Anne Yazıları Uncategorized Uyku eğitimi denemeleri

Her Şeyin Kalitelisini İsteriz, Ya Uyku?

Oğlum doğmadan uyku konusunda her şeyi çözdüm sanıyordum; birçok kitap karıştırmış, birinde karar kılmış, yeğenimin uyku düzenini beğenmiş, Tracy Hogg yöntemini, onun yazdığı gibi eve geldiği ilk andan itibaren uygulamaya başlamıştık. Annem karşı çıktı; bebeğin ne istiyorsa ver, düzen de neymiş saçmalık bu kitaplar, dedi. Babası, iki saat uyudu haydi uyandıralım, aktivite zamanı, dedi. Ben, ama bu bebeğin gece deliksiz beş saat uyuması gerekiyordu, neden olmadı diye açıp baştan okudum. Meme, aktivite, uyku, beyaz gürültü, hepsi tamamdı. Nerede yanlış yapıyorduk?

Uyumadı, uykuyu sevmedi. Sanki hayat uyumak için çok kısaydı. O kitap, bu internet sayfası 6 aylık bebek şu kadar uyumalı diye yazdıkça ben matematiği tutturamıyordum; orada 15 dakika, burada 25 dakika diye say say olmuyor kitaptaki hesap benim oğlana uymuyordu. Herkesin bir yaşındaki çocuğu deliksiz uyurken -İngiliz bebeleri-, gece sütünü kestiğimiz halde benimki hala geceleri birkaç kez uyanıyordu. Sonunda kabullendim uykusuzluğunu; ama bir yandan içten içe hesaplamaya devam ettim. Biliyordum ki az uyuduğu gün burnumdan geliyordu. Ne yiyor, ne oynuyor, ne de kucağımdan iniyordu. 1.5 yaşında öğle uykusu bire indi. İşte o zaman gün yüzü gördüm. Gündüzleri koynuma alıp beraber uyudum, geceleri yatağında kendi başına uyudu. Ee yazıyordu ya kitapta gün içinde anneye doymayan çocuk gece uyanır, gündüzleri bol bol sarılın diye. Ondan mıdır? Yaşı geldiğinden midir? Kalorifer sesinde bile kafayı diken bizim oğlan çoğu geceler uyanmamaya, uyansa bile üstümü ört, susadım, çişim geldi, korktum gibi normal nedenlerden ötürü uyanmaya başlamıştı.

Bu 2.5 yılda birçok yöntem denedim elbette. Sonuçta kabullendim ki, her çocuk bir kitaba uymuyordu. Her ailenin ve her çocuğun ihtiyaçları, kişilikleri, tahammül sınırları ve hassasiyetleri farklıydı. Tracy Hogg yöntemiyle 4 aylıkken gece deliksiz uyuyan yeğenim farklı, komşu çocukları farklı, benim oğlum farklıydı. Bu süreçte değiştirmediğim tek şey akşam yatma saati oldu. Sekizi, son yaz tatili haricinde, hiç geçirmedik. Saat 8 oldu mu, uyumasa da pijama ve kitapla yatağındadır. Çünkü sevgili oğlum kaçta yatarsa yatsın güneş doğdu mu uyanır ve uyandırır. Sabah kalkma saati değişmediğinden seyahatlerimiz yüzünden bazen 6 saat uyuduğu da oldu, bizden heyecanlı aman birşey kaçırmasın! İlk zamanlar saçımı başımı yolardım 6 saat uyku bana yetmiyor, bu bebek nasıl yaşıyor diye. Zamanla anladım ki, o eksik saatleri bir şekilde tamamlıyordu; bazen uzun bir öğle uykusu bazen iki öğle uykusu ile.

Tabii Türkiye’ye geldiğimizde etraftan epey bir laf işitirdim. Çok erken yatırdığımızı, bilmem kimlerin çocuğunun 11’de yattığını, geç yatırırsam geç kalkacağını -kesinlikle öyle değil-, henüz
hava kararmadan yatırdığımızı -yaz akşamları saat 10’da bile hava aydınlık-, akşam misafir gelecek otursun onlar da çocuğu görsün gibi cümleler bir süre sonra normal gelmeye başladı. Akşam aynı saatte yatırmak konusundaki ısrarımda doğru yaptığımı, Ekim 2013 sayılı Pediatrics yayınında bir kez daha okudum. Düzensiz ve her akşam farklı saatlerde yatmaya giden çocuklarda, hergün aynı saatte yatan çocuklara göre daha fazla davranış bozukluğu görülmüş.

Uyku konusunda tutarlılık, miktardan daha fazla önem taşırmış. İçime su serpildi. Araştırma sonucu şöyle özetliyor: Akşam 9’dan sonra yatağa giden çocuklarda, daha erken gidenlere oranla daha fazla davranış bozuklukları bulunuyor. Bu sürpriz bir sonuç değil. Az uyumanın getirdiği en büyük ve en önemli sonuç, çocukların okul performansları ve davranışları ile ortaya çıkıyor. Fakat daha da kötüsü, düzensiz yatma saati, az miktarda uykudan daha fazla davranış bozukluğuna neden oluyor.

Yaş grubu olarak ise, 3 yaşındakilerin daha düzensiz yatma saatleri olduğunu ortaya koymuş. Yatırma sırasının babasında olduğu akşamlarda, haftada bir gece serbest bırakalım kaçta uyursa uyusun, çağrısını ciddiye almamam gerektiğini bir kez daha anladım. Okul çağındakiler bir bakıma hergün aynı saatte kalkacaklarından yatma saatleri de genelde aynı kalıyor. Okul çağı öncesinde oturtulan uyku düzeni gelecekte de çocukların sağlıkları ve aile düzenlerini olumlu etkiliyor.

Herşeyin kalitesinden bahsettiğimiz bu günlerde çocuklarımızın da kaliteli uykuları olmalı öyle değil mi?

Kaynak: http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2013/10/09/peds.2013-1906.abstract

Misafir yazar:Deniz Özgül
www.gezginanne.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Gezgin Anne

  Deniz Sütlü Özgül • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets. Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL