Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 8. Hafta


Bebeğinizin gelişimi

Bebeğinizin ellerinden ve ayaklarından, perdeli el ve ayak parmakları çıkmaktadır. Gözkapakları gözlerini kapsamakta, boğazından itibaren gelişen akciğerlerine nefes borusu uzanmakta ve bebeğin kuyruğu yok olmak üzeredir. Beyninde sinir hücreleri, basit sinirsel kanallar oluşturarak birbirine bağlanmak üzere yayılmaktadır. Bu günlerde bebeğinizin cinsiyetinin ne olduğu hakkında hayaller kuruyor olabilirsiniz ancak dışarıdaki üreme organları henüz kız ya da erkek olup olmadığını gözlemleyecek kadar gelişmemiştir.

Artık barbunya tanesi boyutlarında olan bebeğiniz, sık sık hareket etmektedir ancak siz halen bunu farkedemezsiniz.

 

Not: Her bebeğin gelişimi, – ana rahminde de olsa- diğerlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu bilgiler bebek gelişimi için genel bir fikir vermek amacıyla düzenlenmiştir.

 

Hayatınızdaki değişiklikler

Hormon seviyesindeki artış, süt salgılanmasına hazırlık amacıyla göğüslerinizin büyümesine ve bazı dokularınızın değişmesine sebep olmaktadır. Hamilelik boyunca göğüsleriniz büyümeye devam edebilir.

Halsiz mi hissediyorsunuz? Hormonal değişiklikler, özellikle progesterondaki etkileyici artış, sizdeki uyuşukluğa bitkinliğe katkıda bulunmaktadır. Mide bulantıları ve kusma da kesinlik enerjinizi almaktadır. Özellikle; rahatsız hissediyor ya da tuvalete gitmek için sık kalkıyorsanız güzel ve sağlıklı bir gece uykusu uyumakta sorun yaşayabilirsiniz.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi