Çocuk gelişimi Teknoloji Yaşam

Erken Yaşta Tablet Ve Akıllı Telefon Kullanımı

23456

Yeni çalışmalar gelire dayalı dijital uçurumun daraldığını gösteriyor.

 

Amerika’da  yeni çalışmalar gösteriyor ki;, 4 yaş altındaki çocukların hemen hepsi tablet ya da akıllı telefon gibi bir mobil cihaz kullanıyor ve buna çok çok erken yaşta başlıyorlar.

Düşük gelirli 350 çocuk üzerinde yapılan araştırmada anlaşıldığı üzere, cihazların kullanımının gelir grupları arasında farklılıkların oldukça küçüldüğü anlaşılmıştır. Ankete katılan ebeveynler, çocuklar arasında tabletlerin çok popüler olduğunu ve 1 yaşındaki çocukların bile günlük ortalama 20 dakika kullandıklarını belirtmişlerdir.

“Mobil cihazları kullanma becerisi ve bunlara yatkınlık dijital dünyada başarının ilk adımlarını oluşturuyor.” diyor çalışmadaki pediatristlerden biri.

Aynı zamanda, ailelerin çocuklara desteği doğrultusunda dijital teknolojiyi aile yaşantısına entegre etmenin de çok kritik olduğunu vurguluyor.

Bu çalışma 2 Kasım’da pediatristlerin basın organlarında yayımlanmıştır.

Bu çalışmanın bulgularını inceleyen bir uzman da bu yeni trendin rahatsız edici olduğunu belirtiyor. Çünkü bazı ailelerin teknolojiyi bebek bakıcısı yerine kullandığını belirtiyor.

“Bu çalışmadaki aileler, mobil cihazları çocuklarına kullandırmalarının onları oyalamak, sessiz olmalarını sağlamak ve sosyal alanlarda sıkılmadan vakit geçirmelerini sağlamak amaçlı olduğunu tiraf ediyorlar. “Çocuklar her türlü sebepten dolayı aileleriyle iletişim halinde olmaya ihtiyaç duyarlar, bu sebeple de bu trend bütünüyle üzücüdür.”

Araştırma için; araştırmacılar, Philadelphia’daki kliniğe gelen 6 aylık ile 4 yaş arasındaki 350 çocuğun ailesine anket soruları vermişler. Aileler de çocukların televizyon, mobil cihaz, bilgisayar kullanımı ve video oyunları ile ilgili bu soruları yanıtlamışlar.

Neredeyse evlerin tümünde (%97) TV, %83’ünde tablet, %77’sinde akıllı telefon mevcut. Yarısından fazlasında ise video konsol oyunları (%56), bilgisayar (%58) ve internet bağlantısı (%59) mevcut.

Çocuklar ne kadar büyükse, o kadar fazla kendilerine ait teknolojileri var. 4 yaşından itibaren çocukların %75 ‘inin kendilerine ait mobil cihazları ve yarısının kendine ait TV leri var. %3 haricinde hepsi akıllı telefon ya da tablet kullanmış.

“Yeni doğanların ya da ufak bebeklerin mobil cihazları kullandıklarını görmekten şaşkınlık duymuyoruz; bunu klinikte her gün görüyoruz” diyor bir uzman. “Ama çocukların mobil cihazları ne kadar sık kullandıklarını, kaç tanesinin kendine ait cihazı olduğunu, kaç tanesinin gözetim altında olmadan cihazları kullandığını ve kaç tanesinin çok işlemli medya kullanımıyla iç içe olduklarını görünce şaşırıyoruz.”

Araştırmacıların bulgularına göre; 1 yaşın altındaki her 10 çocuktan 4 ünden fazlası ve 2 yaş çocuklarının %77’si her gün oyun oynamak, uygulamaları kullanmak veya video seyretmek amacıyla mobil cihazları kullanıyorlar.

4 yaş çocuklarının neredeyse yarısı ve 2 yaş çocuklarının dörtte biri hiç yardım almadan akıllı telefon ve tabletleri kullanabiliyorlar.

Ailelerin eğitimi, çocukların cinsiyeti ve etnikleri bu cihazlara sahip olabilmelerinde herhangi bir rol oynamıyor.

Ailelerin %28 ’si çocuklarını uyutmak için mobil cihazları kullandığını söylerken, %70 ‘i ise yapmak zorunda oldukları işler esnasında çocukları oyalamak için kullandıklarını belirtiyorlar. Çoğunluk, sosyal ortamlarda çocukların uslu ve sakin olmaları için cihazları kullandırdıklarını belirtiyor.

Fakat, uzmanlar diyor ki; “Mobil cihazlar ebeveynliğin yerini asla tutamaz.” Şunu da ekliyorlar; “Tabletlerin ve akıllı telefonların insan ilişkileri yerine kullanılması; diğer bilgi kaynaklarının ve oyuncak ve oyunların yerine geçmesi de çok rahatsız edici.. Kitap okumanın yerine tercih edilmesi gibi…”

Ebeveynlerin yarısı; kendi akıllı telefonlarına yükledikleri uygulamaların en az yarısının çocukları için olduklarını söylemişler. Özellikle eğitim, eğlence ve video uygulamaları.

Araştırmalara göre, çocuklar halen televizyon izlemeye diğer cihazlara nazaran daha fazla vakit ayırıyorlar, ortalama günde 45 dakika. Ayrıca günde ortalama 27 dakika mobil cihazlar üzerinden video ve TV şovları izliyor, 22 dakika da uygulamaları kullanıyorlar.

“Bulgularımız, mobil cihazların çocuklar üzerindeki etkilerini içermiyor.” diyor uzmanlar. “Bulgular sadece günümüzdeki dijital patlamanın içimize işleyen doğasını ve kullanım şekillerini açıklıyor.”

Uzman görüşü şunu da özellikle belirtiyor: “Bazı etkileşimler yararlı, bazıları zararlı olabilir.” Fakat, diyor, “Mobil cihazların sağlıklı uyku etkileri olduğunu gösteren bir çok çalışmalar mevcuttur. Obezite, akademik konular ve dikkat ile ilgili başlıklar biraz daha karmaşıktır.”

 

 

 

Kaynak: http://www.webmd.com/parenting/news/20151102/most-preschoolers-use-tablets-smartphones-daily?page=2

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi