Yaşam

Güvenli Araba Koltukları – Araba Koltuğu Seçmek

 

bebek araba koltuğu

Çocukların güvenliği için, araba koltukları en büyük gereksinimdir. Çocuğunuz için güvenli araba koltukları hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızda…

 

Araba koltukları hakkında

Hastaneden eve kadar yürümeyi düşünmediğiniz sürece, bebeğinizin doğduğu ilk günden itibaren bir araba koltuğuna ihtiyacınız vardır. 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe giren kanunda belirtildiği üzere; 12 yaşına kadar çocuklar araç içerisinde güvenli araba koltuklarında oturmalıdır. İstatistiklere göre, çocuk araba koltuğu zorunlu kullanılan ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölümleri %3 civarında, kullanılmayan ülkelerde %46 civarındadır.

 

En güvenli araba koltuğunu seçmek

Hamileliğinizin 6-8. ayları civarında yeni doğacak bebeğiniz için araba koltuğu alışverişine çıkabilirsiniz.

Yeni üretilen ve dünyaca geçerli teknik güvenlik sertifikaları olan araba koltukları güvenilirdir. Eskiden satın alınmış araba koltuklarında bu sertifikalar olmayabilir. Ancak bu teknik olarak güvenli araba koltukları düzgün yerleştirilmedikleri, doğru monte edilmedikleri ve doğru kullanılmadıkları sürece yine de güvenlik problemleri yaşanabilir. En emniyetli araba koltuğu, çocuğunuza ve arabanıza tam uyan, ve sizin için kullanımı en kolay olandır.

 

Araba koltuklarında seçilebilecek 3 esas tip vardır.

*Bebek (yeni doğmuş) araba koltukları (Ana kucağı):  Bunlar, arabanın arkasında arkaya dönük dururlar. Kg limitleri 9-15 kg gibidir. Bebeğiniz bu kilogram ya da boy limitlerine ulaştığında, arabanın arka koltuğuna düz ve ters yerleştirilebilen araba koltuğuna geçirmelisiniz.

*Ayarlanabilir(Convertible) araba koltukları: Bu fonksiyon, çocukların her iki şekilde (arka koltukta ters ya da düz )de oturabilmelerini sağlar. Çocuğu arabada arkada ters oturtmak en güvenlisidir. Uzmanlar, 2 yaşına kadar çocukları o şekilde oturtmayı önerirler.

*Yükseltici koltuklar: Bu koltuklar 4 yaştan sonra ve belli bir ağırlık limitini geçtikten sonra kullanılmaya başlanmalıdır. Yükseltici koltuklarda boyun desteği olmadığından dolayı, aracın kendi koltuğunda kafalık olmalıdır.

 

Koltuğu arabaya doğru yerleştirme

Araba koltuğunu doğru monte etmek zordur. En çok yapılan yanlış; emniyet kemerinin koltuktan hatalı şekilde dolaştırılması, gerekli yerlerde sabitlemenin yapılmaması ve koltuğun gevşek bırakılmasıdır.

 

Doğru yerleştirilmiş bir araba koltuğu, yanlara, öne ve arkaya 2,5 cm den fazla kaymamalıdır. Her 4 araba koltuğundan 3’ünün doğru monte edilmediği gözlenmiştir.

*2002 yılından sonra üretilmiş bütün arabalarda, arkadaki emniyet kemerleri  koltuklara uygun standartlardadır.

*2002 yılından sonra üretilmiş çocuk araba koltuklarında, arabaların emniyet kemerlerine uygun kancalar ve bağlantı elemanları bulunmaktadır.

*Öne doğru bakacak şekilde yerleştirilen araba koltuklarında üst kısmında da bağlantı kemeri olmalıdır.

*Yükseltici koltukların bazılarında arabanın kendi koltuğuna sabitleyici bulunmaktadır. Ama bu yükseltici koltuklar aracın kendi sırtı ve kemerleriyle kullanıldığından buna gerek olmayabilir.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi