Uykusuz Hamileler

Uykusuz Hamileler Destek Gruplarımız başlıyor!

hamile destek grubu

Uykusuz Anneler Kulübü olarak hamilelik döneminde sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da hazırlık yapmanın önemine inanıyoruz. Bu yüzden Çizgi Danışmanlık‘ın uzman ekibi ile birlikte “Uykusuz Hamileler Destek Grubu” buluşmalarımız başlıyor! Her ay sitemizde yapılan duyuruya katılmak istediğini belirten hamilelerden 8 kişi, İstanbul Anadolu Yakası’ndaki gerçekleşecek 3 saatlik destek grubu toplantısına katılabilecek.

 

İlk gruba katılmak isteyen 16.haftasını tamamlamış olan hamileler, bu yazının altına yorum yazarak katılmak istediklerini belirtebilirler. Yorum bırakanlar arasından 8 hamile ile iletişime geçilerek detaylı bilgi verilecektir.

Bu destek grubunda neler olacak Çizgi Danışmanlık uzmanları anlatıyor:

Çocukla ilgili düşünceler, planlar uzun zaman öncesine dayansa da hamilelik dönemi duygusal olarak bebeğe yapılan yatırımın hız ve gerçeklik kazandığı bir dönem olup bebeğin ve tabii annenin hikayesinde önemli bir yere sahiptir. Kadın ve erkek olmanın yanı sıra ebeveyn olabilmek yeni bir deneyim sunar.

Hamilelik döneminde yapılan ruhsal çalışmaların, anne-bebek ilişkisinin daha başlangıcından itibaren var olabilecek bir takım zorlayıcı durumlarla ilgili annenin baş etme ve dayanma kapasitesini geliştirdiği, dolayısıyla da ileride olabilecek daha zor durumlar için önleyici etkileri olduğu klinik çalışmalarca da gösterilmektedir.

Hamilelik sürecinde anne adayları sadece bedensel bir değişime hazırlanmaz, aynı zamanda duygusal olarak da kendisini yeni gelen bebeğe, rollere, sorumluluklara hazırlar. Bu durum kimi zaman eşi, doğacak bebeği ile ilgili hayallerinde ve duygularında çelişki yaşamasına neden olabilir. Bebek sadece annesinin bedeninde değil aynı zamanda annesinin zihninde kendisi için açtığı alanda da büyür.

Bebek ise annesinin rahminde doğuma hazırlanırken sanılanın aksine annesi ve çevresiyle ilişki içindedir. Erken dönemden itibaren annesinin sesini diğerlerinden ayırt eder. Onun duygusal iniş-çıkışlarından etkilenir. Çevresinde duyduğu seslere duyarlıdır. Doğumdan sonra olduğu gibi doğum öncesinde de ihtiyacı olan şeylerin başında kendisine sevgi ve sıcaklık sunan bir ortamın içinde olmaktır. Çocuk dilin içine doğar; burada dilden kasıt, sadece sözel olarak aktarılanlar değil, sözün ötesinde, söylenmeyen ama hissedilen, bakışta, dokunuşta, sesin tınısında var olandır.

Hamileliğinin beşinci ayında olan anne adaylarıyla birlikte oluşturulan bu destek grubunda, annenin kendi hikayesinden bebeğin hikayesine geçiş sürecinde anne adayının ruhsal olarak kendiyle bebeği arasındaki ilişkiyi anlama, duygusal olarak hazırlanma ve grubun diğer katılımcılarıyla birbirine destek olmanın ayrıcalığını yaşama fırsatını yakalamak için sizi ÇİZGİ`ye bekliyoruz.

Gerçekleşecek gruplar, annelerin yeni doğacak bebekleriyle ilişkide kendilerini ruhsal olarak daha hazır ve rahat hissetmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Ebeveynliğin, “öğrenilen“ değil de her bireyin kendi içindeki zenginliği bularak, güncel bilgilerle harmanlayarak “olunan“ bir süreç olduğunu düşünüyoruz.

 

Gruba katılım: 4. Ayını (16.hafta) dolduran hamilelere açık bir grup.

Zaman: Cuma günleri 12:00-15.00 (İlk grup oluşturulduktan sonra yer ve saat bilgileri ayrıca iletilecektir)

Yer: İstanbul Anadolu Yakası Caddebostan (mekan detay bilgisi oluşturulan gruptaki hamilelere ayrıca bildirilecektir)

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

  1. Burcu

    Katılmak istiyorum

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi