Yaşam

Güzellik nedir?

 

“Anne, neden makyaj yapmıyorsun?”

Kızım bana bugün bu soruyu sordu. Aslında günlerini duş alıp, spor kıyafetlerimi üzerimden çıkardığımda “iyi hissederek” geçiren biri olarak buna pek de şaşırdığımı söyleyemeyeceğim.

Hiçbir zaman çok makyaj yapan biri olmadım. Annemin bana daha önce aldığı birkaç far ve bir paletle takılıyorum çoğu zaman.

Kızım dikkatle yüzümü incelerken, aklından neler geçirdiğini çok merak ediyordum.  Belki birkaç hafta öncesinden farklı görünüyorumdur. Çizgilerim var, göz altıma torbalarım var. Anne olduğumdan bu yana büyüyen torbalar…

Üç küçük çocuğum var. Aynaya baktıklarında kendilerini beğenmelerini, sadece kusur görmemelerini istediğim…. İnsanın kendisi kusurlarıyla sevmesi gerektiğini, bu kusurların yakıştığını bilmelerini istiyorum.

Ciltlerine iyi bakmalarını, bunun değerini bilmelerini istiyorum. Kendilerini kimseyle kıyaslamasınlar, o zamanki akım her ne ise ona kapılıp herkesle aynı görünme sevdasında olmasınlar.  Birine özenip onun gibi olmaya çalışmasınlar.

Güçlü, bağımsız, kendi ayaklarının üzerinde duran, kendine güvenen hiçbir makyajın başaramayacağı “doğal” kadınlar olmalarını istiyorum.  .

Oğlumun da kadınları kendi doğal güzellikleriyle beğenmesini, gözlerinin altında yatan gerçek güzelliği görmesini istiyorum. Makyajın ardına sığınanları değil…

Çocuklarımın güzelliğin farklı şekilde de tanımlanabildiğini bilmesini istiyorum.

Evet. Güzellik nedir?

Güzellik, gülen bir kadındır. Sağlıktır. Güvendir. Güçlü olmaktır. Enerjik olmak, ilham vermektir. Canlandırmaktır. Güzellik, bir kadının kendini nasıl taşıdığıdır. Önemsiz şeylerin kendini etkilemesine izin vermemektir.

Güzellik, istediklerinin uğruna zor işleri de başarmaktır, amacına sahip çıkmaktır.
Güzellik, bir kadının sadece ailesine değil, kendine de bakmasıdır. Hislerine önem vermesi, fiziksel sağlığına dikkat etmesi…

Çocuklarım benim nasıl dolaştığımı, sadece çok özel günlerde hafif bir ruj sürdüğümü hatırlamayacak. Zaman içinde nasıl yaş aldığımı, giderek artan kırışıklıklarım hakkında neler hissettiğimi hatırlamayacaklar.

Umarım annelerini kafasını yaşlanmaya takmayan, kusurlarıyla barışık, kusurlarını ciddiye almayan ve onlara mizahi açıdan yaklaşan biri olarak hatırlarlar.

Çocuklarım büyüdüklerinde, geçmişe dönüp onlara “gözler buluştuğunda, derinlerdeki güzelliği görebilirsiniz” dediğimi hatırlamalarını isterim. Ev kıyafetlerim, sıfır makyajım ve rastgele topladığım saçımla mutfakta yaptığımız dans partilerini, ne kadar çok eğlendiklerini hatırlamalarını arzu ediyorum…

“Evet Anne, neden makyaj yapmıyorsun?”

Güldüm. Kızımın burnunu öptüm, gözlerinin içine bakarak “Hmm, bugün ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Ya sence?” dedim. Kızım da gülümsedi, bana sarıldı ve “Bence de gerek yok, sen olduğun gibi güzelsin” dedi.

 

 

 

 

Yazı ve görsel http://www.scarymommy.com/what-is-beauty-teaching-daughters adresinden alınmıştır. 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • şaziye kullanıcısının profil fotoğrafı
  • orpjrw9 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ppdd1020 kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi