Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 7. Hafta


Bebeğinizdeki gelişmeler

Ayak ve kollardan her ne kadar küçük paletlere benzeseler de eller ve ayaklar oluşuyor, ve siz onları tutmayı ve gıdıklamayı hayal edebilirsiniz. Teknik olarak bebeğiniz henüz bir embriyo ve omiriliğinin uzantısı olan minik bir kuyruğu var. Bu kuyruk bir kaç haftaya kadar kaybolacak. Bu bebeğinizde giderek küçülen tek şey. Geçen haftadan bu yana bebeğinizin boyutu 2 katı kadar arttı ve 2 cm ‘e yaklaştı. Şu anda bir böğürtlen boyutunda.

Eğer rahminizin içini görebilseydiniz; burnunun ucunu ve ince teninin içindeki ufak damarları görebileceğiniz gibi, rengi belli olan gözlerinin üstündeki gözkapağı kıvrımlarını bile farkedebilirdiniz. Bebeğinizin beyninin iki tarafı da gelişiyor ve karaciğeri, kemik ilikleri oluşup bu görevi üstlenene kadar, kırmızı kan hücrelerini çalkalıyor. Ayrıca artık apandisti ve sonunda sindirime yardımcı olacak olan insülin hormonu üreten pankreası var. Bebeğin gelişen bağırsakları göbek bağına doğru şişkin bir durumdadır. Küçük vücuda oksijen ve besin taşımaya yarayan göbek bağının kan damarları iyice belirginleşmiş durumdadır.

 

Not: Her bebeğin gelişimi, – ana rahminde de olsa- diğerlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu bilgiler bebek gelişimi için genel bir fikir vermek amacıyla düzenlenmiştir.

 

Hayatınızdaki değişimler

Rahminizin boyutu son 5 haftada 2 katına çıkmış durumda ve sabah bulantıları sebebiyle yemek yemek artık çok sıkıcı ya da daha beter hale geldi. Eğer sabah bulantılarınız yoksa endişe etmeyin, şanslısınız! Her zamankinden daha fazla idrar için tuvalete gidebilirsiniz. Artan kan hacminiz ve böbreklerinizin ekstra çalışması sebebiyle teşekkür edin! (Şu anda şimdiden hamilelik öncesine göre %10 daha fazla kan hacmine sahipsiniz.) Hamileliğinizin sonunda vücudunuzun talebini karşılamak için damarlarınızda %40 daha fazla kan dolaşıyor olacaktır. Rahmin büyümesiyle mesanenizde artan baskı da sizi sık tuvalete yollamaktadır.

İlk 3 ayda mide bulantısı çeken kadınların yarısı 14. hafta civarında tamamen rahata kavuşacaktır. Diğer yarısının bulantısı ise bir sonraki ya da daha sonraki haftalarda hafifleyemeye başlayacaktır. Ancak tuvalete sık çıkma durumu azalmayacaktır. Araştırmalar, idrara çıkma sıklığının hamilelik süresince giderek arttığını göstermektedir.

 

Doğumöncesi muayeneleri hakkında 3 Soru:

Bundan sonraki birkaç hafta, doktora görünüp ilk muayene için en ideal zamandır. İyi bir doğumöncesi muayene, bebeğiniz için hayata daha sağlıklı bir başlangıç demektir.

Soru 1. İlk randevu için nasıl hazırlanmalıyım?

Bütün aklınıza gelen soruları kağıda yazın ve doktora giderken yanınızda götürün. Böylece hem doktorda geçen zamanınız etkin kullanmış olur, hem de unutmayıp  merak ettiğiniz her konuda destek almış olursunuz. Hissettiğiniz ve endişelendiğiniz herşeyden bahsedin. Ne kadar önemsiz oldukları hiç sorun değil. Ayrıca;

* Kullanmaya devam ettiğiniz ilaç, vitamin, destekleyici haplar var ise listeleyin ki hekiminiz bunların hamilelikte kullanılıp kullanılamayacağını belirtebilsin.

* Takvimizine bakın ve son regl döneminizin ilk gününü not alın. Doktorunuz bebeğinizin doğum tarihini buna göre tahmin edecektir. Eğer regl dönemleriniz düzensiz ise ve tarihi belirleyemiyorsanız üzülmeyin. Ultrasonda bakarak doktorunuz bunu anlayacaktır.

* Eşinizin ve sizin ailenizin tıbbi geçmişlerini araştırın. Eğer ailede herhangi bir kromozonal ya da genetik bir anomallik olduğundan emin olamadıysanız ailenizin yakınlarından ya da akrabalarından da sorgulayabilirsiniz. Doktorunuz doğumöncesi testlerin gerekliliğini belirlemek için size bunları soracaktır.

Soru 2. Bu randevularda neler olur?

Uzman size genellikle fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğinizi sorarak başlayacaktır. Şikayeteriniz, endişeleriniz, sormak istediğiniz hususlar olup olmadığını soracaktır. Kaç haftalık hamile olduğunuza ve varsa uzmanın kendi özel endişelerine bağlı olarak başka sorular da sorabilir. Doğumöncesi doktor ziyaretlerinin amacı hamileliğinizin gidişatının nasıl olduğunu anlamak ve bebeğinizin ve sizin sağlığınız hakkında bilgi sağlamaktır.

Doktorunuz kilonuzu, kan basıncınızı ve idrarınızı kontrol edecek, karnınızı ölçecek, bebeğin pozisyonunu kontrol edecek ve bebeğin kalp atışını dinleyecektir. Bazı testler uygulayacak ve gerektiğini düşünürse  farklı testler isteyecektir. Herhangi bir komplikasyon olup olmadığını görüntüleyecek ve gerekirse müdahale edecektir. Ziyaretin sonunda, bulgularını size aktaracak, bir sonraki ziyaretten önce karşılaşmanız muhtemel değişiklikleri açıklayacak ve izlemeniz gereken uyarıcı işaretleri belirtecek, yaşam tarzınızla ilgili konularda size  tavsiyelerde bulunacak (beslenmenizin nasıl olması gerektiği, önemi, alkol ve sigaradan uzak durmanız gerektiği gibi) , ve sizinle yapılacak olan testlerin avantaj ve dezavantajları hakkında konuşacaktır.

Soru 3. Eşim de benimle gelmeli mi?

Bu size bağlı. Bazı çiftler doktora birlikte gitmeyi daha faydalı görürler. Özellikle önemli dönemlerde – ilk muayene, ultrason tetkikleri yapılacağı zaman, önemli testlerin sonuçlarının değerlendirileceği randevularda. Hamileler arasında yapılan anketimize göre çiftler  %57  oranla eşlerinin kendileriyle birlikte muayenelere gelmesini istediklerini belirttiler. Ayrıca %37 oranda çiftler her randevuya beraber gittiklerini belirtmişler.

 

Eğer doktorunuzdan memnun değilseniz bir başkası için araştırın. Bir kadın hamilelikte ortalama 10-15 sefer doktor ziyaretine gider. Güvendiğiniz ve hoşunuza giden bir kişiyi seçmeniz çok önemlidir.

 

Bu haftanın aktivitesi

Karnınızın fotoğrafını çekin.

Hamileliğiniz  iyice ilerlemeden fotoğrafınızı çekmesi için birinden yardım isteyin. Sonrasında her ay, ayda bir kere doğuma kadar bunu sürdürün. Gelişmeleri izlemek için bu çok güzel bir yoldur. Böyle bir hatırayı çok seveceksiniz.

İyi bir poz için ipuçları: Her defasında  aynı giysiyi giymeye dikkat edin. Her defasında aynı yerde durun ve her defasında aynı pozu verin.  (Profilden çekilen fotoğraflar en idealidir.) Siyah beyaz fotoğraflar ve karnınızın çıplak olduğu fotoğraflar özellikle daha güzel olacaktır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi