Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 5. Hafta


Bebeğinizdeki gelişmeler

5. haftada rahminizde embriyo çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu hafta susam tanesi kadardır. Bir insandan çok bir kurbağa yavrusuna benzemektedir. Embriyo 3 katmandan oluşmaktadır; Ektoderm, Mezoderm, Endoderm.

Bunlar daha sonra bebeğin tüm organlarını ve dokularını oluşturacaklardır.

Son katman olan ektoderm, bebeğinizin sinir sistemi yani beyin, omirilik ve sinirlerin büyüyeceği katmandır. Aynı zamanda onun derisi, tırnakları, diş minesi, meme bezleri, ön hipofiz bezi de bu ektoderm katmanda gelişir.

Kalp ve dolaşım sistemi orta katmanda yani mezoderm’de oluşmaya başlar. (Bu hafta aslında minik kalbi bölümlere ayrılıp çarpmaya ve kan pompalamaya başlar.) Bu katmanda ayrıca bebeğin kasları, kıkırdak, kemik ve deri altı dokuları gelişir.

Üçüncü katman, endoderm, akciğerlerin, bağırsakların ve temel boşaltım sistemi ve aynı zamanda tiroid, karaciğer ve pankreasın oluştuğu katmandır.

Bu sırada plazenta ve göbek bağı halen bebeğe besin ve oksijen taşıma görevini sürdürmektedir.

 

Not: Her bebeğin gelişimi, – ana rahminde de olsa- diğerlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu bilgiler bebek gelişimi için genel bir fikir vermek amacıyla düzenlenmiştir.

 

Hayatınızdaki değişimler

Şimdiden hamilelikten kaynaklanan bazı sıkıntılar farketmiş olabilirsiniz. Bazı kadınlar bu erken dönemde göğüslerde ağrı, halsizlik, sık tuvalete çıkma gibi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Ayrıca mide bulantısı da diğer hafta artacak şekilde bu dönem ortaya çıkabilir.

Yemekte ısmarlanan bir kadeh alkolü reddetmeniz dışında,  içinizde bu yaşanan hamilelik belirtileri dışarıdan hiç farkedilmez. Hamilelikte alkolden uzak durulması çok önemlidir. Bebeğinizin gelişimine alkolün az mı çok mu ne denli etkisi olacağı bilinemez.

Ayrıca egzersizlere devam etmek ya da başlamak isteyebilirsiniz. Egzersizler hamilelik boyunca sizin bu ekstra ağırlığı taşımanız için dayanıklılık ve takat kazandıracaktır. Hamilelikte yaşanması muhtemel ağrıları önleyecektir ve bir çok kadın bu egzersizleri stres azaltıcı bulmaktadır. Ayrıca sizi fiziksel zorluklara da hazırlamaktadır.

Sonuç olarak; hamilelikte egzersiz yaparsanız doğumdan sonra eski formunuza dönmek daha kolay olacaktır. Güvenli ve az zorlayıcı bir sportif aktivite seçebilirsiniz. Yürüyüş ve yüzme hamileler için iyi birer seçim olabilir.

 

Sağlıklı hamilelik için;

Hamileliğin bu erken ayları, bebeğin gelişimi için kritik dönemlerdir. Bazı ana adımları atmak bebeğinizin ve sizin sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.

Doğum öncesi tetkikler ve randevuların takibi

Doğum öncesi yapılan doğru tetkikler bebeğiniz ve sizin için çok gereklidir. İlk doktor ziyaretinizde (genelde 8. hafta civarında) bu dönemdeki belirli komplikasyonlar için korunmaya yönelik adımlar atılacaktır. Eğer halen bunu yapmadıysanız önceliğiniz bir doktor ya da hastaneden randevu almak olmalı.

 

Doğum öncesi vitaminleri alın!

Standart multi-vitaminlere göre, birçok doğumöncesi vitamin gibi destekleyiciler daha fazla folik asit, demir, kalsiyum içerir. Hamileler bu besinlere daha fazla ihtiyaç duyarlar. (Gereğinden fazla aşırı doz kullanmak da zararlı olacaktır.). Hamile kalmayı planladığınız dönemde ve hamileliğin ilk trimesterinde (ilk 3 ayı) yeteri kadar folik asit almak çok önemlidir, çünkü bebeğinizin sinir sistemi gelişiminde omirilik felci riskini büyük ölçüde azaltır.

 

Doktorunuza aldığınız ilaçlar hakkında bilgi verin.

Birçok ilacın hamilelikte kullanılması uygun değildir. Kronik bir durumdan dolayı kullanmak zorunda olduğunuz bir ilaç varsa mutlaka hekiminize danışın. Sadece ilaçlar için değil, bitkisel ya da vitamin türünde destekleyiciler için de bilgi almanız gerekmektedir.

 

Sigarayı bırakın.

Sigara içmek birçok riskin oluşumunu arttırır. Düşük, plasental sorunlar, erken doğum riski de bunlara dahildir. Ayrıca fetusun gelişimini yavaşlatır ve ölü doğum ve bebek ölümü riskini arttırır. Yapılan araştırmalar sigara içmenin bebeklerde doğuştan yarık dudak/damak hastalığına sebep olduğu ya da riskini arttırdığını ortaya koymuştur. Bırakmak için geç değil. İçmediğiniz her sigara bebeğinizin sağlıklı olma şansını arttırır.

 

Alkolü bırakın.

Günde bir kere alkol alımı bile düşük doğum kilosu ve çocuğunuzda öğrenme-konuşma geriliği, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi sorunlara sebep olabilir. Çok az miktarda alınan alkolün bile bebeklere ne denli zararı dokunduğu tam olarak bilinmemektedir. Öyleyse alkolü bırakalım.

 

Evinizin ve işinizin güvenli olduğundan emin olun.

Bazı iş kolları ve hobiler siz ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Rutin olarak kimyasallara, kurşun, civa gibi ağır metallere, belli biyolojik faktörlere ya da radyasyona maruz kalıyorsanız en kısa zamanda değişiklik yapmalısınız. Bazı temizlik malzemeleri, çözücüler, böcek-bitki ilaçları, eski borulardan sağlanan suyun içilmesi sonucu vücuda giren kurşun da çok zararlı olabilir. Doktorunuzla günlük rutin olarak maruz kaldığınız bu tür durumları paylaşırsanız kendisinin yardımıyla eviniz ve işyeriniz için tehlikeli hususları ortadan kaldırabilir ya da azaltabilirsiniz.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi