Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 30. Hafta


Bebeğinizin gelişimi

Bebeğiniz bu hafta ortalama1400 gr ve 39 cm. dir. Görme yeteneği gelişmeye devam etmektedir. Henüz çok keskin değil ama zaten doğumdan sonra da günün büyük bir kısmında gözleri kapalı olacaktır. Gözlerini açtığında da ışıktaki değişiklikleri fark edecek ancak yüzüne birkaç santim yakınlıktaki cisimleri net olarak seçebilecektir. Yetişkinlerde 20/20 görüş oranı olurken, yeni doğan bebeklerde bu oran 20/400 dür.

 

Sizdeki değişiklikler

Bu günlerde, özellikle de uyku sıkıntısı yaşıyorsanız, kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Kendinizde normal dışı, anlaşılamaz biçimde sakarlıklar görebilirsiniz. Çünkü hem artık daha ağırsınız hem de büyüyen karnınız sebebiyle vücudunuzun denge merkezi değişmiş durumdadır. Bunlara ilaveten hormonal değişiklikler, bağların daha gevşek olması, eklemlerinizin zayıflamış olması bu denge bozukluklarına etkendir. Bağların gevşek olması ayrıca ayaklarınızın büyümesine sebep olur. Daha büyük ayakkabılar satın almak durumunda kalabilirsiniz.

Hamileliğin başlarında yaşadığınız ruh halinizdeki çalkantılar bu dönemde tekrar başlar. Bazı sıkıntılar yaşamaya başlamanız ve hormonal değişimler bu duygusallığa neden olur. Doğum ve sonrasında yaşayacaklarınız için endişelenmeniz normaldir. Ancak duygusal çalkantılarınız açısından çok fazla zorluk yaşıyorsanız ve depresyon hali başladıysa doktorunuzla konuşun. Her 10 kadından 1 i hamilelik sırasında depresyon yaşar. Sürekli sinirli ve öfkeliyseniz bunu da doktorunuzla konuşun.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi