Anne Yazıları

Gerçekten! mutlu anne, mutlu çocuk…

mutlu anne mutlu çocuk

“Mutlu anne mutlu çocuk” sloganını çok severim. Hatta o kadar çok severim ki, kurucusu olduğum bir derneğin de pek çok projesinde kullandım bu sloganı. Çünkü buna yürekten inanıyorum. Yani bir annenin mutlu olmadığı sürece mutlu bir çocuk yetiştiremeyeceğine. Bu yüzden çokça kullandım çokça savundum.

Sonra; söylene söylene telaffuzu değişen kelimeler gibi, bu sloganın da söylene söylene anlamının değiştiğini fark ettim. “Mutlu anne mutlu çocuk” sloganı, sürekli mutlu olmak zorunda olan, sürekli hayatından memnun olması gereken bir anneliğin övülmesine dönüşmüştü. “Eğer çocuğunun mutlu olmasını istiyorsan sen de mutlu olmak zorundasın” a gelip dayandırılmıştı. Geçmiş dönem kadınlarının üzerlerinde iş önlüğü ile sevimli sevimli gülümsediği, o bildiğimiz afişlere dönmüştü işaret ettiği anneler. Oysa ki anlatılmak istenen şey o kadar farklı ki. Artık sloganı gördüğüm bazı yerlerde dehşete düşmeye başladım. Çünkü mutluluk, zorunda olduğun için hissedilebilecek bir şey değil. Üstelik mutlu olmak zorunda olduğunun zannettirilmesinin, baskıya neden olması sonucu gayet mutsuz da olabilirsin.

Bazı kadınlar sadece anne olmaktan hoşlanmayabilirler. Bu onların mutsuz çocuklar yetiştireceği anlamına da gelmez üstelik. Bazı kadınlar sadece birinin karısı olarak anılmaktan hoşlanmayabilirler. Bu da mutsuz bir evliliği olduğu anlamına gelmeyebilir. Bazı kadınlar birilerini mutlu etmek için yaşamamayı seçebilir. Bu çevresindekileri mutsuz ettiği anlamına da gelmeyebilir.

Kendi mutlu olduğu şeyi yapan insanlar, etraflarına mutluluk yayarlar ve çok mutlu evlilikleri, çok mutlu çocukları olabilir. Sloganda bahsedilen mutluluk da tam bu biçim bir mutluluktur. Annenin kendi mutluluğunu düşünmesidir burada öğütlenen yani. Yani burada anlatılmak istenen o çok iyi bildiğimiz örneğin ana fikridir; uçakta herhangi bir aksilik olması durumunda oksijen maskesini önce kendinize sonra çocuğunuza takmanız gerekir. Yaşamda da işler bu şekilde yürümelidir.

Hayatta sizin için mecburiyeti olmayan her şeyden zevk alabilirsiniz. Ama işin içine mecburiyet girdiğinde tadı kaçmaya başlar. Bir kitapta; “çocuğunuzu bir şeyden vazgeçirmek istiyorsanız bunu onun için ödev haline getirin” şeklinde hoş bir anlatımıyla da karşılaşmıştım bu düşüncenin. Zorla yapılan her şeyden sıkılabilirsiniz. Dolayısıyla anneliğinizin başkalarının gözünden görünen anneliğe uyumlanması esnasında yapmaya çalıştığınız her şeyden bir süre sonra sıkılmanız da normaldir. Sizin için doğru ya da gerekli olmayan şeyleri üstlenmeye çalışmak ve bunu yaptığınız için de mutlu olmanız ya da en azından böyle görünmek zorunda olmanız inancıyla yaşamaya çalışmak bir süre sonra bir yerden mutlaka patlayıverir. Üstelik siz bu patlama esnasında bile “mutlu olmak zorundayım yoksa çocuğum mutlu olamaz” diye düşünürken bulursunuz kendinizi.

Hiç aşık biriyle bir arada bulundunuz mu? Ya da gerçekten derin bir mutluluk yaşayan biriyle? Yaydığı ışığı hissedebilirsiniz. O söylemese bile ışığından, enerjisinden anlarsınız ortada bir mutluluk olduğunu. Aynı şekilde büyük bir sorunu olan biriyle karşılaştığınızda etrafına yaydığı o kasveti hissedersiniz bir şey söylemese bile. İşte anlatılmak istenen budur. Çevrenize yaydığınız enerji ne ise çocuğunuzun sizden alacağı şey odur. Numaradan gülümsemenizin ya da çocuğunuz için bir şeylere katlanmanızın çocuğunuzu mutlu etmesine imkân yoktur.

Ancak siz gerçekten mutlu olduğunuzda mutlu bir çocuk yetiştirebilirsiniz.

 

*görsel www.scarymommy.com dan alınmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bir Anne Doğdu

  Nehir Turan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
  • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL