Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 33.Hafta


Bebeğinizin gelişimi

Bu hafta bebeğiniz ortalama 2000 gr ve 42 cm. civarındadır. Buruşuk görüntüsü hızlıca kaybolmakta, iskeleti de sertleşmektedir. Kafatasındaki kemikler henüz birleşmemişlerdir. Bu durum esneklik sağlayarak onların doğum kanallarından kolayca dışarıya çıkmalarını sağlayacaktır. Bu kemikler ergenliğe kadar tamamen kaynamazlar, böylece beyin ve diğer dokular bebeklikte ve çocuklukta büyüyebilmektedir.

 

Sizdeki değişiklikler

Karnınızın çok fazla büyümesi sebebiyle elbette birçok şey değişiyor. Mesela artık paytak paytak yürüyor olabilirsiniz. Oturmak için rahat pozisyon bulmak da zorlaşmıştır. Etrafta masa ve sandalyelere çarpmanız kaçınılmaz olmuştur.

Parmaklarınızda, bileklerinizde ve ellerinizde ağrı ve uyuşma hissediyor olabilirsiniz. Vücuttaki diğer dokular gibi, bileklerinizdeki dokular da su toplayabilir. Bu da avucunuzun içindeki kemiksi kanallarda (karpal tünel) basıncı artırır. Bu kanaldaki sinirler sıkışıp ve uyuşukluğa, karıncalanmaya, yanma ya da ağrıya sebep olabilmektedir. Böyle durumda bileğinizi sabit tutmak için medikal bilekliklerden takabilirsiniz. Ya da yatarken kolunuzun altına yastıkla destek yapabilirsiniz. Eğer işiniz gereği ellerinizi çok hareket ettirmek durumundaysanız (mesela piyano çalmak ya da montaj yapmak gibi..), sık sık mola verip ellerinizi esnetmelisiniz.

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi