Sağlıklı Yaşam

Güneş, Neden Bizi Yakıyor?

air-mattress-364755_640

 

Hepimiz güneş ışınlarına ihtiyaç duyarız. Kemiklerimizin daha güçlü olması için ve kalsiyum alımımıza yardımcı olması için D vitamini kaynağımızdır. Ancak bu gereksinimimizi karşılamak için güneş altında çok fazla durmamıza gerek yoktur. Fazla güneş ışını, korunmazsak cildimize, gözlerimize ve bağışıklık sistemimize zarar verir, cilt kanserine sebep olur. Yirmili yaşlarda bile cilt kanseri olunabilir.

Birçok insan 18 yaşına gelinceye kadar tüm hayatları boyunca güneş yanıklarına maruz kalırlar. Bunun için ailelerin çocuklarına güneş altında korunaklı biçimde vakit geçirmelerini öğretmeleri gerekir. Doğru önlemler alarak çocuklarınızı cilt kanserinden koruyabilirsiniz.

Güneş yanığı hakkındaki gerçekler

Güneş ışınları dünyamızı aydınlatır ve bu ışınların bir kısmı görünmeyen ultraviyole (UV) ışınlarıdır. Bu ışınlar cildimize temas ettiğinde bronzlaşmaya, yanmaya ve farklı hasarlara yol açarlar.

Güneş, 3 çeşit ultraviyole ışını içerir: UVA, UVB ve UVC

  1. UVA ışınları cildin yaşlanmasına kırışmasına ve cilt kanserine yol açabilir. Çünkü atmosferde koruyucu tabaka olan ozon tabakasından kolayca geçer. Solaryumlar, UVB nin yanısıra UVA ışınları kullanırlar. UVA bronzluğu cildi güneş hasarlarından korumaz, sadece renk verir ve güneş yanığından koruyor gibi yanlış bir izlenim oluşturur.
  2. UVB ışınları da tehlikeli, güneş yanığına ve katarakta sebep olan, bağışıklık sistemini zayıflatan ışınlardır. Cilt kanserine sebep olabilirler. Melanoma yani cilt kanserinin en tehlikeli türüne, 20 yaşından önce sıklıkla maruz kalınan UVB ışınları sayesinde oluşan güneş yanıklarının sebep olduğu düşünülmektedir. Birçok UVB ışını ozon tabakasında süzülür ama ozon tabakasından geçen kısmı ciddi tehlike yaratmaya yeterlidir.
  3. UVC ışınları en tehlikeli olanıdır. Ancak bu ışın ozon tabakasında kalır ve dünyaya ulaşmaz.

En önemlisi ailenizi ciltte en çok tahribatı yapan UVA ve UVB ışınlarından korumaktır.

Melanin: Vücudun ilk savunması

UV ışınları, ciltte bulunan melanin denen kimyasalla karşılaşır. Melanin cildin güneş karşısında ilk savunmasıdır, çünkü cilde zarar vermemesi için tehlikeli UV ışınlarını emer. Melanin farklı oranlarda ve cilt rengine bağlı olarak farklı renklerde bulunur. Kişinin cildi ne kadar beyazsa o kadar az melanin bulunur. Ne kadar koyu bir cilde sahipse o kadar çok koruyucu melanin vardır. (Ancak koyu ve açık ciltler her ikisi de cilt yanıkları için UV ışınlarından korunmayı gerektirir.)

Ayrıca, sarışın kişilerde (yani açık renk cilt ve göz) çillenme daha fazla görünür çünkü ciltlerinde melanin azdır. Her ne kadar çiller zararsız olsa da güneş onların oluşmasına ya da daha da koyulaşmasına sebep olur. Güneş ışınlarına maruz kalmak melanin seviyesinin yükselmesine sebep olur ve cilt bronzlaşır. Ama sağlıklı bir bronzluk bile güneşten yanmış olunduğunu gösterir. Cildin zarar görme riski güneşten yanmanın miktarına ve yoğunluğuna bağlıdır. Sürekli güneş ışınlarına maruz kalan çiftçi, denizci gibi kişiler ve sürekli güneşlenenler daha fazla risk altındadırlar. Temas eden UV ışınlarının miktarı, vücudun ürettiği melaninin koruyabileceğinden fazlaysa güneş yanığı meydana gelir.

Engellenmeyen güneş ışınları böyle çocuklarda daha tehlikelidir:

  1. Vücudunda benler olanlar, ya da ailesinde çok ben olanlar
  2. Çok açık renk cilde ve saça sahip olanlar
  3. Ailesinde cilt kanseri ya da melanoma hastalığı olanlar

Bu risklerden bir ya da birkaçı varsa çocuğunuzu güneşten korumak için çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Ayrıca her güneş ışığı aynı UV oranına sahip değildir. Güneş ışınlarının yoğunluğu yılın belli zamanlarına ve bölgelere göre farklılık gösterir. UV ışınları yaz aylarında daha güçlüdür. Ama bu mevsimin yaşandığı yere göre değişebilir. Eğer yabancı bir ülkeye, o ülkenin yaz mevsimi zamanı seyahat ediyorsanız yanınıza en güçlü koruma kremlerinden almanız gerekecektir.

 

Ekvator bölgesi yakınlarına yani -güneşin en güçlü ve en dik geldiği, havayı kaplayan bulutların en ince olduğu ve tehlikeli UV ışınlarının atmosferden en fazla geçebildiği bu yere- seyahat ediyorsanız ekstra korunmanız gerekecektir. Hatta kış mevsiminde de ailece kayak yapmaya bir dağa gidiyorsanız, güneş koruma kremi sürmeniz gerekecektir. UV ışınları karda ve suda yansırlar ve güneş yanığı riski vardır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi