Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 6. Hafta


Bebeğinizdeki gelişmeler

İlk 8 ay boyunca öpmeye doyamayacağınız burnu, ağzı ve kulakları bu dönemde şekillenmeye başlıyor. Eğer rahminizin için görebilseydiniz, büyükçe bir kafa ve üzerinde, -gözleri ve burun delikleri oluşacak olan- koyu renk noktaların belirdiğini farkederdiniz. Gelişmekte olan kulakları küçük bir şekilde başının yanlarında belirmiş ve kollar ile bacaklar küçücük tomurcuk halinde çıkmıştır. Artık kalbi dakikada 100-160 kez çarpmaktadır (sizinkinin neredeyse 2 katı kadar) ve vücudunda kan akışı başlamıştır. Bağırsakları gelişmektedir ve akciğerine ulaşacak olan doku oluşmaya başlamıştır. Beyninin, kaslarının ve kemiklerinin dayanağı olan hipofiz bezi de oluşmaktadır.

Şu anda bebeğinizin boyu 1 cm e yakındır.

 

Not: Her bebeğin gelişimi, – ana rahminde de olsa- diğerlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu bilgiler bebek gelişimi için genel bir fikir vermek amacıyla düzenlenmiştir.

 

Hayatınızdaki değişimler

Kendinizde biraz kişilik bölünmesi hissedebilirsiniz, şöyle ki bir gün modunuz düşük, karamsar hissedip diğer gün çok neşeli, sevinçli olabilirsiniz. Eğer kontrollü bir kişi olduğunuzu düşünüyorsanız bunun gibi rahatsız edici bir başka durum da, bunun artık  normal hale gelmesidir. Bu duygusal sıçramalar, hormonlardan kaynaklanmaktadır. Hormonların yanısıra hayatınızda büyük bir değişimin bekleniyor olması da buna sebep olabilir. Kim böyle bir durumda duygu karmaşası yaşamaz ki?

Hamileliğin ilk başlarında genelde ilk 10 haftada hafif kanama (iç çamaşırınızda ya da kullandığınız tuvalet kağıdında ortaya çıkan) olabilir. Bu normal bir hamilelikte de olabilir, ancak bazen düşük ya da dış gebelik işareti de olabilir. Eğer bir kanama ya da bu şekilde hafif kanlanma farkederseniz doktorunuza danışınız.

 

İkiz olabilir mi?

Tabi ki ailelerde ikiz bebekler olabilir ve eğer yumurtlama için tedavi gördüyseniz bu daha büyük bir olasılıktır; fakat her kadın birden fazla bebeğe aynı anda hamile olabilir. Siz de onlardan biri olabilir misiniz?

İkiz bebek taşıyor olma ihtimaliniz

*Yaklaşık her 31 doğumdan biri ikiz bebek doğumudur. (%3 ‘den daha fazla bir oran). Ancak herhangi bir yumurtlama tedavisi ve benzeri yöntemlerle tıbbi destek almadıysanız bu ihtimal 89 ‘da 1 ‘den daha azdır. Üçüz ve daha fazla bebek hamileliği ihtimaliniz ise yaklaşık 565 ‘de 1 ‘dir.

*Aynı yumurta ikizi genellikle tesadüfi olur. Aynı yumurta ikizi yani bir yumurtanın ikiye bölünmesi sonucu oluşan ikiz hamilelik ihtimali 250 ‘de 1 ‘dir.

*Ayrı/farklı yumurta ikizleri ya da üçüz ve daha fazla hamileliklerde birçok faktör etkili olmuş olabilir. Mesela tüp bebek gibi yumurtlama tedavileri uygulamalarında bu ihtimal yükselir. Ortalama tedavi/destek gören kadınlarda %20-25 gibi oranlarda ikiz ve daha fazla bebeğe hamilelik sözkonusudur.

Ayrı yumurta ikizlerine (kardeş ikizler) sahip olma ihtimalini artıran diğer faktörler

*Bir defa ayrı yumurta ikizlerine hamile kaldıysanız, bu daha sonra da aynı şekilde hamile kalabilirsiniz demektir.

*Ayrı yumurta ikizleri aileden de kaynaklanabilir. Yani eğer ailenizde akrabalarınızda ikiz varsa sizin de ikiziniz olabilir. Eşinizin ailesinde akrabalarında ikizlerin olması sizin ikiz hamilelik ihtimalinizi etkilemez.

*Yaşınız ne kadar ilerlediyse doğal yollardan ikiz ya da çoklu gebelik ihtimaliniz artar. Buna sebepyaşı ilerleyen kadınlardaki hormonal değişimlerdir.

*Ayrı yumurta ikizleri genellikle Afrikalı Amerikalılarda daha fazla görülmektedir. Asyalılarda ve İspanyol ırkında ise daha az görülür.

*Hamilelik sayınız arttıkça ikiz gebelik ihtimaliniz de artar.

*İkiz hamilelikler genellikle bedenen geniş ve uzun kadınlarda, minyon ve ufak tefek kadınlara göre daha fazla rastlanır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi