Bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım? Çözüm yolları Uyku rutini oluşturma

Gündüz Uykularını Ne Zaman Kesmeli?

ogleuykusu

 

Çocuğunuz büyüdükçe uykuları değişecek, bir süre sonra gündüz uykularını bırakacaksınız. Bebeğinizin artık gündüzleri uyumaya ihtiyacı olmadığını gösteren belirtiler nelerdir derseniz; gündüzleri uykuya yatırmak daha zor olur ya da öğlen uykusuna yatırmak daha zor olur.

Çocuğunuz 2,5 – 3 yaşına gelene kadar öğle uykusuna ihtiyaç duyar. Gün içinde gereğinden fazla uyuduğunu akşam uykusunun gelmediğinden ya da sabahları çok daha erken kalkmasından anlayabilirsiniz. Belirtileri doğru tespit edebilmek için en az 3 gün boyunca izlemeli ve diş çıkarma, vs gibi durumları takip etmelisiniz.

Dolayısıyla, eğer çocuğunuz artık sürekli akşamları uyku saatinde uyumakta zorlanıyorsa, gündüz uykularını azaltmanın vakti gelmiştir. Gündüz uykularını azaltmak için her 3-4 günde bir, 10-15 dakika uykularını azaltmaya başlayabilirsiniz. Bunu sorun çözülene kadar sürdürün. Eğer çocuğunuz 1 yaşındaysa ve bu azaltmaları yapıyorsanız, 1 saat eksik uyumasına neden olacaktır, bu şekilde istediğiniz sonucu alamıyorsanız, başka bir sorun var demektir.

Her zaman için, uykusunu kesmek ya da ertelemek yerine, uyku saatini azaltma yoluna gitmenizi öneririz.

Şimdi bunu okuduğunuzda çocuğunuzun robot gibi olduğunu hissine kapılabilirsiniz. Ama çocuğunuz robot değil ve her şeyin kendiliğinden düzene gireceği günler gelecek. Her zaman evde olmayacağınız günler de olacak ya da çocuğunuz her zaman aynı saatte uyuyamayacak, vs.. Endişe etmeyin. Eğer işe yarayan, kendinize göre bir rutininiz var ise, sorun olmaz. Çünkü bir kere düzene girdiyseniz bu istisnalar genel durumu etkilemeyecektir. Belki de uykusuz olduğu için o gün biraz huysuz olacaktır ama sebebini biliyor olacaksınız ve ertesi gün yine eski düzeninize nasıl olsa geri döneceksiniz. Eğer genel rutininizi 7 günün 5-6 gününde uygulayabiliyorsanız, uyku düzeniniz harika demektir!

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

  1. TC Aydınbeyhanbilal Kocademir

    Merhaba benim oğlum 4yaşinda 1senedir gündüz uyumadigi halde gece uyutmak icin yapmadigim kalmadi vücüdünün uyumazsa hertesi gün onun isteklerini yapmak icin tepki vereyecegini ve gezmeye getirceğimi oyuncak ve sevdiği herşeyi tek tek sayiyorum yapcağimi söylüyorum ama saat 10 . veya10 .30 ta uyutma çabalarina başliyorum ve uyumamak için herşeyi yapıyor açıktim susadim oynamak istiyorum diye herşeyi yapıyor ben çalişiyorum ve oğlumda kireşe gidiyor oyüzden uymasini istiyorum ne yapmalıyim lütfen yardımcı olun bana teşekküller

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi