Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 21. Hafta


Bebeğinizin gelişimi

Bebeğiniz yaklaşık 360 gr ve 28 cm dir. Yakında hafif hareketlenmelerden çok, tekme ve dürtmeler hissedeceksiniz. Ayrıca içerideki aktivitesinin ne şekilde olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Bu dönemde bebeğinizin gözkapakları ve kaşları artık oluşmuş durumdadır. Eğer bebeğiniz kızsa vajinası da oluşmaktadır.

 

Sizdeki değişiklikler

Muhtemelen bu günlerde kendinizi rahat hissediyorsunuz. Henüz çok ağırlaşmadınız ve hamileliğin ilk evrelerinde yaşadığınız genel sıkıntılar büyük ölçüde yok oldu. Eğer iyi hissediyorsanız rahatlayın ve keyfini çıkarın çünkü 3. trimesterde yeni ve farklı şikayetleriniz başlayacak.

Elbette şimdi de ufak tefek üstesinden gelebileceğiniz bazı sıkıntılarınız olabilir, mesela vücudunuzda yağ yapımı fazlalaştı ve bu da sivilceler çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumda yüzünüze temizleyici ve nem dengeleyici kremlerle bakım yapabilirsiniz. Yağsız kremler ve kozmetik ürünleri tercih edin. Sivilce için doktorunuzla konuşmadan ilaç kullanmayın. Ayrıca varis oluşumu için daha meyilli durumdasınız. Bacaklarınızdaki damarlarda hamilelik nedeniyle kan basıncı ve progesteron hormonu artmış olduğundan varis problemi olabilir. Eğer ailenizde varis problemi varsa sizde de olması muhtemeldir. Sonraki 2., 3. hamileliklerde bu varisler daha da kötü hale gelebilir. Varisleri önlemek ya da azaltmak için günlük egzersiz yapılması, ayakların yukarı doğru dikerek uzanılması, uyurken sol tarafa doğru yatılması ve hamileler için özel külotlu çoraplar tercih edilmesi önerilir. Ayrıca bileklerde, bacaklarda, yüz bölgesinde örümcek damar da denilen cildin yüzeyinde kılcal damar çatlamalarını da farkedebilirsiniz. Biraz biçimsiz olsa da bu kılcal damar çatlakları rahatsızlık vermezler ve doğumdan sonra kaybolurlar.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi