Sağlıklı Yaşam

Güneşten Nasıl Korunmalıyız?

swimming-286220_640

 

Doğru önlemler alarak çocuklar güneşte güvenle oynayabilirler. İşte en etkili yöntemler:

 

Güneşin en zararlı olduğu saatlerden kaçının

İlk önce, güneşin en tepede olduğu ve ışınların en dik geldiği saatleri bilin.(kuzey yarımkürede 10:00 ile 16:00 arası) Eğer çocukların bu saatlerde güneşte olmaları gerekiyorsa, hatta bahçede oynarlarken bile tekrar tekrar güneş kremi sürülmelidir. En çok güneşten zarar görme durumu, plajda değil, farkında olmadan günlük aktivitelerimizi yaparken meydana gelir.

 

Bulutlu, ılık ya da kapalı günlerde bile UV ışınları bulutlardan geçerek ve kumdan sudan hatta betonlardan yansıyarak temas edebilir. Bulutlar ve hava kirliliği UV ışınlarını filtre etmez ve korunduğumuz gibi yanlış bir hisse kapılırız. Bu “görünmeyen güneş” beklenmedik şekilde güneş yanığı ya da ciltte zarara sebep olabilir. Bazen çocuklar ılık ya da rüzgarlı günlerde güneş yanığına maruz kalırlar, çünkü hava ısısı sebebiyle güneşin yakması farkedilmez. Çocuklarınızın solaryuma girmediğinden emin olun. UVA ve UVB solaryumlar güneş yanığı yaparlar. 35 yaşından önce solaryuma girenlerde melanoma riski yüksektir.

 

Giysi Giyin

Güneşten korunmanın en iyi yolu cildinizi örtmektir. Seçtiğiniz giysilerin UV ışınlarını geçirmediğinden emin olun. Yeni doğan bebekler daha ince cilde sahiptir ve melanin üretimi henüz çok gelişmemiştir. Ciltleri çocuklara göre daha kolay yanar. Ancak 6 aydan küçük bebeklerde güneş kremi sürülmemelidir. Bu sebeple güneş ışınlarından mümkün olduğunca korunmalıdırlar. Eğer güneşte durması gerekiyorsa vücudunun giysilerle korunması ve şapka takması gerekmektedir. Şemsiye altında durmanız uygun olacaktır. Daha büyük çocukların bile güneşten kaçması gerekmektedir. Tüm gün aktivitelerde gölge alanlar yaratmayı ihmal etmeyin. Eğer dışarısı çok sıcak değilse ve çocukları çok rahatsız etmeyecekse uzun kollu ince tshirt ve uzun paçalı giysiler tercih edebilirsiniz. Plaja ve ya parka gitmeden önce güneşten korunacak gölge bir yer sağlayabileceğinizden emin olmalısınız.

 

Güneş koruyucu kremlerin kullanımı:

Çocuklara göre hassas ciltlere uygun, çeşitli marka ve kokularda, su geçirmeyen, uzun süreli koruma sağlayan ve spreyli- spreysiz çok çeşitli koruyucu krem mevcuttur.

 

Kremlerle ilgili Uykusuz Anneler Kulübü kurucularından Esra Sert’in şu yazısını okumanızı öneririz:http://www.ntvmsnbc.com/id/25222656/

 

Yazıda önerilen mineralli fiziksel koruyucu kremler sürüldüğü zaman beyaz bir tabaka olarak ciltte kalan ve emilmeyen kremlerdir. Eczanelerde bu kremlerden bulmanız mümkündür.

 

Çocuklar için koruyucu gözlük kullanın

Güneş, cildimiz gibi gözlere de zarar verir. 1 günlük güneş bile korneanın yanmasına sebep olabilir. Fazla güneş ışını ileriki yaşlarda katarakt olmasına yol açabilir. En iyi korunma yolu gözlük takmaktır.

Her gözlük UV ışınlarından aynı derecede korumaz. UV koruması olmayan koyu renk lensli gözlükler sadece gözlerimizi korunduğunu sanıp kandırır. %100 UV koruması olan gözlükler satn almalısınız.

Ama bazı çocuklar güneş gözlüğü takmaktan özellikle de ilk seferde hoşlanmayabilirler. Onları giymeye razı etmek için gözlüklerini kendilerinin seçmesini sağlayabilirsiniz. Eğlenceli hoşlarına giden gözlükler seçebilirsiniz.Rengarenk ve sevdiği karakterlerin resimleri olan gözlükler bulabilirsiniz. Unutmayın ki çocuklar büyükler gibi görünmeyi severler; siz yanında gözlğk takarsanız onlar da heveslenip takmak isteyebilir. Küçüklükte gözlük alışkanlığı oluşursa büyüdüklerinde de sürekli takacaklardır.

 

İçilen ilaçlara dikkat edin

Bazı ilaçlar cildin UV ışınlarına karşı hassasiyetini arttırırlar. Sonuç olarak, güneşte kolay kolay bronzlaşmayan cilde sahip çocuklar bile bu ilaçlardan kullanırken birkaç dakika içerisinde güneş yanığı olabilirler. Açık renk tenli çocuklar elbette daha da duyarlıdır.

Doktorunuza ya da eczacıya mutlaka sorun. Ayrıca bu durumlarda güneşten korunmak için ekstra önlemler alın.En iyi korunma giyinik durmak ya da kapalı alanlarda durmaktır. Çünkü güneş kremleri her zaman ilacın oluşturduğu hassasiyetten ötürü güneşten koruyamayabilirler.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jeremy Venn kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Andres Treadway kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi