Çözüm yolları

Eskilerin Uyku Tavsiyeleri

eskiden

 

Uyku sorunu yaşıyorsanız, herkes size uyku düzeni sağlama konusunda fikirler vermeye başlar. Eski zamanlardan beri, aileler uykusuz geceleri tecrübe ettiği için, günümüzde çok rastlanmayan ve eskilerden kalma çözümler, tavsiyeler duyabilirsiniz.

Uykusuz bir haldeyken, bu tip tavsiyelerden bazılarını hatta zararı olabilecek olanları bile kendiniz ve bebeğiniz için mantıklı bulabilirsiniz. Anlıyoruz kafanız karışıyor ve bitkinsiniz. Biz de sizin için eskilerin yöntemlerini yorumlayıp derleyip yazıyoruz…

 

Bebeği çevirmek

Bebeklerin gece ve gündüz ayrımını yapamamaları genel bir durumdur, özellikle de yeni doğduklarında. Bebeklerin anne karnına alışmış olması veya belli aralıklarla emzirmeniz sebebiyle geceleri uyanık olmasına neden olabilir.

Genel eski bir adet olarak bebeği çevirmek uyku düzenini sağlamak için yapılan bir yöntemdir. Bu uyku çözümü, bebeği kaldırıp baştan ayaklara doğru çevirmedir. Bu inanışa göre bebeği fiziksel olarak çevirince onun biyolojik saatini sıfırlamış oluyorsunuz. Ve böylece sihirli bir şekilde bebeğiniz geceleri uyuyup, gündüzleri de daha uzun süre ayakta kalıyor.

Bu eski inanışı denemek isterseniz, elbette bebeğinize zarar vermeden, dikkatlice onu döndürebilirsiniz.

Bu çevirme yöntemini biz tavsiye etmiyoruz! Bebeğinizi gün içinde daha sık emzirmeye odaklanır, gün ışığından daha fazla yararlanır, onunla konuşarak oynayarak vakit geçirir ve onu gün içinde her 2-3 saatte bir uyandırırsanız, geceleyin uykuda daha uzun kalması mümkün olacaktır. Akşam olduğunda ise aktiviteleri azaltıp, odasını karartıp, sessizlik sağlamanız uykusunu destekleyecektir.

 

Uyanık zamanları uzatma

Anneniz size, gündüz bebeği uyanık tutmanızın geceleyin daha fazla uykuda kalmasını sağlayacağını söylüyor olabilir. Teoride bu mantıklı görünse de, bütün gün uyumayan bir bebek sonunda çok fazla sıkıntı yaratabilir. Bir bebek ihtiyacı olan gündüz uykularını uyumadığı zaman, çok fazla yorgun olacak ve huysuzlanacaktır. Aşırı yorgun bir bebek, genelde zıvanadan çıkar ve sakinleştirmesi, uyutması çok daha zor olur. Hatta bebeğiniz adeta uykuyla kavga eder ve aşırı yorgunsa uyuduktan kısa bir süre sonra tekrar uyanır. Böyle bir pozisyon yaratmamak için düzenli öğle uykuları ve gece uykusu sağlamaya çalışmalısınız. Bebeğiniz eninde sonunda bu düzene uyacak ve vücudu alması gereken uyku için düzene daha hazır hale gelecektir. Genellikle en iyi yol, bebeği daha esnemeden ve gözlerini ovuşturmadan önce yatağına yatırmak ve aşırı yorulmasını beklememektir.

 

Pirinç Unu

Eskiden, anneler bebeklerinin uzun uyuması için, akşam öğünlerinde mamasına pirinç unu ekleyip desteklerlerdi. Bu pirinç unu bebeği uzun süre tok tutacağı için daha uzun süre uyuyacağını söylenirdi.
Biberonuna pirinç unu katılmasındaki sorun, erken dönemlerden itibaren gereğinden fazla besin almasıdır. Bebeğinizin vücudu aynı miktarda biberon sütü içip, aslında daha fazla kalori aldığını algılayamaz. Bu zararsız gibi görünse de, yatmadan önce pirinç unu vermek bebeğin doğal yeme alışkanlığını bozar ve doysa bile daha fazlasını yiyecek duruma gelir.

Bilimsel kanıtlar, pirinç unu ile desteklenen öğünlerin, uyku süresini arttırdığını ya da ağlamayı azalttığını göstermemektedir.

 

Bebeği sallama

Anneniz size bebeğinizin uyuması için onu ayakta, salıncakta sallamanızı, sallanan ya da titreşimli bir beşikte yatırmanızı önerebilir. Bir çok bebek bundan çok hoşlanır ancak, buna bağımlı hale de gelebilir. Eğer bebek sallanmaya alışırsa siz sallamadan uyuyamayacak ve vazgeçilmesi zor olan bir uyku alışkanlığı edinmiş olacaktır.

Sallama yöntemine %100 tabi kalmak yerine, bunu bebeğinizi sakinleştirmek ya da uykuya hazırlamak için kullanın, ama bu şekilde uyumasına izin vermeyin.

Uyku hakkında dikkatlice düşünüp ve bebeğinize uygulayabileceğiniz yöntemi tasarlayıp, pozitif uyku alışkanlıkları edindirebilirsiniz.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi