Yaşam

Erkekler ve anne yaraları

 

Anne yarası ne demek?
Anne yarası için, bir çocuğun annesiyle olan ilişkisinin bozulması sonucu ortaya çıkan ruh zedelenmesi, yaralanması diyebiliriz. Bazı durumlarda annenin kaybı, hastalığı, var olmaması çocuğu anneden ayırır. Ancak genel olarak, anne yarası çocuğun psikolojisinin zedelenmesi, annenin kendi yaraları nedeniyle davranışları sonucu oluşur.

Bu yaralanmanın en şiddetli türlerinden biri, genellikle annenin ilişkiyi kendi narsistik ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmasıyla çıkar.

Erkekler nasıl etkileniyor?

Bu narsistik yaklaşımlar sonucu meydana çıkan yaralarda, iç dinamikler karmaşıklaşıyor, bir erkeğin en derinlerine uzanıyor. Hayatının her alanına etki ediyor, gücünü, enerjisini azaltıyor, cinsel bakışına etki ediyor. Bu yaşananlar ilişkilerini de etkiliyor. Uzun ve sağlam ilişki kurmasını engelliyor, iş hayatına dahi etki ediyor.
Sağlıklı bağlanma ve cinsel enerjiyi – gücü sağlıklı ifade edebilme yeteneği, birçok erkek için, özellikle de çocukluk çağlarını onları hor gören, kendi cinsel güçlerini reddedenlerle büyüyenler için çok zordur.

Cevaplanmamış, çözümlenmemiş “anne yarası” bazıları için meseleyi daha da zorlaştırabilir.
Bir kadınla birliktelik zorlaşır, duygular açığa çıkamaz, anne yaraları tekrar tekrar yaşanır.

Bir “anne yarası”, bir erkeği kadının karanlık ya da olumsuz yönlerine yatkınlığa ve duyarlılığa alışkın hale getirebilir; ayrıca onu kadınların kendilerini ifade eden davranışlarına körleştirebilir.

Erkekler, neden bunu yaptıklarını bilmeden dişinin gölge tarafını temsil eden kadınları arar ve çeker. Ve onları ya da kendilerini durdurmak zor olabilir.

Çözümlenmemiş bir anne yarası, bir erkeği kadınlara karşı, niyetleri ne olursa olsun daha hassas ve utangaç yapabilir.
İyi niyetli bir kadın bile savunmasız bir erkeğin duygularını yanlışlıkla anne yarasını harekete geçirerek kapatabilir. Daha sonra da neden olduğunu anlayamaz. Hatta erkek de ona ne olduğunu bilmediği için nedenini söyleyemez. İşte bu nedenle de kadın erkek ilişkilerine negatif etkileri var.

Gördüğüm; erkeklerin en derinlerindeki ihtiyaçlarına da cevap verebilen kadınlara güvenmeleri. Bu da çözülmemiş anne yarasının bir başka yüzü. Yetişkin erkekler sevgililerinin-eşlerinin anneleri gibi davranmalarını bekliyor. Bu hem erkekler için kötü hem de kadınlar…  Özellikle de ne olduğu bilinmiyorsa.

Yaralı erkekler onları iyileştirecek kadınlara gidiyor, kadınlar gerçekten büyük yardımcı oluyor ancak bu durum aslında her ikisi için de kötü sonuçlar doğuruyor.

Erkekler anne yaralarını neden reddeder?

Bunu kabul etmek erkekler için büyük bir tabu. Zaten çoğu erkek çocuğu da bu şekilde eğitiliyor. Ne pahasına olursa olsun annelerinden koruma bekliyorlar.

Reddetmenin nedenlerinden biri de korku.

Birçok erkek için (buna ben de dahilim) kendi anne yaralarına bakmaktan daha korkutucu bir şey yok. Ben baba yaramı da biliyorum. Acıtıyor ama beni korkutmuyor. Çıkışı olmayan bir çukura benziyor.

Anne yaram, baba yaram gibi derinlerde ancak sanki daha gizli yerlere saklanmış gibi… Çeşitli öğelerini ve yönlerini bulmak, onları görmek ve kabullenmek zor bir şey.

Anne yarası neden önemli?
Bilinmemiş, fark edilmemiş, çözülmemiş anne yaraları sadece erkeklere değil, kadınlara ve çocuklara da zarar verir.

Sıklıkla, kadın düşmanlığı, istismar ve kadınlara erkekler tarafından uygulanan şiddet üzerine konuşuyor, hikayeler duyuyoruz. Böyle bir akış içindeyiz sanki.

Fakat hemen hemen tartışmalarda hiç görmediğim bir diğer faktör şu: Bu adamların birçoğu, çözülmemiş “anne yarası”nın güçlü, bilinçsiz duygusal enerjisiyle tahrik ediliyor.

Bunun sebeplerini ve sonuçlarını keşfetmek ve ele almak için bir kültür olarak hazır olana kadar, bu sorunları çok fazla ele alamayacağız . Ayrıca anne yarasının erkekler üzerinde birçok negatif etkisi daha var. Ve bu sonuçlar, kadınları, çocukları da etkiliyor.

Bilinçsiz, çözümlenmemiş anne yaralarının duygusal ve psikolojik enerjisiyle yönlendirilen erkekler acı çekmeye devam edecek ve acıları, ihtiyaçları bilinene, fark edilene kadar, ilişkilerine ve kültürün içine dalmaya devam edecek.

İşte bu nedenlerden dolayı kendi anne yaralarımı bulmaya çalışıyor, zorlanıyorum. Daha önce bahsettiğim korkunun yanı sıra yaralarımın ne kadar derin olduğunu görmek zor. Orada olduğunu biliyor, yanına inemiyordum. Belki de, herkesten en güçlü keder, bir çocuğun kederidir.

Bu yaralar benim de hayatımı her açıdan etkiliyor. Ve benim gibi anne yarasına bakması gereken birçok erkek olduğunu biliyorum. Umarım bunu yapacak bir yol bulurlar. Hepimize destek, anlayış ve sabır gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazı ve görsel http://www.huffingtonpost.com/rick-belden/men-and-the-mother-wound_b_9720718.html?ncid=engmodushpmg00000003 adresinden alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?



Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi