Anne Yazıları Çocuk gelişimi

Her “Renk” Bir Çocuk…

shutterstock_97340801

 

Çocuğumuzu okula alıştırma süresince yaptıklarımız aslında çocuğumuzu ne kadar iyi tanıdığımızı bize gösteriyor. Yani denir ya “Bir insan 7’sinde neyse 70’inde de odur diye” aslında bunun öncesi de var 2’sinde neyse, nelerden hoşlanıyorsa, neyle oynuyorsa, nelere ağlıyor nasıl ikna oluyorsa okul döneminde de böyledir.

Çocuklar farklı renktedir, yani farklı şeylere ilgi duyar, farklı etkinlikler yapmak ister. Benim çocuklarım da öyle. 3 çocuk, 3 farklı algı ve hayatı tanıma çabası.

KİNESTETİK ÖĞRENEN

Sınıfın kırmızısı özellikle okul öncesinde en çok şikayet alan çocuktur. Eğer sizin çocuğunuz kırmızı değilse sorun yok ama kırmızısysa;

-Yerinde oturmuyor

-Bir işi tamamlamadan diğerine geçiyor

-Sürekli hareketli etkinlikeri seviyor

-Yarışma yapınca katılımı çok iyi ama masal okuyorsak ve o masalı canlandırmıyorsak çok sıkılıyor…

Şimdi kendinizi kırmızı bir çocuğun yerine koyun tüm bunları yapmak istiyorsunuz, üstelik çok da küçüksünüz ve öğretmeniniz bunların birini bile size yaptırmıyor. Tüm gün harf tamamlama veya boyama yapıyorsunuz. Üstelik isyanınızı dile getirme fırsatınız bile olmuyor. Bu durumda anne olarak devreye girmek en yararlısı.  Özellikle sizin öğrenme şekliniz kinestetik değilse zaten çocuğunuzu bu durumu sizi rahatsız edecektir. Ben yaklaşık 13 yıldır öğretmenlik yapıyorum ve çocukların öğrenme biçimleri kadar kendi öğrenme biçimimle ilgili de pek çok çalışmaya katıldım. Baskın olarak kinestetik özelliklere sahip bir çocuğa da sahibim. İkiz kızlarımdan Nil için öğrenme öncesi mutlaka onu motive edecek bir durum gerekir. Ben de birey olarak Nil ile genellikle aynı özelliklere, aynı renge sahibim. Yine de onu çalışmaya dahil etmekte o kadar çok zorlanıyorum ki…

Peki neler yapıyorum ve sizlerin de yapabileceklerine dair bir iki öneri..

 • Hayal güçlerini çok kullanan ve yaratıcı çocuklardır. Engel olacak, önlerini kesecek geribildirimler vermemek gerekir. Hevesleri çok çabuk kırılır. Bir balon gibidirler, anında moda girip çalışmaya başlar; en ufak bir zorlanma ya da olumsuz geribildirimde çalışmayı bırakırlar. Anahtar  kelime “çok iyi gidiyorsun”dur…
 • Doğaçlamaya bayılırlar. Bir konu anlatılmaya çalışılırken o anda bir canlandırma yapabilir; bir çizgi film kahramanı üzerinden örnekler verebilirsiniz. Sizinle konuşurken bedenlerini kullanmak isterler; siz de kendi bedeninizi ya da ellerinizi birşeyler anlatırken kullanabilirsiniz. Donuk ve cansız bir ses tonu onu sizden uzaklaştırabilecek en önemli ayrıntılardır.
 • Özetlemek, uzun uzun cümleler kurmamak, kısa ancak vurucu örnek ya da kavramlar kullanmak gerekir.

 

GÖRSEL ÖĞRENEN

İyi bir öğrenci, düzenli çalışma alışkanlığı, anneleri genellikle yormayan çocuklar… Çocuğunuzun rengi ağırlılı olarak sarı olarak görünüyorsa; bir işe başlamadan önce mutlaka bir plan ya da programı belirtmek gerekir. Örneğin sınıfa girdiğimde “Bugün ne yapacağız öğretmenim?” “Defter, kitap, atlas, sözlük….neler gerekiyor hepsini hazırlayayım” açıklaması onlardan gelir. Bir konuyu anlatırken mutlaka onlar için tablo çizerim. Şemalardan gruplandırmalardan çok hoşlanırlar. Benim çocuklarımdan yine Nil; tablo, işaretler, görsellerden çok hoşlanır. Bende kendimce, ona ulaşabilme adına bazı yöntemler buldum. Ne kadar mı etkili? Benim benimsediğim veya onun farkındalığını kabul ettiğim kadar…

 • Hikaye okumak bence çocuklar için en yararlı etkinliklerden biri. Örneğin Nil’e hikaye okurken mutlaka hikayenin başında ortasında ve sonunda neler olduğunu sorarım. Çünkü bu şeklilde aklında da bir yol haritası oluşturabilir. Özetlemesini sağlarım.
 • Liste yapmayı sever. Şimdilik şekillerle, gün içinde yapacaklarını kendince belirlediği ifadelerle yapsada, önünü görmek kızımı genellikle rahatlatır.
 • Sınıfta öğretmeninin yardımcısı, evde de benim yardımcımdır. Dağınıklığa dayanamaz, kendince bir düzeni vardır. Tabi bu durum benim işimi kolaylaştırsa da bu düzenin dağılabileceği herşeyi kontrol edemeyeceğini de benim kızım Nil’e;  belki sizin de çocuğunuza belirtmeniz gerekir.

 

İŞİTSEL ÖĞRENEN

Konuşurken dünyayı anlatan, çevreyi görüp yorumlayan, hayal gücü zengin çocuklardır. Bu yıl 4. Sınıfta okuyacak olan oğlum Eren ve ikiz kızlarımdan Defne için işitsel olduklarını söyleyebilirim. Onlar için mavi çocuk da diyebilirim. Arkadaşlarıyla birlikte çalışmayı severler, kendi yaşamlarından örnekler verilmesi öğrenmelerini kolaylaştırır. Bazen Eren ve Defne’yi evde birbirlerine hikaye anlatırken, birlikte oyun oynarken bulurum. Bundan zevk alırlar. Çünkü duygularını paylaşmayı, konuşmayı, birlikte hareket etmeyi çok severler. Okulda öğrencilerimde de benzer özellikte çocuklarım var. Akılları biraz karışık olsa da sizi dinlemek, hayal güçleriyle söylediklerinizi birleştirmeyi tercih ederler.  Size hem evden hem okuldan bir iki öneri vermek istiyorum.

 • Ders çalışırken ya da bir çalışma yaparken mutlaka sessiz, dikkatlerini yoğunlaştıracakları ortama ihtiyaç duyarlar.
 • Okula yada farklı bir ortama alıştıracaksanız  sevdiği bir kokuyu, yeni katılacağı ortam da da kullanın. Kesinlikle rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Gün içinde sorular sorarak öğrenmesini canlı tutabilirsiniz. Konuşun, anlatın ve bol bol onu dinleyin.
 • Arkadaşlarıyla biraraya getirip etkinlikler, projeler yapmasını sağlayın.
 • Kaset ve cd çalar kullanılabilirsiniz. Okuduklarını kasete kaydederek kendi sesini dinletebilir, öğrenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

 

Üç çocuk sahibi bir anne, aynı zamanda öğretmen olarak günümün 24 saatini çocuklarla geçirmek bana biraz baş ağrısı, yorgunluk; ancak  dinamizm katıyor. Farklı öğrenme biçimleri renklerin adını bilmesek de hepimizin bildiği bir gerçek. Her çocuk bu renklerden biraz alabilirken, baskın olarak bir renge sahip de olabilir. Önemli olan her rengin bir fark olduğunu, yapabileceklerimizi  ve onu yüreklendirirsem çıkacak sonuçları görmektir. Üç cocuğumda farklı farklı renkler var, benim gibi olan da benim gibi olmayan da… Onlardan ve okuldaki çocuklarımdan çok şey öğreniyorum.

 

Öğretmen Anne

Gülşah Çınar

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Öğretmen Anne

  Gülşah Çınar • Yorum

  1. ilknur

   3 cocuk annesi bide ogretmen olunca senden ilerde ögrenecegim cok şey oluyor

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL