Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 11. Hafta


 

Bebeğinizin gelişimi

Bebeğiniz yaklaşık 7cm boyundadır. Artık neredeyse formu ortaya çıkmış haldedir. Yakında ellerini yumruk yapıp açıp kapamaya başlayacaktır. Bazı kemikleri sertleşmeye başlamıştır. Artık tekme atma ve esneme hareketleri yapmaktadır. Hareketleri suda gibi çok ağırdır. Bebeğiniz büyüdükçe bu hareketler sıklaşacak ve bir iki ay sonra siz de bu hareketleri hissedebileceksiniz. Şu anda diyaframı oluştuğu için hıçkırıklarını hissediyor olabilirsiniz.

 

Hayatınızdaki değişimler

Birçok hamile gibi, şu sıralar siz de kendinizi daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız. Mide bulantılarınız bu haftadan itibaren azalacaktır. Maalesef kabızlık sorunları yaşamaya başlamış olabilirsiniz; bunun sebebi hormonal değişikliklerin sindiriminizi yavaşlatmış olmasıdır. Mide yanması şikayetiniz olabilir, bunun da sebebi hormonal, çünkü mide ve yemek borunuz arasındaki kapakçık esnemiş durumdadır. Mide bulantısı sebebiyle bugüne kadar bir çok sağlıklı yiyecekten mahrum kaldığınız için üzülmeyin. Yemek düzeniniz çok yakında değişecektir. Artık kilo alımınız da artacaktır.

Hamileliğinizde beslenme olarak, bazı yiyeceklerden uzak durmanız yararlı olacaktır. Balık türlerini seçerken çok dikkatli olmalısınız. Kirli denizlerde ya da denizin kirli kısmında yetişmiş balıkları tercih etmemelisiniz. Bu bebeğiniz için zararlı olabilir. Ayrıca pastörize olmayan peynir türleri, çiğ et,  şarküteri etleri, çiğ yumurta içeren yiyecekler bakteri ihtiva edeceğinden size ve bebeğinize zararlı olabilir. İçecek seçiminizde de pastörize olmayan meyve suyu ve sütten uzak durmalısınız. Bunlar zararlı bakteriler içerebilirler. Alkol kesinlikle alınmamalıdır. Az bir miktarda alınan kafeinin bebeğinize ve size zararı olmayacaktır. Ayrıca gıda zehirlenmelerinden korunmak için çiğ etten ve kalmış yemeklerden de uzak durmalısınız. Sebze ve meyveleri iyice yıkamak gereklidir. Ayrıca ellerinizi çiğ et vs ile temas ettikten sonra mutlaka sıcak sabunlu su ile yıkamalısınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi