Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 9. Hafta


Bebeğinizdeki gelişmeler 

Bebeğiniz neredeyse 4 cm boyundadır. Vücudunun başlıca bölgeleri, ileride  ince ayarlarla detaylanacak olsa da ortaya çıkmıştır. Bebeğinizin kalbinin bölmelere ayrılması tamamlanmış ve kalp kapakçığı oluşmaya başlamıştır. Embriyo halindeyken belirgin olan kuyruğu artık tamamen yok olmuş durumdadır. Bebeğinizin organları, kasları ve sinirleri yerli yerine oturmuş durumdadır. Dış cinsellik organları artık mevcut, ancak kız ya da erkek olduğu birkaç hafta daha ayırt edilemeyecektir. Gözleri tamamen oluşmuştur ama göz kapakları kapalı haldedir. 27. haftaya kadar da açılmayacaktır. Minik kulak memeleri var ve ağzı, burnu ve burun delikleri artık daha da belirgindir. Hormon üretmek gibi çok kritik bir işin büyük bir kısmının üstesinden gelmek üzere plasenta artık yeterince gelişmiştir.

Şimdi bebeğinizin temel fizyolojisi ortaya çıkmış ve çok hızlı kilo almak için hazırlanmaktadır.

Not: Her bebeğin gelişimi, – ana rahminde de olsa- diğerlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu bilgiler bebek gelişimi için genel bir fikir vermek amacıyla düzenlenmiştir.

 

Hayatınızdaki değişimler

Sabah bulantılarının yanısıra hamilelikle ilgili diğer fiziksel semptomlar da tüm gücüyle belirgin hale geliyor.  Kendinizi çok duygusal hissediyor olabilirsiniz. Ruh halinizdeki bu sallantılar artık çok genel bir hal almıştır. Sırayla bazen çok mutlu, coşkulu bazen de anne olacak olmaktan ötürü korkmuş ve tedirgin hissediyor olmanız  çok normaldir. Kendinizi gevşetmeye çalışın. Birçok kadın bu huysuzluk hallerini 6-10. haftalarda yaşarlar ve ikinci trimesterde rahatlarlar, sonrasında da hamileliğin son doğuma yaklaştığı zamanlarında tekrar ortaya çıkabilir.

 

Karar verme rehberi : İş yerine ne zaman söylenmeli ?

Bazı kadınlar hamilelik haberini hemen söylerler. Bazıları da hamileliklerinin yönticilerinin ve iş arkadaşlarının bakış açısını değiştireceğinden korkarak olabildiğince uzun süre söylemekten kaçınırlar. Birçok kadın ilk 3 ayın bitimine  kadar, hamileliklerinin yoluna girip düşük riskini atlatana kadar bekleyip, sonra söylerler. Bunu duyurmak için ideal zaman nedir? İşte göz önünde bulundurabileceğiniz faktörler:

Hamileliğe bağlı sıkıntı yaşıyor musunuz?

Eğer yaşıyorsanız ve sık doktor randevunuz oluyorsa ya da kafanız dalgınsa hamileliğinizin bu erken döneminde işyerindekilere açıklamak sizi rahatlatacaktır.

Ne kadar bulantınız var?

Eğer sürekli mide bulantısı ve kusma gibi durumlardan dertliyseniz hamileliğinizin erken döneminde yöneticine söylemelisiniz. Söylemeden önce, ne talep edeceğinizi düşünün. Size şefkat göstermesini mi, bunu atlatana kadar esnek çalışma saatleri mi, dinlenmeniz için izin vermesini mi… İsteğinizi belirtin ve bu durumun birçok hamile için 3.ayın sonunda sona erdiğinden söz edin.

İşiniz yorucu ya da potansiyel tehlike oluşturan bir iş mi?

Bebeğiniz ve kendiniz için muhtemelen bu riski almak istemeyeceksiniz. Hemen hamileliğinizi duyurmak, iş tanımınızı değiştirmelerini talep etmenizi sağlayacaktır.

Yöneticiniz ve iş arkadaşlarınız destekleyici olacaklar mı?

Bu sizin işyerinizin kültürüne bağlıdır. Eğer daha önce kurum bünyesinde  hamilelik yaşayan çalışanlar olmuşsa kurum bu konuda tecrübeli demektir. Ayrıca yöneticiniz ile ilişkilerinize de bağlıdır. Eğer yöneticinizin bu haberi profesyonel bir davranışla karşılayacağı konusunda kendinize güveniyorsanız, erken dönemde bunu söylemek, hamileliğinizi daha stressiz ve sağlıklı geçirmeniz için destek sağlayacaklarından dolayı avantaj olacaktır.

Ne yazık ki, bazı işverenler hamile çalışanlar konusunda çok açık fikirli olamayabiliyorlar. Eğer işvereninizin tavrı için endişe duyuyorsanız dikkatli davranın ve karnınız belli olana kadar bekleyin. Ayrıca daha önce hamilelk yaşayan bir çalışma arkadaşınıza da böyle bir durumda nasıl davranıldığını sorabilirsiniz.

Sonuç olarak, yasal haklarınızın farkında olun. Çalışanların hamileliğinde haklarını koruyan yasal düzenlemeler mevcuttur.

 

Bu haftanın aktivitesi

Bebeğinizle günlük rutin iletişime başlayın. Hamileler üzerine yoğunlaşan klinik psikologlardan bazıları, kadınları 5-10 dakikalık periyodlarla günde 2 kere bebeklerini düşünmeye yoğunlaşmaları için teşvik etmektedir. Sabah kalkınca ve gece yatmadan önce yapılması çok işe yaramaktadır. Bu sürelerde sessizce oturun ve ellerinizi karnınızın üzerine koyun. Nefes almaya odaklanın ve bebeğinizi düşünmeye başlayın. (Umutlarınız, hayalleriniz, ebeveyn olarak niyetleriniz, vs..)

Bu sizin bebeğinizle bağ oluşturma sürecinizi başlatmak ve nasıl bir ebeveyn olacağınız konusunda planlama yapmanız için mükemmel bir yoldur.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi