,  anne sütü yerine ona hazır karışım sütlerden vermeniz gerekmektedir. Bu hazır karışımları anne sütü ile birlikte de yapabilirsiniz. Böylece geçişiniz daha kolay olacaktır.

Emzirmeyi bırakmak duygusal bir deneyim olabilir. Emzirme bittiği için üzüntü duyabilirsiniz, ama sonunda bedeniniz size kaldığı için de mutlu hissedersiniz.

Emzirmeyi kesmeniz ile ilgili iyi taraf da bebeğiniz ile kurduğunuz bu yakın temasın halen devam edebileceğidir. Aslında, emzirmenin bitmesi sizin bebeğinizle kuracağınız özel ilişki için bir başlangıçtır.

 

Emzirmeyi kesmek için doğru zaman nedir?

Emzirme uzmanları, emzirmeyi bırakacağınız zamanı bebeğinizin belirlemesini önerirler. Ancak, sizin ve bebeğiniz için doğru zamana karar vermek size bağlıdır.

Çocuğunuz için, emmek, sadece beslenmek değildir. Ona güven ve rahatlık hissi verir. Aynı zamanda size daha yakın hisseder. Eğer emzirmeyi çocuğunuzun kendi kararına bırakırsanız, daha az sorunla karşılaşırsınız.

 

Emzirmeyi kesmek için nasıl bir yol izlemeli?

Bebeğinizin yemekleri, çeşitlilik açısından artmış ise, seçenek olarak emzirmeyi kesebilirsiniz. Bu süreçte yardım amacıyla aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • 1. Adım: Bebeğinizi tamamen emzirin, sonrasında da küçük bir porsiyon yemek sunun. Onun farklı tatları ve türleri denemesini sağlayın. Tüm besin kaynağını anne sütünden almaya devam etmektedir.
 • 2. Adım : Bebeğiniz yemekleri güzelce yemeğe başladıysa – bunu kakasından anlarsınız- bazı şeyleri yer değiştirebilirsiniz. Bazı öğünlerde emzirmeden önce yemek yedirmeye çalışın. Sonra artık her emzirmeden önce bir miktar yemek yedirmeye başlayın.
 • 3. Adım: Emzirmek yerine alıştırma bardağında su içirin.

 

Emzirmeyi kesmek ne kadar sürer?

Eğer bebeğiniz sıkıldıysa anne sütünü kesmeniz sadece birkaç hafta sürer. Yoksa 1 ay ile 6 ay arasında herhangi bir sürede biter.

Herkes için farklıdır ve çocuğunuzun ne kadar hızlı ve kolay adapte olacağına bağlıdır. Eğer bebeğiniz buna hazır olmadan evvel sütten kesiyorsanız bu süreç daha uzun olur. Ne olacağını görmek için göğsünüzü kaçırmaya çalışabilirsiniz ama bebeğiniz istediğinde reddedemiyorsanız, sütten kesme konusunda onun isteğine bağlı kalın.

Emzirmeyi aniden kesmemek en iyisi. Çünkü bu durum bebeğinizin huzurunu kaçırır, huysuzlaştırır ve sizin de keyfiniz kaçar. Göğüsleriniz şişer ve muhtemelen ağrı yapabilir.

Kademeli bir bıraktırma yaklaşımı en uygunudur. Ancak, ne kadar hızlı bırakmak isterseniz isteyin yine de yukarıdaki 3 adımı takip etmeniz gerekecektir. Bu şekilde olursa, bebeğin emmesinin azalmasıyla birlikte süt üretiminiz de yavaşça azalacaktır.

 

Bebeğim emzirmeyi bırakmamı istemezse?

Eğer bebeğiniz emzirilmeyi bırakma isteği konusunda bir işaret vermiyorsa, sabırlı olun. Sizin göğsünüzde olmaktan mutlu oluyordur çünkü bu onun için hem rahatlatıcıdır; hem de beslenmesini sağlar. Bunu da düşünerek, aşağıdakileri uygulamaya çalışarak sürece uyum sağlamasına yardımcı olabilirsiniz:

 

–       Sakinleşmesi için başka yollar deneyin.

Emzirme yerine onu besleyecek başka yollar bulun. Eğer onu sadece sakinleştirmek için emziriyorsanız, o halde birlikte kitap okumak, şarkı söylemek, oyun oynamak gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz.

–       Beslenmesini erteleyin.

Eğer bebeğiniz büyükse beslenmesini bırakmak rahat olabilir. Sizden emzirmenizi istediğinde, ona daha sonra emzireceğinizi söyleyin. Ya da başka bir aktiviteyle oyalayın. Mesela akşamleyin isterse, uyku saatine kadar beklemesini söyleyebilirsiniz.

–       Zamanını seçin.

Hayatta önemli olaylar bazen emzirmeyi kesmeyi daha zor hale getirebilir. Çocuğunuz hasta mı? Bazen kendini iyi hissetmeyen bebekler daha sık emmek ihtiyacı duyarlar ve diğer yemekleri yemektense emmeyi tercih ederler. Aslında kötü durumda olan bir çocuğun en çok ilgi odağı anne göğsü olur.

Bunların bir benzeri de; eğer işe yeni döndüyseniz ya da evinizi taşıdıysanız, çocuğunuz halen bu değişikliklere adapte olamamış olabilir. Eğer öyleyse, muhtemelen şu an çocuğunuzun hayatında bir değişiklik daha yapmak için doğru bir zaman değildir. Başka bir ay tekrar deneyin. Eninde sonunda bırakacaktır.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. Elif Basancı

  Merhaba. Merak ettiğim birşey var, bebeğim doğduğundan beri emiyor 10 aylık. Biberonla içmeyi bilmiyor oyun oynuyor. Örneğin emdirmeyi bıraksam devam sutu de içemez biberondan nasıl doyar nasıl emme duyularından kurtulur?

 2. Pınar Bayraktaroğlu

  Lütfen bana yardımcı olun oğlum 17 aylık oglum var emzik v3 oyun arkadaşı faln yok hiç alışmadı ama artık emzik niyetine meme emiyo ben artık cok bunalıyorum dün ilk kez uyumadan önce biberonla süt verdim içti gece kalkınca ilk istemedi ağladı biraz zorlayınca süt olduğunu anladı içti biri yardımcı olsun önerilerinizi fikirlerinizi istiyorum ben emzirmeyi bırakmak istiyorum geceleri üç dört kez kalıkıyorum artık bir kez süt içip uyusa yetmez mi nasıl olmalı lütfen cevap yazın!!!?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi