Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 26. Hafta


Bebeğinizin gelişimi

Bebeğinizin kulaklarındaki sinirlerin bağlantıları daha da gelişmiştir ve öncesine göre artık daha hassastır. Artık anne ve babasının sesini birbirinizle sohbet ederken duymaktadır. Akciğerlerinin gelişimine yarayacak şekilde;  amniyo sıvısından küçük miktarlarda içine çekip, dışarı bırakmaktadır. Bu nefes alıp verme hareketleri doğduğunda alacağı ilk nefesler için çok faydalı egzersizlerdir. Bu haftalarda vücudu yağlanmaya devam etmektedir. Şimdi artık yaklaşık 820 gr. ve 34 cm. dir. Eğer bebeğiniz erkekse testisleri karnından testis torbasına inmeye başlayacak ve 2-3 ay bu devam edecektir.

 

Sizdeki değişiklikler

Bu dönemde günlük koşturmalarınızın yanı sıra  doğum derslerine katılmak için araştırmalar yapıyor, bebek odası hazırlamakla uğraşıyor olabilirsiniz. Ama bolca dinlenmeye ve gıdanızı iyi almaya dikkat edin. Kan basıncı ilk trimesterin sonlarında düşer ve 22.-24. haftalarda en düşük seviyeye ulaşır; ancak bu haftalarda biraz yükselme olacaktır. Ama yine de eski haline göre halen düşüktür.

Eğer sırtınız ağrımaya başladıysa bunun sebebi büyüyen rahminiz olabilir. Bu duruma vücudunuzun ağırlık merkezinin değişmesi, abdominal kaslarınızın zayıflaması ve gerilmesi, rahmin sinirlere baskı yapıyor olması  neden olabilmektedir. Ayrıca hormonal değişimler bağlarınızı ve eklemlerinizi de zayıflatmaktadır. Bunlara ilaveten aldığınız ekstra kiloları taşıyor olmanız da kaslarınızı yormakta ve eklemlerinize daha fazla baskı yapmaktadır. Gün sonunda yorgun hissetmenizin sebebi de bu olabilir. Uzun süre yürümek, ayakta durmak ya da oturmak, ağır kaldırmak, eğilip kalkmak sırtınızı zorlamaktadır.

Ilık bir duş ve ya sıcak kompres ağrıyı rahatlatır. Bazı kadınlar soğuk kompresleri daha rahatlatıcı bulmaktadırlar. Gün içinde duruşuna dikkat edin. Eğilip kıvrılacağınız hareketlerden kaçının. Sürekli oturuyor ve ya ayakta duruyorsanız sık sık mola verin. Uyurken yan tarafınıza  doğru, bacaklarınızı kıvırıp yatın ve bacaklarınızın arasına yastık koyun. Bir diğer yastık da karnınızı destekleyecek şekilde konmalıdır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi