Uykusuz Hamileler

Hamileyken Kaçınılması Gereken Aktiviteler

hamile spor

 

Hamilelik süreciniz ilerlerken; sizi düşük, erken doğum veya travma yaratarak risk altına alabilecek her türlü aktiviteden uzak durmalısınız. 1.800 metreden yüksekte yapılan tüm aktivitelerin, o yükseklikte oksijenin az olması nedeniyle hamilelerin ve karnındaki bebeğin sağlığı açısından risk taşıdığı belirtilmektedir.

Araştırmalar, egzersiz yaparken vücut ısısının yükselmesinin bebeğe zarar vereceği konusunda çelişkilidir. Ancak bildiğimiz şu ki; aşağıdaki aktiviteler, hamilelik esnasında problem yaşamaya neden olabilir.

 

Lunapark ve temalı parklardaki aletlere binmek: Su kaydırakları ve diğer binilen tren benzeri aletler ani kalkış, duruş, hızlanma, yavaşlama, vs gibi hareketlerinden ötürü bebeğe zarar verebilirler.

Bisiklete binmek: Bisiklete binmek özellikle de amatörler için iyi fikir değildir, ancak profesyonel bisikletçiler ilk 3 ay (ikinci trimestere kadar) devam edebilirler. Sonrasında vücudun ağırlık dengesi değişeceğinden denge sağlamanın zor hale gelmesi bisikleti tehlikeli duruma getirir.

Mücadeleli sporlar: Futbol, basketbol ve hokey savunma ve hücum hareketleri içerdiğinden ve itme tutma çekme düşme gibi olasılıklar fazla olduğundan risk oluştururlar.

Yokuş aşağı kayak yapma: Yokuş aşağı yapılan kayak, hamileler için her zaman ciddi yaralanma ve düşme riski olacağından tehlikelidir. Eğer kaymak istiyorsunuz; hafif meyilli yerlerde yapmalısınız. Büyüyen karnınız sebebiyle denge sağlamanız zor olacaktır; bu sebeple fiziksel durumunuzu göz önüne almalısınız. 1800 metreden yüksek yerlerde, siz ve bebeğiniz için oksijen az olacağından kayak yapmayın.

Jimnastik: Düşme ve karın üzerinde travma oluşma riski bulunmaktadır.

At binme: İyi bir binici olsanız bile, attan düşme riskini almaya değmeyecektir.

Sauna ve spa: Spada vakit geçirmek ve saunada oturmak bebeğin gelişimi için tehlikeli olabilir. Aşırı sıcak ve nemli ortamlarda bulunmanın sakat doğumlara yol açabildiği belirtilmektedir.

Koşma: Eğer hamilelikten önce koşucu değildiyseniz, şimdi bunun için deneme yapmayın. Hafif tempolu koşu yapmak sorun yaratmaz. 3 aydan sonra, dikkatli olmalısınız. Bütün egzersizlerde olduğu gibi, aşırı ısınmamaya dikkat edin ve vücudun su kaybını yerine koymak için bol su, sıvı için.

Dalış yapma: Kesinlikle yapılmamalıdır. Bebeğiniz ve sizin için son derece tehlikelidir.

Board yapma: Düşme ve karın üzerinde travma oluşma riski bulunmaktadır.

Sörf yapma: Düşme ve karın üzerinde travma oluşma riski bulunmaktadır.

Tenis: Eğer daha önce de tenis oynuyorduysanız, hamileliğinizde de hafif hızda oynanan bir tenis uygundur. Ancak denge kurmakta ve ani duruş gibi hareketlerde problem yaşayabilirsiniz, bu sebeple dikkatli olmalısınız. İlk 3 ay sonrasında, zaten çoğu hamile için karın büyüdüğünden tenis oynamak zor gelmektedir.

Su kayağı: Düşme ve karın üzerinde travma oluşma riski oluşturacak bir aktivite daha…

 

Hamilelikten önce çok aktif olsanız bile, eğer erken doğum riski ya da bebeğinizde büyüme yavaşlığı gibi bir problem varsa, fiziksel aktiviteyi ilk 3 aydan sonra hafifletmelisiniz. Bu özel durum için doktorunuz size ve bebeğinize faydalı olabilecek aktivite önerilerinde bulunacaktır

 

Eğer aşağıdakilerden herhangi birisi olursa, hemen egzersizi bırakıp doktorunuza danışmalısınız.

 

Kanama

Nefes darlığı

Bayılma hissi

Şiddetli baş ağrısı

Göğüs ağrısı

Kas güçsüzlüğü

Baldır ağrısı veya şişlik (kan pıhtılaşması belirtisi olabilir)

Doğum sancısı

Bebeğin hareketlerinde azalma

Vajinadan sıvı gelmesi

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Star Cordner kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Charlotte Billiot kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi