Anne Yazıları

İdealist Anneye Mektup

mektup

Sevgili idealist anne,

Merhaba, Nasılsın?

Sen şimdi muhtemelen organik mi organik besleniyor, huzurlu mu huzurlu, yogadan nefes eğitimine, çocuk gelişiminden ebeveyn bilinçlendirmesine tüm eğitimlerini tamamlayarak, kendini tam donanımlı bir anne haline getirmek için koşturup, “benim çocuğum kaka yapmayacak, çünkü o ulu bir insan, hatta insanüstü bir şey olacak” diye düşünerek süper bir gebelik geçiriyorsun.

Ben de öyle yaptım canım, o iş öyle olmayacak, bak şimdi;

Önce, doğum odasıyla ilgili hayallerini bir revize et. Biz o izlediğin dizilerdeki ailelerde yetişmedik. Aman annenin enerji dengesi bozulmasın, pozitif pozitif enerjiler atalım,  güzel güzel gülümseyerek cici annemizi kutlayalım diyen akrabalarımız yok. Doğurduğun gibi, o odaya tombul teyzeler doluşacak.

Önce çocuğun nasıl doğduğuyla alakalı bunalıma sokacaklar seni, normal doğduysa senin fizyolojinle alakalı, sezaryenle doğduysa çocuğun psikolojisiyle alakalı, konu komşu gelinlerinin örnekleriyle bezeli sunumlar hazırlamış olarak resmigeçit yapacaklar. Bak, asla kendi gelinleriyle ya da kızlarıyla alakalı demiyorum, çünkü onların torunları da kaka yapmıyor. Onlar da insanüstü.

Sonra sana sütünün çocuğa yetmediğini söyleyecekler. Ha belki çocuk daha hiç emmedi bile, ama o tombul teyzenin sorunu değil, tamamen senin sorunun. Emzirsen de yetmeyecek zaten. Emzirmemiş olman bir şeyi değiştirmiyor. O süt o ço-cu-ğa yeeett-mee-yee-ceeekk! Bence sen emzirme kursunu falan boş ver, şimdiden psikoloğa başla. İlerleyen zamanlarda, sütünle kafayı bozanlar yüzünden kafayı bozmak istemiyorsan, bu tavsiyemi bir kenara not et.

Yazın ortasında doğurmuş olman mühim değil, ama sen akıl edememişsindir diyerek tedarikli gezen tombul teyzeler, çocuğu yün battaniyelere saracak. Doğum odasına asla ve kat’a şekerli içecek sokma, çünkü o teyzelerden biri, sutyeninden çıkarttığı emziği içine banıp çocuğun ağzına tepiştiri verecek.

Sen daha ne olduğunu anlamadan “beceriksiz bir anne miyim ben?” diye ağlarken bulacaksın kendini. Dur güzelim, bu anneliğinin daha ilk saatleri. Sonrasında olacakları bilmiyorsun daha.

Lohusalıkla ilgili envaı çeşit korku hikâyesi dinleyeceksin. Annene tuvalete seninle girmesi için yalvarırken bulacaksın kendini bir anda. 40 gün boyunca, bu kız yeni gebelik sürecinden çıktı, yeni doğum yaptı demeden eve doluşacaklar. Sen çocuğu ellemesinler diye kırk takla atarken, onlar bırak çocuğu senin ellenmedik yerini bırakmayacak. Sarmaları börekleri yutup seni ne kadar kötü bir anne olacağın konusunda ikna etmeye çalışacaklar. Nefes kursunda öğrendiklerini tekrarla. İşe yaramayacak ama paran boşa gitmesin.

Bunalıp kendini sokağa atacaksın “cık cık cık parmak kadar çocukla sokağa mı çıkılırmış” la başlayıp çocuğunu kutuplarda doğurduğuna ikna olacak kadar “üşüteceksin” le biten cümle duyacaksın.

Pusete sokağa çıkmaya kalksan, yürüyecek kaldırım bulamayacaksın, slinge sarsan “kemiklerinin iç içe geçmeyeceğine” yüzlerce teyzeyi ikna etmeye çalışacaksın. Bu iş böyle. Çocuk doğurduysan otur evde zaten sokakta ne işin var?

 

Ek gıdaya geçince organik ürünlere boşuna para verme, kreşe başladığı an şeker manyağı olacak çocuk. “Amaaan ne de güzel boyamış, al sana bir şeker”, “Ah canım pek de uslu durdu, al sana çikolata”,  “Aferin yavrum, o oyuncakla oynayabilmek için sıra beklemen çok güzel bir davranış, bir şeker alır mısın” diye diye, at eğitir gibi eğitmeye çalışacaklar senin bünyesine şeker girmemiş yavrunu.

Sen allah bilir televizyon da izletmiyorsundur. O zaman “süpermeeennn” diye üstüne atlayacak,  evladın üzerinde kurtlar vadisinden öğrendiklerini deneyecek çocukların varlığından da bir habersindir. Kreşte zaten pepee, callilou, Allah ne verdiyse öğrenecek, orası ayrı ama çocuğu dışarıda başka bir dünya olduğuna alıştırmak için, arada bir başka anneler olduğunu ve senin gibi çocuk yetiştirmediğini hatırla. Yoksa o pepeeli donları alırken bunalıma girersin. Donla kendini boğmaya falan çalışırsın Allah muhafaza.

Müzik konusunda da seçici davranma zira çocuğunu okuldaki yılbaşı partisinde gangnam style göreceksin. Hadi en iyi ihtimalle Ankara’nın bağları diyeyim. Klasik müzikle büyüttüğün evladını Ankara havalarıyla sekerken gördüğünde hayattan soğumak istemiyorsan, hazırlıklı ol bu söylediğime.

Şimdi sen idealist bir annesin ya, çocuğunu büyütürken her aşamada mutsuz olacaksın. Derdini anlatacak insan da bulamayacaksın, çünkü herkes senin manyak olduğunu, abarttığını düşünecek. Üç-beş tane kendin gibi anne bulup kadın günleri yapmaya başlayacaksın.  Kendinizi başka gezegenden dünyaya düşmüş garibanlar gibi hissedip küçük bir kaybedenler kulübü kuracaksınız. Çocuklarınız okulda öğrendikleri küfürleri birbirine edip, birbirlerini boğazlarken, siz nerede hata yaptığınızı düşünüp hayıflanacaksınız.

Bu iş böyle.

Ben yandım sen yanma.

Gözlerinden öperim.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bir Anne Doğdu

  Nehir Turan • Yorum

  1. Behice Baysal Gül

   Agzina saglik Nehirim ,gercekten bu anlattiklarini birbir yasadim .VE butun hamilelik donemi boyunca yoga ya gitmistim…hepsi bossss…Superrrrsinnn

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • yrobicel kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felipe Margaret kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kian Buggy kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi