Doğum sonrası cinsel yaşam

Eşinizle Cinsel Sorunlarınızı Nasıl Konuşabilirsiniz?

romantikcift 

Cinsel sorunları eşinizle paylaşmanız size zor gelebilir.  Ülkemizde 10 kişiden sadece 2’si cinsel sıkıntılarını eşleriyle konuşabiliyor.  Oysa cinsel iletişim çiftleri ilişkilerinin her döneminde yakınlaştırıyor, birbirlerini anlamalarını ve çözüm üretmelerini kolaylaştırıyor.

Cinsel sorunlarınızı kabul etmek ve bu konuda konuşmak çözüme giden ilk adım.  Bazen  çiftler kendi aralarında cinsel sorunları sağlıklı bir şekilde konuştuklarında tedaviye bile ihtiyaç duymuyor.

 

 • Cinsel konuları konuşmaktan çekindiğiniz veya utandığınız için eşinizden uzak durmayın. Birçok çift cinsel sorunları eşleriyle konuşmak yerine sessiz kalmayı yeğliyor. Oysa cinsel sorunlar konuşulmadığında giderek büyüyor. Bu nedenle seksüel problemleri ertelemeyin ve iletişim için harekete geçin.
 • Cinsel hayatınızda yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, eşinizin veya sizin cinsel problemleriniz mevcutsa ilk yapacağınız şey bu konuları nerde, ne zaman ve nasıl eşinizle konuşacağınıza karar vermek. Sadece size değil eşinize de uyan bir anı yakalayın. Eğer eşiniz o gün çok yorgun, gergin veya başka şeylerden dolayı mutsuzsa cinsel sorunlarınızı sağlıklı bir şekilde konuşmanız güçtür.
 • Konuşmaya başlarken rahatsız edilmeyeceğiniz bir zaman ve mekanı seçin. Mümkün olduğunca konuşmanızı bölecek engellerin (cep telefonu, kapı zili, çocukların oyun saati, iş saatleri gibi) olmadığı bir aralık belirleyin. Hatta öncesinde eşinize bu konuda konuşmak istediğinizi belirtip randevulaşabilirsiniz.
 • Cinsellikte bir başarısızlık yaşadıysanız veya bir sorunla karşılaştıysanız sorunu hemen konuşmak yerine bu konuşmayı ertelemek iyi bir fikir olabilir. Olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulup, esas çözülmesi gereken meseleye odaklanacağınız bir vakitte cinsel konuları konuşursanız alınganlıkların ve yanlış anlamaların önüne daha rahat geçersiniz.
 • Konuşmaya olumlu başlayın. Onun ilişkide ve cinsellikte sevdiğiniz beğendiğiniz özelliklerini dile getirin. Cinsellikte size keyif veren davranışlarını, yaklaşımlarını belirtin.
 • Cinsel sorunlarınızı konuşamaya başladığınızda tüm duygu ve düşüncelerinizi nezaketle ifade edin. Kırıcı, eleştirisel veya azarlayıcı şekilde konuşmaktan kaçının.
 • “Sen şöyle yapıyorsun” gibi cümleler yerine “Ben böyle hissediyorum” şeklinde cümleler kullanın. Bu eleştirisel tonu azaltacak ve sizin ne hissettiğinizi aktarmanızı kolaylaştıracaktır.
 • Cinsel sorunlarınız özellikle bir süredir devam ediyorsa içinizde pek çok duygu birikmiş olabilir. Öfke, kırgınlık, özgüven kaybı, çekiciliğini yitirmiş hissetme gibi hisler bir anda konuşulduğunda iletişime zarar verebilir. Bu durumda gerçekte olanla sizin ifade ettikleriniz farklı olabilir.       Gerçeklere sadık kalın.       Problemlerinizi abartmadan ifade etmeye çalışın.
 • Onu eleştirmek yerine kendi istek ve arzularınızı söyleyin.
 • Eşinizin ne hissettiğini ve ne düşündüğü konusunda tahminlerde bulunmayın. Ona konuşmak için fırsat verin. Belki sizin düşündüğünüzden tamamen farklı hisler ve düşünceler içindedir.       İyi bir dinleyici olmaya özen gösterin.
 • Fikir ayrılıklarında hemen ve aşırı tepki vermekten kaçının. Eşinizle aynı fikirde olmasanız bile onun hislerine duyarlı davranın. Geri alamayacağınız sözleri söylemeyin.
 • Cinsel sorunları tartışma ortamında konuşmayın. Eğer aranızda tartışma çıkarsa sakinleşmeyi bekleyin. Bu durumda konuşmayı başka bir zaman da devam ettirebilirsiniz.   Eleştiri ve kırıcı sözlerden uzak durun.
 • Bir takım olduğunuzu unutmayın, birbirinize karşı değil birlikte mücadele verin. Devam eden cinsel sorunlarda birlikte bir uzmana başvurun.
 • Cinsellik doğal bir iç güdü olsa da cinsellikte sonradan öğrenilecek de çok şey var. Bugüne kadar tatminsizlik yaşamanız bundan sonra da yaşayacağınız anlamına gelmiyor. Önemli olan cinsel sorunlarınız büyümeden yardım almaktır.
 • Cinsel sorunların her zaman psikolojik kaynaklı olmadığını hatırlayın. Hatta cinsel fonksiyon sorunlarının %80’e varan oranda biyolojik problemlerden kaynaklandığını artık biliyoruz. Hormon dengesizlikleri, cinsel bölge damar ve sinirlerindeki yetmezlik, altta yatan diyabet-kalp sorunları-tiroit gibi problemler cinsel sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle eşinizle bu konularda konuşurken gerektiğinde cinsel sorunların organik yönden incelenmesi gerektiğini unutmayın.
 • Cinsel sorunlar eşler destekleyici olduğunda çok daha kolay ve başarılı tedavi edilir. Seks problemleri için eşiniz tedavi görürken ona destek olun, yalnız bırakmayın. Tedavi sürecini paylaşın. Bu sizi daha çok yakınlaştıracaktır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Cinsel Sağlık Uzm.Dr.Ece Hattat • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
  • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL